Patrik Kadeřávek: Znojmo pro mě byla největší výzva, proto jsem tady

Rozhovory
NE 3. 7. 2016
Z juniorky do áčka. Patrik Kadeřávek je jednou z obranných posil Orlů pro nadcházející ročník. Bude to pro něj premiérová sezóna v dospělém hokeji, přesto je odhodlaný uspět. "Nechci tady být jen do počtu," hlásí ex-sparťanský bek.

Jak se zrodil váš přestup do Znojma?
Můj přestup do Znojma se zrodil necelé dva týdny po skončení finálového turnaje na konci sezóny, kde jsme se Spartou obsadili druhé místo. Nejdříve mě kontaktoval pan Žůrek a další týden pan Dočekal. Měl jsem i jiné možnosti, ale Znojmo pro mne byla největší výzva a cítil jsem největší zájem, takže to byla jasná volba. Jsem rád, že tady můžu hrát.

Loni jste měl skvělou sezónu...
Poslední sezóna byla asi nejpovedenější v kariéře. Všechno si to sedlo a zapadlo. Celý tým měl skvělou sezónu. Byl jsem perfektně připravený a od toho se to odvíjelo. Od trenérů jsem cítil obrovskou podporu, mohl jsem hrát všechny herní situace včetně přesilovek. Kolem sebe jsem dostal výborné spoluhráče a díky tomu všemu přišly i kanadské body.

Je to vaše první zkušenost s dospělým hokejem? Co od přechodu z juniorky čekáte?
Ano, je to moje první zkušenost. Loni jsem absolvoval nějaké tréninky s A-týmem Sparty, ale to se vůbec nedá srovnávat se zápasem. Musím do toho jít s obrovskou pokorou a respektem. Budu rád za každý odehraný zápas a za zkušenosti z těch utkání.

Už jste se bavil s trenéry, co od vás očekávají?
Zatím ne. Myslím, že si to řekneme až na ledě. Ale bude to moje první velká zkušenost s hokejem, takže asi vím, jakou budu mít roli. Ale jen do počtu tady být nechci a udělám všechno pro to, abych si vybojoval co nejlepší pozici.

Co víte o EBEL? Sledoval jste Orly v tažení až do finále?
Od této ligy čekám rychlý, tvrdý a kontaktní hokej, který nebude tolik svázaný taktikou. Orly jsem moc nesledoval, protože jsem chtěl dodělat školu a úspěšně zvládnout maturitu, což se nakonec povedlo. S odstupem času jsem se díval na internet na videa i z finálové série.

Se Znojmem si zahrajete i CHL. Na který klub se nejvíce těšíte?
Je to prestižní záležitost. Postupně roste kvalita té ligy a týmy se zvedají. Bude to další velká zkušenost s nejlepšími týmy ze zahraničí. Máme ve skupině Mnichov a Fribourg, což jsou dva velice kvalitní týmy. Uvidíme, jestli do některého z těch zápasů naskočím. Asi se více těším na Fribourg, jelikož tam hraje Roman Červenka, a to je podle mě nejlepší český hráč působící v Evropě.

Jaká je atmosféra v kabině měsíc před prvním zápasem?
Atmosféra v kabině je výborná. Je tu perfektní parta. Bavíme se všichni navzájem.

Jaké jsou vaše silné stránky a co naopak ještě chcete zlepšit?
Mezi silné stránky bych asi zařadil bruslení, dobrou rozehrávku a podporu útoku. Musím ještě zlepšit hru do těla a střelbu od modré.

Máte nějaký hokejový vzor?
Mám dva vzory. Tím prvním je Petr Ton, který pro mě byl ve Spartě modlou, neboť jsem dříve hrál v útoku, takže jsem k němu vzhlížel. Líbila se mi jeho hra, bruslení, střela, přehled ve hře. Sledovat ho budu i nadále v dresu Kladna. Z obránců je největším vzorem asi Roman Josi z Nashvillu. Jeden z nejlepších beků v NHL, který hraje výborně v obraně, ale i na přesilovce.

Hraje někdo z vaší rodiny hokej?
Můj starší brácha hraje hokej pro zábavu v krajské lize. U něj to bylo vždy spíše o studiu než o sportu. Ale díky němu jsem vlastně začal hrát i já.

Nakoukl jste i do reprezentace U17. Jaký je to pocit dostat pozvánku do národního týmu?
Pocity to byly výborné. Je to sen každého hokejisty zahrát si za národní tým, slyšet hymnu. Dostal jsem se na dvě akce v sedmnáctkách v závěru sezóny. V osmnáctkách jsem se hned na začátku sezóny bohužel zranil, takže tehdy moje působení v reprezentaci skončilo. Vzpomínky jsou to ale příjemné.

Mezi hokejisty není oblíbená letní příprava. Jaký je rozdíl mezi přípravou ve sparťanské juniorce a tady ve Znojmě?
Je to skutečně neoblíbená část hokejového života (úsměv). Nemám to rád. Začátek je vždycky opravdu náročný, protože tělu nějakou dobu trvá, než přepne na takový režim. Po třech týdnech už je to lepší. Tady ve Znojmě je letní příprava naprosto skvělá. Je vidět, že se jde s dobou. Praktikují se tady ty nové metody - kratší trénink, ale o hodně intenzivnější. Ve Spartě jsem měl přípravu jen ten poslední rok, až když jsme dostali kondičního trenéra. Běhali jsme jako maratonci na olympiádě (úsměv). Ten rozdíl v přípravě je opravdu obrovský.

Sledujete i jiné sporty?
Ano, sleduji. Hodně se dívám na fotbal. Jsem fanoušek Barcelony a v sezóně mi neunikne ani jeden její zápas. Mám to takhle asi pět let, už bych si to bez toho nedovedl představit.

NEWSLETTER