Znojmo je vedeno správným směrem. Hodně mě lákalo, těší se na angažmá Petr Kalus

Rozhovory
PO 30. 5. 2016
Není ve znojemském dresu hráče prověřeného tolika světovými ligami, jako je osmadvacetiletý útočník Petr Kalus. Jen za posledních pět let vystřídal tento ostravský rodák devět evropských angažmá. Dalších šest sezón strávil za mořem.

Po pěti letech se vracíte do českého týmu. Jak se ten přestup do Znojma seběhl?
Můj agent mi dal vědět, že tady mají zájem. Věděl jsem, že Znojmo hraje mezinárodní ligu a to mě hodně lákalo. Myslím, že to byla dobrá volba.

Zvažoval jste i jiné nabídky?
Ano. Měl jsem i jiné nabídky ze zahraničí, ale pak přišlo tohle. Znojmo je taky kousek od Ostravy, odkud pocházím. To všechno hrálo taky roli. Jsem rád, že jsme se domluvili.

Byla motivací i třeba Liga mistrů, do které se Orli díky loňskému úspěchu kvalifikovali?
Určitě. Celkovou motivací bylo i to, že Znojmo hrálo loni na vrchu. Všechno se vším to šlo dohromady.

Vy jste si Ligu mistrů zahrál už loni za francouzský Grenoble…
Jsou tam nejlepší mužstva v Evropě. Zápasy jsou velmi kvalitní a pro diváky zajímavé. Myslím si, že jsme chytli dobrý los. Jsou to samozřejmě těžcí soupeři, ale my máme také kvalitní tým. Když do toho půjdeme s pokorou, můžeme udělat slušný výsledek.

Co se týče EBEL, znáte tu ligu?
Slyšel jsem o ní od kanadských spoluhráčů, kteří ji hráli. Prý se hraje nahoru dolů a není to svázané taktikou. S takovým hokejem se já ztotožňuji. To by mi mohlo vyhovovat, ale ukáže až čas.

Kde všude hrál?

  • USA: Boston Bruins, Minnesota Wild (oba NHL), Providence Bruins, Houston Aeros, Springfield Falcons (všude AHL), Regina Pats (WHL)
  • Anglie: Nottingham Panthers (EIHL)
  • ČR: Vítkovice, Slavia Praha (oba ELH)
  • Švédsko: MODO Hockey (SHL), Djugardens IF (Allsvenskan)
  • Dánsko: Herning
  • Francie: Grenoble
  • Itálie: Fassa
  • Rusko: HK MVD (KHL)
  • Slovensko: Dukla Trenčín
  • Finsko: Jokerit Helsinki (ET)

* řazeno dle počtu zápasů v jednotlivých zemích

Sledoval jste Orly už někdy v minulosti?
Věděl jsem, jakou Znojmo hraje soutěž, ale že bych ho nějak pozoroval, to se říct nedá. Když ale letos hrálo finále, tak jsem to sledoval. Díval jsem se i na pár utkání v televizi. Znojmo má kvalitní tým a je vedeno velmi správně. Věřím, že znovu může přijít nějaký úspěch.

K týmu se připojíte až na ledě. Jste zvyklý na individuální přípravu?
S tím nemám vůbec problém. Připravuji se sám nejméně deset let. Za tu dobu už v sobě nějaký ten profesionalismus mám a vím, že když na led nepřijdu připravený, uškodím jen sám sobě.

Znáte v týmu někoho nebo jdete úplně do neznáma?
Znám Andrého Lakose, se kterým jsem hrával na farmě v Houstonu. Jinak asi nikoho. Slyšel jsem ale, že je ve Znojmě výborná parta a všichni si vždy velmi sednou.

Za posledních sedm let jste vystříhal deset angažmá. Baví vás poznávat nové země a jejich hokejové ligy?
Neříkám, že mě to úplně baví (smích). Pokud ale člověk hraje v cizině, je to trochu složitější. Dnes se každý dívá na výsledek, a pokud nenastane, tak se to všechno protočí. Trenéři, hráči…

Co říká na tento váš "koníček" rodina? Neviděla by vás raději doma?
Tak žena by určitě byla raději, kdybych byl s ní a s dítětem doma, ale moc to neřešíme. Jdeme tam, kde jsou dobré podmínky, a kde se dá udělat úspěch. Byl bych rád, kdybych se někde usadil, ale v dnešním hokeji to je složitější. Navíc v zahraničí. Netýká se to jen mě.

Kde se vám líbilo nejvíc?
Na všechny kluby vzpomínám v dobrém, ale co mi nejvíce utkvělo v paměti, je švédský Djurgarden. Bylo to neskutečné hrát pod takovou diváckou kulisou. Kolem toho hokeje se tam dělalo strašně moc. Velice zajímavá štace byla ale i v Anglii v Nottinghamu.

V Čechách jste hrál naposledy v roce 2011 za Slavii. Nelákalo vás vrátit se domů?
Ani jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. Teď mě zrovna láká ta EBEL, a proto jsem na to kývl.

Před deseti lety jste nakoukl i do slavné NHL. Byla to pro vás velká zkušenost?
Samozřejmě. Je to nejlepší liga na světě. Nechci nikoho urazit, ale ten hokej je tam úplně někde jinde. Je to soutěž o několik levelů výše. Moc si vážím toho, že jsem tam mohl několik zápasů odehrát.

Nastoupil jste, třikrát vystřelil na branku a dal tři góly. Je to zatím váš největší hokejový zážitek?
Abych pravdu řekl, čím jsem starší, tak se na ty osobní úspěchy moc nedívám. Nejvíc bych si cenil toho, kdybych někde vyhrál týmový titul. Zatím se mi to bohužel nepovedlo, ale doufám, že to ještě přijde.

NEWSLETTER