Setkání s fanoušky #2: Změny v kádru i na stadionu

Aktuální zprávy
ST 25. 6. 2014
Beseda vedení znojemského hokejového klubu s jeho příznivci přispěla k osvětlení mnoha témat. V první části této minisérie jsme se ohlédli za sponzorováním hokeje či situací kolem Davida Hrušky. Druhá část se zabývá aktuální podobou kádru, změnami na zimním stadionu či financováním mládeže.

Podoba současného kádru a jeho chemie

Jakub Grof by měl hrát výraznou roli v přesilových hrách

Jedním z nejfrekventovanějších okruhů k diskuzi byl bezesporu hráčský kádr a klíč k jeho sestavování. Pod drobnohledem se postupně ocitly všechny posty. „Když jsme sháněli posily do obrany, zaměřili jsme se na hráče, kteří jsou vysocí, urostlí a v případě potřeby se nebojí nějakou tu ránu rozdat, ale také mají dostatečnou herní kvalitu. To se nám, myslím, povedlo. V současné době máme osm beků včetně Marka Drtiny, který je tu na zkoušku. Kuba Grof má výbornou střelu a jako pravák by měl doplňovat v přesilovkách Ríšu Pavlikovského. Viděli jsme i na mistrovství světa, že obránci praváci dokážou často rozhodovat zápasy," pozastavil se nad defenzivní linií sportovní manažer klubu Rostislav Dočekal.

Podobným rozborem poté prošly i útočné řady. „Do útoku jsme hledali především střelce praváka. Toho jsme našli, ale uvidíme, jak se celá situace s Hruškou vyvine. Samozřejmě už se sháníme po alternativách, potřebovali bychom ještě nejlépe dva praváky do prvních dvou pětek. Jednoho důrazného, který dokáže bránit a vyhrát nějaký souboj u mantinelu, a druhého střelce. Přišel Radek Číp, který je šikovný, výborně bruslí, ale je to mladý kluk a ještě mu chybí zkušenosti," řekl Dočekal.

Jako poslední si prošli zhodnocením i gólmani. „U brankářů jsme přivedli dva urostlé gólmany, kteří jsou velcí a zároveň mrštní. Věřím, že s ohledem na rozpočet, který máme k dispozici, se nám povedlo postavit hokejově i charakterově dobrý tým. Parta je tu opravdu výborná a chce něco dokázat, to musím říct. Pro nás je to další výzva. Sehnat hráče, který se sem bude hodit nejen hokejově, ale i povahově," uzavřel Rostislav Dočekal.

Ke stejnému tématu se ještě vyjádřil prezident klubu Pavel Ohera: „Myslím si, že kabina vypadá dobře. Pokud nakonec Hruška odejde, museli bychom jednoho z těch dvou útočníků přivést z Kanady nebo USA. Český trh už je ve finanční hladině, kterou si můžeme dovolit, vybraný. Máme tip ještě na jednoho hráče, který si zatím necháme pro sebe, a ten druhý by poté musel být ze zámoří. Měli jsme zájem i o dva Italy, ale oba nakonec odchází do elitních finských klubů, které přeplatit nemůžeme. Podobně jsme byli v kontaktu s Robertem Kristanem, ale nabídce Pardubic také konkurovat nelze."

Zimní stadion prochází dalšími změnami

V posledních letech jsou přestávky mezi jednotlivými sezónami vyplněny i snahou o vylepšení prostředí na zimním stadionu. Postupně dochází k velkým změnám. „Tyto opravy jsou proces, na kterém my pracujeme již tři roky. Ve spolupráci s městem Znojmem se snažíme docílit toho, aby se ze stadionu stalo příjemné, kultivované místo. Nejbližší změny se týkají modernizace osvětlení a kompletní výměny mantinelového systému. Nejnovější informace jsou takové, že obě akce jsou schváleny, skončila výběrová řízení. Mantinely už jsou zčásti odšroubovány. Do 14. července by měly být mantinely i osvětlení hotové. Dále proběhl nátěr velké části ploch na stadionu, sedačky byly chemicky očištěny. Událo se velké množství dalších oprav, některé budou ještě do začátku sezóny následovat,“ vypočítává změny ve znojemském hokejovém svatostánku manažer klubu Petr Veselý.

„Výměna mantinelů již byla nezbytná vzhledem k bezpečnosti provozu a všech, kdo ledovou plochu ve Znojmě využívají. Nové osvětlení se pak díky úspoře na elektrické energii samo zaplatí cca za tři roky a šetřit bude dál. Obě tyto akce považujeme za logické řešení současných problémů a zároveň zvýšení diváckého komfortu," doplnil informace Veselý.

Stadion

Se samotným stadionem má vedení plány i do budoucna a některé vyhlídky jsou více než zajímavé. „Nehledě na to, že příští rok chceme vybudovat novou síť toalet a bufetů, tak chceme postavit ještě jednu ledovou plochu a šatny, které by využívala i mládež. Naskytl by se tak větší prostor pro tréninky a hlavně jejich lepší časový harmonogram, zejména pak v mládežnických kategorií tak, aby děti nemuseli trénovat brzy ráno nebo naopak pozdě odpoledne. Tato plocha by byla vedle stávajícího zimáku. Mohly by ji využívat školy, školky atd. Navíc ve spolupráci s rakouským svazem chceme vybudovat hokejovou akademii. Což je ekonomicky i společensky projekt, který má hlavu a patu. Už jsme o něm jednali i se zástupci města. Chceme hokej dostat i prostřednictvím mládeže trochu výše,“ nastínil snahy klubu jeho prezident Pavel Ohera.

