Kamenem úrazu byly přesilovky soupeře, myslí si Tomáš Halász

Rozhovory
ČT 4. 1. 2018
Tomáš Halász sice zápas proti Linzi načal na střídačce, po jedenácti minutách ale musel zmobilizovat síly a naskočil do rozjetého utkání. V rozhovoru se rozpovídal o samotném duelu, ale také o náročnosti brankářského řemesla.

Jak hodnotíte zápas s Linzem?
Těžko se to říká po výsledku 3:6. Do zápasu jsme šli namotivovaní soupeře překvapit. Myslím si, že to šlo na našem pohybu vidět. Měli jsme tam nějaké šance, ale nedali jsme je. Potom jsme dostali tři branky po našich chybách. Marek Schwarz se rozhodl jít střídat, tak jsem šel místo něj. Ve druhé části zápasu už to bylo lepší.

Co bylo příčinou neúspěšného zápasu?
Kamenem úrazu byly rozhodně přesilovky soupeře. Všichni viděli, jak nebezpeční v nich dokážou být. Jen jejich první útok, který hraje přesilovky, je úžasný. Stačí se podívat na nejlepších deset hráčů v kanadském bodování ligy, všichni tři se tam vlezou. Zápas se jim povedl a skóre postupně navyšovali.

Střely soupeře byly často velmi přesně mířené, dalo se s nimi něco dělat?
Umí zakončovat výborně. Nemyslím si ale, že měli nějaký extra tlak. Měli méně střel, ale zato byla každá velmi nebezpečná. Stříleli buď z mezikruží, nebo z těsné blízkosti, což se chytá špatně. Ti hráči jsou zkušení a vědí, co mají s pukem dělat. Stačí se podívat na Leblera, který dal letos už dvacet osm gólů, takže asi něco umí. Když dostane prostor v takové pozici, dokáže toho využít.

Je těžší do zápasu vstupovat až v jeho průběhu?
Optimální to není, ale proti Linzi jsem do zápasu vstupoval v jedenácté minutě, takže jsem ještě byl zahřátý z toho rozbruslení, takže to až takový rozdíl nebyl. Linz byl ale v herní pohodě a my zakřiknutí, takže měl protivník několik šancí po tom mém nástupu.

Na začátku druhé třetiny jste opět rychle inkasovali…
Je to škoda. Možná, kdybychom ten gól nedostali a využili tu dvojitou přesilovku, tak ten zápas mohl být ještě hodně zajímavý. Na kdyby se ale nehraje. V kabině byl po první třetině vítr, ale ono je to těžké, když dostanou tolik přesilovek. Hrají je opravdu perfektně. Musíme se podívat na video, jestli jsme bránili tak špatně, nebo oni tak výborně situaci sehráli.

Jde už spíše o problém v hlavách?
Je to možné. Když se prohrává, tak se to vždycky odrazí na myšlení hráčů. Hodně nás srazily i ty zápasy s Fehérvárem, které jsme prohráli. Kluci hodně bojovali, ale chybí nám takové to zdravé sebevědomí. Osobně chápu, že třeba lidi začnou pískat, ale kluci nic nevypustili. Výsledek vypadá strašně, ale momentálně jsme v takové situaci. Každý do toho dal vše, ať už někomu zápas vyšel, nebo nevyšel.

Jak se z toho dostat?
Musíme hrát naplno a doufat, že se to zlomí. Nechci říkat fráze, že musíme více střílet a tlačit se do brány. Je potřeba jít střídání od střídání a vyvarovat se chybám. Doufám, že se situace otočí směrem k nadstavbě.

Jaké je to pro gólmana, když tým nedává góly, a tak může každý inkasovaný gól rozhodnout zápas?
Ještě nikdy jsem nebyl v takové situaci. Naposledy jsem se podíval na svoje statistiky a chtělo se mi brečet. Snažíme se. Třeba Markovi Schwarzovi se nemůže vytknout vůbec nic, jednoznačně tým drží nad vodou. Možná to chce vyhrát nějaký zápas 1:0 a třeba se to zlomí. Jak ale říkáte, pokud vedeme o jeden gól a čekat, že zápasy budeme vyhrávat, tak je to hrozně těžké. Zejména v této lize, kde padá hodně branek. Nikdy jsem nehrál v útoku, takže klukům nebudu radit, co mají dělat. Možná to chce více štěstí.

NEWSLETTER