Dominik Gerža: Doufám, že to budeme my, kdo zvedne na konci nad hlavu pohár

Juniorský hokej
ÚT 17. 1. 2017
Pravidelně nastupuje v zápasech znojemské juniorky a se svojí šestačtyříctkou na zádech představuje nedílnou součást týmu. Řeč je o mladém brankáři Dominiku Geržovi, který si po zkušenostech z extraligy juniorů zažívá svoji první sezónu v mezinárodní soutěži EBYSL.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Jak jsi zatím spokojen s aktuální sezónou a jak hodnotíš výkony svoje a výkony týmu?
Zatím jsme za polovinou aktuální sezóny a nacházíme se na osmém místě celkové tabulky. To nám zaručuje postup do play-off, což byl náš předsezónní cíl. Stále ale nemáme vyhráno, týmy pod námi se na nás tlačí a bude to ještě boj. Naše týmové výkony jsou jako na houpačce, zkraje sezóny jsme zažili dlouhou sérii vítězství, pak přišlo několik proher po sobě. Ztratili jsme pár dobře rozehraných zápasů, na druhou stranu jsme zvládli také hodně důležitých a těžkých utkání. Se svými výkony jsem vcelku spokojen, ale vždy je co zlepšovat. Moje výkony se totiž odráží i na výsledku celého týmu.

Přišel jsi do mezinárodní soutěže, jak hodnotíš její kvalitu?
Chytal jsem extraligu v Brně, takže mám určitou možnost srovnání. Obě soutěže mají svoji kvalitu, která se od sebe až tak neliší. Největší rozdíl je ve stylu hry. Navíc EBYSL je zajímavá tím, že dává možnost hrát proti týmům z jiných zemí.

V některých zápasech se dostáváš hodně pod tlak, v jiných nemáš tolik zákroků. Která varianta ti vyhovuje více?
Mně osobně vyhovuje, když na mě jde jedna střela za druhou, než stát v brance a pak čelit např. samostatnému úniku.

S EBYSL je spojeno hodně cestování. Jak přežíváš dlouhé cesty?
S dlouhými trasami nemám problém. Tým zajišťuje komfortní autobus, kde není cestování tak náročné. Čas si krátíme sledováním filmů a výběrem jsem pověřen já. Na jedné straně je to výhoda, na druhé i nelehký úkol, protože za špatnou volbu si vysloužím bučení spoluhráčů.

Jak hodnotíš zázemí a podmínky ve Znojmě a jak se ti líbí město?
V klubu jsou nadstandardní podmínky na trénování, jak na ledě, tak mimo něj. Děláme videorozbory, máme k dispozici posilovnu, halu, rozcvičovnu nebo bazén na regeneraci. To není všude samozřejmostí. Také si velmi cením možnosti trénovat s A týmem, kde získávám cenné zkušenosti, které mi pomohou v mém dalším vývoji, protože se mohu učit od Patrika Nechvátala a Marka Schwarze. Jak v mužích, tak v mládeži jsme pod dohledem trenérů brankářů. Znojmo je pěkné město, proti Brnu je klidnější. Bydlím v blízkosti zimního stadionu a cestu na tréninky si zpříjemňuji procházkami.

Jaká je parta v kabině? Společně jste před Vánoci vybrali a předali peníze na dobrou věc. Líbil se ti tento nápad?
Jsme taková druhá rodina, často spolu trávíme čas i mimo tréninky. O Vánocích jsme předali 15 tisíc Dětskému centru ve Znojmě a jsem rád, že jsme se do této akce zapojili a pomohli potřebným.

Prošel jsi brněnskou Kometou, která je jednou z akademií v rámci projektu ČSLH. Jaké jsou tréninkové podmínky v porovnání se Znojmem?
Jsou srovnatelné. Ve Znojmě je přístup v mládežnických kategoriích velmi profesionální a více individuální. Oceňuji především to, že všichni mají stejné šance.

S čím bys byl na konci sezóny spokojen?
Naším cílem, který věřím, že splníme, je účast v play-off. Poté se může stát cokoliv a doufám, že to budeme my, kdo zvedne na konci nad hlavu pohár.

NEWSLETTER