Velká mužstva závěry zápasů musí zvládat, uvědomuje si Roman Tomas

Rozhovory
ÚT 9. 2. 2016
Roman Tomas již druhým rokem brázdí kluziště ve Znojmě. Jeden z nejlepších střelců Jihomoravanů chce letos konečně prolomit brány čtvrtfinále a společně se svým týmem zažít úspěch. "Pohár je můj cíl," říká odhodlaně.

V jednom z posledních venkovních utkání v Bolzanu jste vedli, přesto jste nakonec brali jen bod, když soupeř vyrovnal několik sekund před koncem. Zápasů, kdy jste vedli vysokým rozdílem, ale nakonec z toho nebyly tři body, bylo letos více. Čím si to vysvětlujete?
Těžko říct, čím to může být. Musíme se soustředit na poslední minuty a být koncentrovaní. S Bolzanem jsme doma taky vedli a protivník vyrovnal tři minuty před koncem. To se nám prostě nemůže stávat. Je to pro nás před play-off velké varování. Něco se s tím musí dělat, soustředit se i v těch posledních pěti minutách hry, ubránit to a v klidu vyhrát. Velká mužstva, které chtějí něco dokázat, musí konce zápasů zvládat.

Roman Tomas je aktuálně druhým nejlepším střelcem Orlů.

Zůstaňme ještě u Bolzana. Doma i venku jsou s nimi zápasy vždy velice vyrovnané. Je to soupeř, který vám svou hrou nesedí?
Neřekl bych, že nám nesedí. Spíše si myslím, že je to kondičně a bruslařky nejlépe připravený tým v celé lize. Můžeme být rádi, že s nimi hrajeme vyrovnané utkání. Horší je, kdyby nás poráželi. Zatím je ta bilance vzájemných zápasů vyrovnaná (osm výher a stejný počet proher, pozn. red.). Konečně jsme je porazili doma za tři body. Jen doufám, že je nedostaneme v prvním kole play-off.

Momentálně se vám osobně daří, dáváte góly. Hrajete uvolněně?
Hraju s kvalitními hráči, chodím na přesilovky a mám důvěru trenéra. Od toho se to odvíjí. Kdo hraje přesilovky a je na ledě v důležitých momentech, tak mu ty body přibývají. Jsem za to rád, protože někdy se člověk snaží sebevíc, ale nedaří se.

Jak hodnotíte základní část?
Zatím je to zbytečné hodnotit, o úspěchu rozhoduje play-off. Co se týče základní části, nebyli jsme po celou sezónu horší než třetí. Máme tu skvělou partu, a hrajeme dobrý hokej i proti týmům, které mají milionové rozpočty.

Nadstavba pomalu míří do svého konce. První, popř. druhý tým tabulky má šanci kvalifikovat se do Ligy mistrů. Je to pro vás motivací?
To je spíše otázka na vedení nebo na trenérský štáb. Já nad tím vůbec nepřemýšlím, hraji zápas od zápasu a chci vyhrávat. Můj cíl je sehrát play-off a konečně dosáhnout na pohár.

Roman Tomas v barvách Orlů

  • zápasy: 108
  • góly: 44
  • asistence: 47
  • bodování +-: +19
  • trestné minuty: 76

Probíhá už nějaká příprava na vyřazovací část?
Myslím si, že už každý z těch zápasů nadstavby měl v podstatě parametry play-off. Ani jeden duel nebyl vypuštěný, hraje se stále ve vysokém tempu včetně soubojů. Je za námi sedm kol nadstavbové části a jen jednou jsme nebrali žádné body. Byly tam nějaké prohry po nájezdech, v prodloužení, ve kterém jsme hráli dvojnásobné oslabení. Opravdu je důležité, abychom se vyvarovali těch chyb koncem utkání, ze kterých dostáváme zbytečné góly. Pokud si na to dáme pozor, budeme úspěšní i v další části sezóny.

Koho byste si přáli na play-off?
Tento rok je liga extrémně vyrovnaná, ještě v posledním kole byly ve hře tři mužstva, které se bily o přímý postup. Každý celek je tam velice kvalitní, takže není na výběr. To je otázka dobrého výběru našeho vedení. Musíme se kvalitně připravit.

NEWSLETTER