Svého rozboru se dočkala i otázka zrušení míst na stání u zábradlí. „My vnímáme, že pro fanoušky, kteří tam měli své místo, je to nepříjemné, ale musíme reagovat na předpisy ligy. Po jednáních s hasiči a s bezpečnostním technikem, pod kterého zimní stadion spadá, bylo nařízeno, že v těchto prostorech se během zápasu nesmí nikdo trvale zdržovat a musí být stále průchozí. Na druhou stranu nám to otevřelo další možnost zvýšení komfortu – plánujeme roznos občerstvení během utkání. Jsou tu samozřejmě plusy a mínusy, ale věříme v pozitivní dopad tohoto opatření. Ono dokud se nic nestane, tak je vše v pořádku. Ale my nemůžeme čekat, až se právě to „něco“ stane,“ osvětlil tento krok Veselý.

Prostor pro znojemské hokejové naděje

Dalším okruhem zájmů fanoušků se stalo působení mládežnických oddílů. Také jejich financování se v posledních dnech ocitlo pod palbou otázek. „Vedení mládeže je plně v kompetenci výkonného výboru a vedení A-týmu do něj nikterak nezasahuje. Může mít v tomto ohledu pouze poradní hlas. Nicméně hokej je podle nás stejný zájmový kroužek jako třeba angličtina, kytara, tenis. Akorát je více sledovaný a jsou na něj vyšší náklady. Dvě třetiny nákladů momentálně platí město Znojmo, za což mu patří dík. Zbytek musí zaplatit rodiče, tak to prostě je. Kdyby nebyla taková podpora města, zaplatí si to buď komplet, nebo tady mládežnický hokej nebude. Možná to zní drsně, ale je to realita,“ popsal situaci kolem financí Pavel Ohera.

„Ve světě je naprosto běžné, že si veškeré náklady mladí hokejisté hradí sami. Například v Kanadě je to něco kolem dvou až čtyř tisíc dolarů, což ani tam není nikterak málo, jsou to téměř dva měsíční platy. Proto bychom si měli více vážit systému který máme u nás," pokračoval Ohera. Smířlivě se k potížím ohledně příspěvků postavil předseda znojemské hokejové mládeže Jan Hamřík: „Reakce na výši příspěvků se postupně srovnaly. Vypadá to, že problém s tím nakonec nebude.“

Marek Špaček si vybojoval místo v A-týmu a v únoru získal cenu za nejlepšího mladého hráče EBEL

Jasné stanovisko zaujal i manažer klubu Veselý: „A-tým má zájem na tom, aby mládežnický hokej ve Znojmě fungoval co nejlépe. Vždy když jednáme s nějakými partnery, tak se snažíme vyjednat nějaké výhody i pro mládež. Jsme takto schopni něco předjednat, ale dotažení a následně podpora jde vyloženě za mládeží. Můžeme také mládeži díky našim kontaktům pomoci vyjednat lepší podmínky při nákupu vybavení atd. Ovšem finanční propojenost A-týmu a mládeže nebo dokonce nějaké přelévání peněz je naprosto vyloučeno.“

Závěrem ještě vyvstal dotaz týkající se začleňování hráčů z juniorky do seniorského mužstva, s nímž se z loňského juniorského oddílu připravuje pouze Marek Špaček. „My bychom si velmi přáli, abychom mohli do A-týmu vytáhnout každý rok pět, šest juniorů, ale to je utopie. Pro nás by to samozřejmě bylo finančně výhodné, ale ti hráči na A-tým taky musí mít. Odpovídáme za výsledky a za výběr hráčů, takže bohužel musím říct, že momentálně jsme v juniorce neviděli více kluků, které bychom mohli dál využít,“ zaznělo z úst Pavla Ohery.

Oproti očekáváním se tak s týmem nepřipravuje ani Lukáš Nováček, jeden z nejproduktivnějších hráčů juniorské EBYSL. „Není členem kádru z prostého důvodu. Nabídli jsme mu standardní podmínky, které nabízíme všem mladým hráčům. Třeba i Adamu Havlíkovi a Honzovi Lattnerovi, když začínali. On ale požadoval jiné podmínky, které jsme nebyli ochotni akceptovat. Dal tedy přednost škole. Takový Marek Drtina, který loni odehrál přes 30 zápasů v extralize mužů, na stejné podmínky přistoupil. I v tom se ukáže charakter hráčů,“ popsal důvody sportovní manažer Dočekal.

Svou šanci naopak dostal mladý Jindřich Abdul, který do Znojma přišel v závěru dubna. „Byl o něj velký boj. Je to jeden z nejtalentovanějších hráčů svého ročníku. Nebýt zranění, určitě by letos hrál na mistrovství světa do 18 let. Chtělo ho Brno, chtěla ho Sparta, on si nakonec vybral nás. Možná je to dobře. Je ze Vsetína a přechod do velkého města bývá často problematický. Přípravu absolvuje určitě s A-týmem a poté se uvidí. Může spadnout do juniorky, můžeme ho poslat někam na hostování. Věřím ale, že se prosadí," řekl Pavel Ohera.

NEWSLETTER