Finále! Událost, která nemá ve Znojmě obdoby

Aktuální zprávy
ÚT 29. 3. 2016
Měsíc březen končí, ale znojemský zimní stadion stále nespí. Čeká jej totiž událost, kterou doposud nezažil. Čeká jej finále nejvyšší mužské soutěže. Finále mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy. Pojďme společně udělat ten poslední krok k titulu!
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Znojemský klub píše bohatou hokejovou historii již od roku 1933, kdy je datován jeho vznik. Za tuto dobu prošel úctyhodným vývojem a z tohoto pohledu patří k těm nejzajímavějším v České republice. Kdo jiný si totiž zahrál všechny české soutěže i mezinárodní ligu?

První velký boom zažíval klub v devadesátých letech. V roce 1994 získal práva na druhou ligu (třetí nejvyšší tuzemskou soutěž) a na zimní stadion začaly proudit davy diváků. O tři léta později mohli Znojemští po vítězné baráži se Sokolovem slavit postup o krůček výše, do první národní ligy. Ani zde se však klub s Orlem ve znaku dlouho neohřál. Již v první sezóně dostoupal do baráže. Na silnou Opavu, kterou v té době trénoval současný kouč Jihomoravanů Jiří Režnar, sice ještě nestačil, ale hned o rok později měl šanci složit reparát. Znojmo žilo hokejem, tribuny praskaly ve švech a po sedmém barážovém utkání s legendární Duklou Jihlavou mohlo slavit postup mezi elitu, do extraligy.

Deset let mezi elitou

Orli s pohárem za třetí místo v extralize

Mezi českou špičkou pobyli Orli dlouhých deset let. V sezóně 2001/2002 skončili po základní části na druhém místě, ovšem v play-off ztroskotali již ve čtvrtfinále s pražskou Slavií. Až v ročníku 2005/2006 se Znojmu podařilo prolomit brány do semifinále. V něm nestačilo na Spartu a pověsilo na krk bronzové medaile.

Na podobný úspěch klub již v dalších letech nedosáhl, naopak jeho výkony postupně klesaly. V sezóně 2008/2009 startoval mezi elitou naposledy. Znojmo se neprobojovalo ani do play-off a kvůli finančním problémům byla licence na extraligu prodána do Brna.

Znojmo následně strávilo dvě sezóny v první lize, pokaždé se probojovalo do čtvrtfinále vyřazovacích bojů, avšak fanoušků na tribunách ubývalo. Propad mezi extraligou a první ligou, co se týče atraktivity i hokejové kvality, byl znát. V roce 2011 se tak klub rozhodl učinit odvážné rozhodnutí a vstoupil do mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy.

Smíšené pocity z kroku do neznáma brzy vystřídalo nadšení. Na znojemský svatostánek mířily bohaté rakouské kluby ze Salzburgu a Vídně, týmy ze Slovinska, Maďarska, Itálie a fanoušci se znovu začali vracet do ochozů zimního stadionu. Oblíbili si útočný herní styl, jímž liga vyniká, ale na co však dlouhé čtyři roky čekali, bylo prolomení čtvrtfinálového prokletí.

Orli přepisují dějiny

Až sezóna 2015/2016 se zapíše do dějin znojemského hokeje. Výhry v základní části vymrštily Orly na druhé místo v tabulce a na řadu přišlo obávané čtvrtfinále. Za svého soka si klub zvolil Dornbirn, s nímž měl pozitivní vzájemnou bilanci. Po dvou zápasech však prohrával sérii poměrem 0:2. Značná část znojemského publika se již loučila se sezónou a chystala se na poslední zápas. Jiní však stále věřili. Vyplatilo se! Orli převzali režii, otočili sérii s buldoky a mohli slavit postup mezi čtyři nejlepší týmy EBEL.

Největší úspěchy Orlů

  • postup do extraligy v roce 1999
  • 3. místo v extralize v roce 2006
  • 1. místo v extralize juniorů v roce 2011
  • postup do finále EBEL v roce 2016
  • kvalifikant CHL pro sezónu 2016/2017

Semifinále tak mělo být jen třešničkou na dortu, avšak tým vedený trenéry Jiřím Režnarem, Miroslavem Vybíralem, Rostislavem Dočekalem a Petrem Hrachovinou dokázal něco, v co někteří ani nedoufali. Něco, o čem se jim ani nesnilo. Znojmo vyřadilo Linz a octlo se ve finále!

Vůbec poprvé v historii tak budou mít znojemští fanoušci možnost vidět A-tým ve finále nejvyšší soutěže. A nebude to jen tak ledajaké finále. Proti sobě se postaví dva nejlepší týmy základní části. Znojmo a Salzburg.

Již nyní je ročník 2015/2016 pro jihomoravský klub tím nejúspěšnějším v celé jeho historii. Kromě toho, že je Znojmo ve finále EBEL, kvalifikovalo se taktéž do hokejové Ligy mistrů pro příští sezónu a individuální trofeje sbírají i hráči (Colton Yellow Horn nejužitečnějším hráčem EBEL, Libor Šulák Mladou hvězdou EBEL). Klub zažívá úspěch, který ve Znojmě nemá obdoby. Pojďme společně udělat ten poslední krok do cíle! Poslední krok k titulu!

NEWSLETTER