EBEL je kanadská soutěž, musíme tomu přizpůsobit i mentalitu týmu, vysvětluje Fryčer

Rozhovory
SO 2. 6. 2018
Vedení klubu přivedlo do Znojma během uplynulých týdnů deset posil, z toho celkem šestkrát lovilo za hranicemi. Kanaďané mají do týmu přinést urputnost, zdravé sebevědomí a hrdost na klub. "Mužstvo musí být na prvním místě. Tito hráči to v sobě mají," popisuje v rozhovoru hlavní trenér Miroslav Fryčer.

Tým je zhruba v polovině přípravy na novou sezónu. Jak jste zatím spokojen s jejím průběhem?
Konkrétně jsme ve fázi, kdy se zaměřujeme na hrubou sílu. Kluci dostávají zabrat zleva zprava. Určitě to pro ně příjemné není a bolí je to, ale to je podstata toho. Zatím mohu říci, že jsem spokojený. Všichni do toho jdou na sto procent, a to je to, co od nich chceme.

Miroslav Fryčer

 • narodil se 27. srpna 1959 v Opavě
 • do extraligy nakoukl poprvé v dresu Vítkovic
 • od roku 1981 hrál pravidelně v NHL
 • působil v Torontu, Québecu, Detroitu a Edmontonu
 • v NHL odehrál 415 utkání, vstřelil 147 branek a na 183 asistoval
 • po návratu ze zámoří hrál v Německu a v Itálii
 • zúčastnil se dvou mistrovství světa a jedné olympiády
 • z mistrovství světa má stříbrnou a bronzovou medaili
 • s aktivní kariérou hokejisty skončil v roce 1992
 • jako trenér působil v Itálii, Česku, Polsku a ve Francii
 • o své životní cestě napsal knihu Můj divoký hokejový život

Jaký je vůbec koncept přípravy?
Chodíme do posilovny, na výběhy a podobně, co je tu zvykem. Kluky teď čekají také krátké sprinty do dynamiky. Stále ale budeme pokračovat i v té posilovací fázi. Občas se zajdeme uvolnit na hřiště nebo na koupaliště, ať to není stále jen jednotvárné. Hráči se tím odreagují, aniž by si uvědomovali, že stále trénují.

Před tím, než půjdete na led, čeká hráče dovolená...
Dostanou deset dní volna. Budou toho mít dost a chceme, aby si odpočinuli. Ale aktivně! Ne, aby se vyvalili v hotelu na pláži a nedělali vůbec nic. To by pak devadesát procent práce přišlo vniveč. Věřím, že jsou natolik inteligentní, aby si tohle uvědomili.

Do letní přípravy se zapojily už i české posily. Jak zapadly do týmu?
Většinu z nich znám, takže vím, co od nich mohu čekat v létě i v zimě. Jsou to poctiví hráči, kteří do toho dávají všechno. Co se týče cizinců, ti se připravují v zámoří, věřím, že poctivě a svědomitě. Připojí se k nám 1. srpna na ledě.

Klub se letos vydal cestou, kdy přivedl šest posil z ciziny. Co je hlavním důvodem tohoto kroku?
EBEL je kanadskoamerická soutěž. Ten styl, s nímž se v ní setkáváme, je něco mezi AHL a ECHL. Proto bychom tomu měli přizpůsobit i mentalitu týmu. Když se podíváte na soupisky EBEL, devadesát procent mužstva včetně realizačního týmu, je postaveno na Kanaďanech. Nemůžete sem přijít s někým, kdo hrál devadesát procent své kariéry v české extralize nebo v první lize. Chceme se držet toho trendu, který tu je nastolen.

Většina těchto hráčů prošla zámořskými soutěžemi a v Evropě toho ještě tolik odehráno nemají. Jak probíhá vůbec výběr takové posily?
S Anthonym Lucianim se znám osobně. Připravoval se na sezónu ve stejném místě, jako jsem já v Americe bydlel. Potkávali jsme se. Co se týče ostatních hráčů, zjišťovali jsme si o nich s Rosťou Dočekalem opravdu mnoho. Víme o nich více, než si oni sami myslí. Momentálně jsem s tímto výběrem spokojen. Věřím, že jsme měli šťastnou ruku.

Kdybyste měl tyto posily charakterizovat, co je zdobí?
Co se týče obránců, hledali jsme typy do přesilovek. Chceme, aby to od modré řídili, nezbláznili se z toho a neodhazovali od sebe puky. Máme dva takové. Pak jsme přivedli dva tvořivé centry a dva střelce. Hlavně Luciani by tím střelcem měl být.

Posily v kádru

 • Patrik Nechvátal (B, CZE)
 • Patrick McEachen (O, CAN)
 • Patrik Parkkonen (O, FIN)
 • Adam Sedlák (O, CZE)
 • Allan McPherson (Ú, CAN)
 • Anthony Luciani (Ú, CAN)
 • Cameron Braes (Ú, CAN)
 • C.J. Stretch (Ú, USA)
 • Nicolas Hlava (Ú, CZE)
 • Marek Kalus (Ú, CZE)

Vy jste v zámoří jako hráč dlouho působil. Znáte tedy kanadskou mentalitu. Jaká je?
Ty hráče zdobí urputnost. Nikdy to nevzdají a bojují na maximum po celých šedesát minut zápasu. Chtějí vyhrát za každou cenu. To zdravé sebevědomí jim nechybí. Pro nás pro Evropany je kolikrát až přehnané, ale to dělá Kanaďany tím, čím jsou.

Věříte, že tím strhnou celé mužstvo?
Doufám, že jen pozitivně. Nechceme, aby se naši domácí hráči jen dívali. Chceme, aby ty zápasy také rozhodovali. Z toho důvodu jsme si tu nechali ty hokejisty, kteří jsou schopni takovým způsobem hrát. Musí se podřídit tomu, že mužstvo je na prvním místě. Ta hrdost na klub tam musí být a Kanaďané to v sobě mají. Nechtějí prohrávat.

Na soupisce máte momentálně šestnáct útočníků. Ta konkurence bude tedy velká, že?
Nikdo z realizačního týmu těm klukům nic neodpustí. Konkurence bude zdravě obrovská. Bude mi jedno, jestli jde o cizince nebo českého hráče, jestli mu je šestnáct nebo osmadvacet, ale ten, kdo bude hrát lépe, ten bude chodit na led. Neznamená to, že přišli Kanaďané a ti mají automaticky místo. Když bude hrát dvacetiletý kluk lépe, tak tu šanci u mě dostane on. Půjde nám o klub, o výsledek. Ta čára je nastavená a téhle filozofie se budeme držet.

Jak se vy osobně těšíte na novou výzvu?
Přes léto to člověk bere tak, že si odpočine. V červenci vás ale začnou svrbět ruce a už toho léta máte dost. Vidíte to i na těch hráčích, že už by chtěli hrát a těší se, až to začne. Navíc po tom loňském zaváhání všichni v klubu chtějí o to víc, aby sezóna začala co nejrychleji a Orli se odrazili tam, kam patří. Chceme bojovat opět o špici.

NEWSLETTER