Liga startuje! Na úvod reparát loňského finále

Naši soupeři
ČT 15. 9. 2016
Dost bylo čekání, EBEL konečně začíná! V rámci prvního kola se na znojemském ledě představí úřadující mistr ze Salzburgu a domácí mu budou chtít oplatit finálovou porážku z minulé sezóny! Zpestřete si Vinobraní skvělým hokejem a přijďte podpořit Orly! Zápas začíná v 17 hodin.
» Hvězda soupeře
Thomas Raffl se zkoušel loni prosadit v NHL, vinou zranění se však do vysněné soutěže nepodíval.

Po skončení mistrovských oslav v Salzburgu došlo k poměrně neočekávané přestavbě kádru. Mužstvo opustilo hned několik klíčových hráčů. Konstantina Komareka, Bretta Sterlinga, Pera Ledina, Bena Waltera nebo například Dominiqua Heinricha by měla nahradit nová útočná síla v podání rakouských hvězd Raphaela Herburgera a Thomase Raffla. Ty by měl doplnit ostrostřelec Bill Thomas.

Do obrany vedení přilákalo zkušeného borce z AHL a KHL Marka Flooda, jemuž bude sekundovat produktivní obránce Bobby Raymond z DEL. Ani pozice strážce brány nezůstala beze změn. Zkušený Fin Juuso Riksman, jenž přišel na pomoc před playoff, ukončil kariéru. Mezi tři tyče se tak postaví reprezentační jednička Rakouska Bernhard Starkbaum.

Na znojemském stadionu v pátek neuvidíme ani strůjce dvou posledních titulů Salzburgu. Dnes již bývalý hlavní trenér Dan Ratushny vyslyšel lukrativní nabídce ze švýcarského Lausanne, jeho post proto zaujme Američan Greg Poss. Ten působil dlouhá léta v zámořské ECHL, zkušenosti má ale také jako asistent trenéra USA na mistrovství světa nebo jako hlavní kouč německé reprezentace.

Letní příprava Rakušanů působí dojmem, že si nově vybudované mužstvo sedlo. V Lize mistrů deklasovali britský Sheffield 8:1 a vyšlápli si dokonce i na švédský klub HV71. Jako jediný účastník EBEL tak po zásluze slaví postup do vyřazovací části, ve které poměří své síly s úřadujícím šampionem švýcarské ligy.

Znojmo zažilo přípravu jako ještě nikdy předtím. Pětkrát se utkalo s extraligovými celky a díky účasti v Lize mistrů odehrálo čtyři zápasy s nejlepšími kluby Evropy. Vydatná příprava si však vyžádala své oběti. Orli totiž nedokázali zvítězit v posledních šesti utkáních v řadě! Úvodní kolo pro ně bude proto velice důležité, pokud jej zvládnou, dostanou se do potřebné pohody.

"Měli jsme v přípravě velmi silné soupeře. Ve Zlíně jsme neměli šest hráčů základní sestavy, pak přišla čtyři těžká utkání Ligy mistrů a duel s Kometou, která má taky výborný tým. Šli jsme do všech zápasů s tím, že je chceme vyhrát, ale bohužel to nevyšlo. Prohráli jsme šestkrát v řadě, ale tyto týmy byly nad naše síly," hodnotil přípravu trenér Jiří Režnar."

Jihomoravané se pokusí za každou cenu zlomit nelichotivou sérii i s novou posilou kádru Tomášem Plíhalem. Porážka na úvod ligy po výsledkově nezdařeném závěru přípravy by mohla znamenat předzvěst krize. "Přijďte na páteční zápas. Musíte tam být na pomoc!" zve všechny fanoušky Patryk Wronka.

Televizní přenos

Zápas bude přenášet také televizní stanice O2 TV, lze jej sledovat i prostřednictvím placeného streamu v produkci Playo.tv ZDE.

Bilance vzájemných mistrovských zápasů z pohledu Orlů

zápasy celkem V P VP PP VB:IB
34 17 13 2 2 119:110

Porovnání soupeřů

aktuální forma Mnichov - Znojmo 7:0
Brno - Znojmo 4:1
Znojmo - Fribourg 1:3
Sheffield - Salzburg 5:2
HV71 - Salzburg 1:2
Salzburg - HV71 2:5
nejproduktivnější hráč v Lize mistrů Libor Šulák, 4 body (4 + 0) Brett Olson, 6 bodů (3 + 3)
nejproduktivnější obránce v Lize mistrů Libor Šulák, 4 body (4 + 0) Robert Raymond, 4 body (0 + 4)
brankář v Lize mistrů Marek Schwarz (88,4 %) Bernhard Starkbaum (90,5 %)
využití přesilovek v Lize mistrů 15,4 % 21,1 %
úspěšnost oslabení v Lize mistrů 68,8 % 77,8 %

Rozhodčí zápasu

Hlavní rozhodčí: Mark Lemelin, #29 Trpimir Piragic
Čároví rozhodčí: #72 Damir Rakovic, #96 Elias Seewald

Sestavy z posledních zápasů

Schwarz – Lakos, Lattner, McMonagle, Řezníček, Biro, Kadeřávek, Stehlík – Tomas, Pucher, Novák – Bartoš, Číp, Hughesman – Vodný, Wronka, Györi – Kalus, Beroun, Šeda – Bruijsten.
Starkbaum (31. Gracnar) – Kutlák, Raymond, Trattnig, Flood, Viveiros, Wolf – Raffl, Duncan, Kochkofler – Herburger, Olson, Thomas – Latusa, Welser, Baltram – Rauchenwald, Cijan, Kristler – Hughes.
NEWSLETTER