Andrew Thomas: Musím se naučit hodně českých slovíček

Rozhovory
ST 14. 8. 2013
<em>Znojmo</em> - Oproti loňsku se kolonie zámořských hráčů ve znojemském dresu ztenčila. Dokonce tak, že zbyl jeden jediný – americký obránce Andrew Thomas, loni opora zadních řad Olimpije Lublaň. Sedmadvacetiletý urostlý bek se nyní dostává do zápasového rytmu a zvyká si na komunikaci se spoluhráči. "Jsem tu zatím jen pár dnů, ale je mi jasné, že se budu muset naučit aspoň trochu česky," říká s úsměvem.

Máte za sebou první přípravné zápasy, jak se cítíte?
Dobře. Měli jsme tu v posledních dnech pár opravdu dobrých tréninků, které mi hodně pomohly. V týmu je hodně šikovných hráčů a jsem rád, že nemusím hrát proti nim. Čeká nás ještě hodně zápasů, příprava je dlouhá.

Ostatní týmy, zejména v EBEL, před sezónou hrají mnohem méně zápasů než je zvykem v Česku. Jaký je to pro vás rozdíl?
Nemám s tím problém. Dokud každý hráč vnímá své tělo a pečuje o sebe, je to dobré. Zdá se mi, že tady ve Znojmě je jeden z fyzicky nejlépe připravných týmů, za které jsem kdy hrál. Děláme hodně cvičení na kolech a dalších cviků. To je určitě pozitivní a jsem si jistý, že v prvním zápase sezóny budeme ve stoprocentní kondici.

Přes léto jste se připravoval sám ve Spojených státech. Je těžké donutit se sám k tréninku?
Ani ne. Trénoval jsem se skupinou dalších hráčů z NHL i AHL. Obecně se v zámoří v létě bruslí mnohem více než tady. Vím, že většina kluků v týmu poprvé obula brusle až na konci července během prvního tréninku. Já byl na ledě několikrát už předtím, než jsem do Znojma přiletěl. Tak to v USA většinou s letní přípravou chodí. Navíc loni v Lublani jsme sezónu končili hodně brzo, takže bylo fajn se zase po dlouhé době sklouznout.

Loňský ročník jste strávil v Lublani, máte tedy s EBEL zkušenost. Jak ligu hodnotíte? Zlepšuje se podle vás její kvalita?
Ano, určitě se zlepšuje. Nejlepší je podle mě to, že i týmy s menším rozpočtem mohou uspět. Samozřejmě že ty bohatší kluby se budou vždy pohybovat nahoře mezi nejlepšími, ale není to záruka vítězství. Pamatuju si, že loni s Lublaní jsme vždy málem porazili Vídeň. Myslím si, že letos bude tabulka ještě vyrovnanější.

Jaké jsou vaše osobní cíle pro sezónu?
Podobné jako loni. Na ledě být co nejspolehlivější v defenzivě a pokud se naskytne příležitost, přispět i směrem dopředu nějakými góly. Vím, že jsem v týmu jediný hráč ze zámoří. Budu se snažit o to, aby ve mně hlavně mladší hráči mohli mít určitý vzor a někoho, od koho se mohou učit.

Jak komunikujete se zbytkem týmu?
No, zlepšuje se to (smích). Jsem tady zatím jen pár dnů. Kluci jsou přívětiví, snaží se mi pomoct a je s nimi sranda. Je mi jasné, že se budu muset během sezóny naučit hodně českých slovíček. Ta, která zatím umím, většinou nejsou moc slušná.

Co říkáte na zápasy proti českým týmům, které oproti EBEL přeci jen hrají trochu jiný styl hokeje?
Jsou to dobré týmy se šikovnými hráči. Minulý týden jsme hráli proti extraligovému Mountfieldu a ti byli opravdu velice dobří. I Jihlava má svou kvalitu. Je nutné soupeře respektovat, protože hokej hrát rozhodně umí.

NEWSLETTER