Podcenit zbývající zápasy? To by se nám nemuselo vyplatit, upozorňuje Lubomír Štach

Rozhovory
PO 26. 1. 2015
Orlům se podařilo v pátek prolomit černou sérii osmi venkovních proher v řadě a ještě před koncem základní části si zajistit přímý postup do play-off. "Teď si psychicky odpočineme, týden bude jistě příjemnější," říká v rozhovoru nejproduktivnější obránce týmu Lubomír Štach.

Více než měsíc jste nedokázali vyhrát na hřišti soupeřů. Černou sérii jste prolomili až v pátek v Lublani...
Celý týden jsme se připravovali vlastně jen na tento zápas, na jejich defenzivní systém. Potřebovali jsme nutně vyhrát. Venku jsme poztráceli plno bodů. Nemyslím si ale, že jsme podávali špatné výkony. Buď jsme to nedotáhli do vítězného konce nebo jsme prohráli v prodloužení nebo na nájezdy. Byla to jen otázka času, kdy to zlomíme a přišlo to v ten nejlepší čas. Pojistili jsme si tím první šestku, čímž si i psychicky odpočineme. Týden teď bude určitě příjemnější.

Zlepšili jste i koncovku. O víkendu jste dali dohromady 10 branek. Kde byste hledal důvod?
Těžko říct, čím to bylo... Co si ale budeme nalhávat, Lublaň je nejslabším týmem v lize. To, že jsme dali ve druhé třetině tři branky, nám moc pomohlo.

O dva dny později jste pětkrát skórovali i v Grazu, proti kterému se vám v uplynulých sezónách příliš nedařilo. Našli jste konečně recept i na tohoto soupeře?
Je na nich vidět, že se trápí. Odehráli jsme sice kvalitní utkání, ale nebyl to ten Graz, který hrál na začátku sezóny opravdu výborně. Trošičku jim došel dech.

Lubomír Štach to s pukem umí. Letos vstřelil již 7 branek, na 21 asistoval a patří k nejproduktivnějším bekům EBEL

Celý víkend jste strávili na cestách. Pět hodin do Lublaně, tři hodiny do Grazu. Už jste si na autobus zvykli?
Myslím si, že ano. Tím, že jsme si zajistili postup už v pátek, tak se každý raději vyspal doma ve své posteli, než abychom spali někde na hotelu. Cesta do Grazu vychází jen na ty tři hodinky cesty, takže s tím nebyl vůbec problém.

Do nedělního zápasu nenastoupilo kvůli nemoci pět klíčových hráčů. Jak zapadli do sestavy mladíci?
Ti kluci potřebují také hrát, a kdy je k tomu lepší příležitost než teď? Všichni odehráli dobrý zápas a ukázali, že na to mají. Hráči, kteří jsou nemocní nebo mají drobná zranění, tak si mohli odpočinout, když jsme si zajistili postup poměrně brzo. Letos máme kádr široký.

Vy osobně jste dával v Grazu gól do prázdné branky, letos již druhý...
Je to štěstí (úsměv). To se nedá nijak extra trénovat. Je to souhra náhod. I když bylo pár vteřin do konce, tak jsem ten puk vzal a jel s ním na branku. Ani jsem nevěděl, jestli to vůbec stihnu. Nakonec jsem měl ještě dvě vteřiny k dobru.

Každý si jistě všiml, jak Chris Holt dává spoluhráčům během zápasu pokyny. Jak vám spolupráce s ním sedí?
Pracujeme na to, abychom to ještě více vylepšili, protože tím, že je Chris Američan, tak mluví jen anglicky a většina kluků mu tolik nerozumí. Navíc pod tou maskou ho taky není kolikrát slyšet. Na tréninku se na to zaměřujeme.

Do konce základní části zbývají poslední dva zápasy. S jakými cíli do nich půjdete?
Chceme stoprocentně bodovat. Navíc doma je povinnost vyhrávat, aby soupeři měli strach k nám jezdit. To se nám letos poměrně daří, tak snad to vydrží co nejdéle. V neděli jedeme do Maďarska. Tam bude jistě bouřlivá atmosféra, i když si myslím, že už budou mít také zajištěný přímý postup do play-off. Určitě se na ten zápas ale na sto procent připravíme a nepodceníme jej. To by se nám nemuselo vyplatit.

Poslední postupující vzejde z dvojice Fehérvár - Bolzano. Vy osobně byste si přál do nadstavbové části koho?
Já bych si přál Fehérvár, protože je to blíž (úsměv). Do Bolzana bychom museli jet už den před zápasem a spát na hotelu.

I herně vám tento soupeř sedí víc?
Herně nám vyhovují asi oba týmy, i když s Maďary jsme letos vyhráli všechny vzájemné zápasy. Byly to sice vyrovnané zápasy, ale myslím si, že by se nám s nimi mělo hrát lépe. Navíc oni si tu šestku zaslouží více než Bolzano. Dle mého názoru mají kvalitnější tým.

NEWSLETTER