Patrik Nechvátal: Letošní sezóna je pro mě zázrak

Rozhovory
PO 11. 1. 2016
Těžko byste hledali hráče, kterému přesun do EBEL prospěl více, než Patriku Nechvátalovi. Třiadvacetiletý gólman našel ve Znojmě důvěru, prostor na ledě a týmu se letos odvděčuje skvělými výkony. "Zvedli jsme se jako tým, gólmanovi se pak hned chytá jinak," hodnotí poslední týdny.

Dvakrát za sebou jste dotáhli do vítězného konce vyrovnané duely se Salzburgem a Villachem. Byly podobné?
Zápas s Villachem byl vyrovnaný, vyhrát mohly oba týmy. Měli jsme trochu štěstí, ale to k hokeji patří. V Salzburgu to byl zázrak, to si musíme přiznat. Něco mě tam trefilo, ale bylo to obrovské štěstí.

Utkání proti Villachu nabídlo hodně šancí na obou stranách, likvidoval jste několik gólovek soupeře. Kdy jste se cítil nejhůř?
Nejhůř po vyrovnání na 2:2. Ono to asi vypadalo jako taková neslaná nemastná střela, ale viděl jsem ji na poslední chvíli. To pak člověk nezareaguje jak má. Musel jsem se z toho oklepat, což se povedlo nejen mně, ale celému týmu. Roman Tomas tam pak zůstal za hrou a nádherně rozhodl. Slavíme úspěch.

Sezóna Patrika Nechvátala

  • odchytal 2240 minut (4. místo mezi brankáři)
  • 4x udržel čisté konto, jen Michael Ouzas z Linze má víc
  • s Tomášem Fučíkem tvoří nejmladší brankářskou dvojici v lize

Letělo na vás 38 střel, výrazně nadprůměrné číslo na domácím ledě. Je to lepší než nebýt vytížen?
Určitě je lepší, když jsem takhle v tempu. To řekne každý gólman. Když to porovnám se zápasem s Vídní, tam jsem ve druhé třetině stál pět minut bez práce a pak najednou na mě jel samotný hráč. To je pak mnohem těžší.

Už před zápasem bylo jasné, že půjde o hodně. Přistoupili jste k zápasu jinak a sledovali jste tabulku?
Abych řekl pravdu, viděl jsem tabulku za sezónu snad třikrát. Myslím, že to je zbytečný tlak navíc. Ale jasně, šlo o vrchní šestku, nikdo nechce hrát spodní část. Člověk musí být celou dobu koncentrovaný a hrát naplno. Nemá cenu spekulovat, nemá cenu vybírat si soupeře. Bylo to jako zápas play-off.

Patříte k nejvytěžovanějším brankářům v lize, dostáváte hodně prostoru. Vyhovuje vám tento zápřah?
Na začátku sezóny to bylo super. Pak když už jsem měl patnáct zápasů v řadě, cítil jsem se takový unavený. Párkrát jsem střídal, výkony byly kolísavé, nebylo to ono. Má to ale velkou spojitost s celým týmem, na začátku hráli všichni skvěle, zatímco střed základní části jsme neměli bůhvíjaký. Teď se to zase zvedlo a najednou se i mně chytá jinak. Obecně je to pro mě zázrak, vždyť před dvěma lety jsem chytal druhou ligu. Užívám si to.

Ovlivňuje vás nějak pocit, že váš výkon může do velké míry rozhodnout o výsledku celého týmu?
Gólman musí v EBEL chytit něco navíc, to je dané. Není to jako v extralize, kde se hodně brání, tahle liga je jiná. Když nic navíc nechytím, prohraje se. Tak to je.

NEWSLETTER