EBEL 2012/2013: 12 týmů a nový systém play-off

EC Dornbirn

Dornbirn je rakouské město ležící ve spolkové zemi Voralbersko. Hokejový klub, jenž ve městě dlouhá léta působí, nese název EC Dornbirn. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2004, kdy se stal vicemistrem Rakouska. V sezóně 2007/2008 stál tým s buldokem ve znaku znovu ve finále, tentokrát však ve druhé nejvyšší soutěži. Po boji s farmářským týmem Salzburgu se stal mistrem. Stejného úspěchu dosáhl klub i o dva roky později. Od sezóny 2012/2013 vstupuje do Erste Bank Eishockey ligy.
HC TWK Innsbruck

Innsbruck je hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko. Žije v něm necelých 120 tisíc obyvatel. Hokejový klub HC TWK Innsbruck byl založen v roce 1994. Díky silnému elektrárenskému sponzoru se v sezóně 2000/2001 probojoval do nejvyšší rakouské soutěže a působil v ní celých devět let. V roce 2009 však musel Erste Bank ligu z finančních důvodů opustit a hrát nižší Nationalligu. V roce 2012 se Žraloci do EBEL vracejí.
Nejdůležitější zápasy sezóny hraje Innsbruck na olympijském stadionu, kde se v roce 2005 konalo i hokejové mistrovství světa. Pro ostatní utkání slouží menší Tiroler Wasserkraft Arena.
Herní systém
Patrných změn doznal také herní systém. První kolo sezóny 2012/2013 se odehraje v pátek 7. září. Nejprve se týmy utkají každý s každým dvakrát doma a dvakrát venku. Prvních šest celků si zajistí přímý postup do play-off a bude bojovat v nadstavbě již jen o umístění. Zbylé týmy se utkají o poslední dvě postupová místa do vyřazovacích bojů. Nadstavbu hraje každý s každým dvakrát (jednou doma a jednou venku). Začíná se 20. ledna 2013.
Doposud bylo vše při starém. Novinky však přicházejí, co se týče rozlosování pro play-off. První tři týmy tabulky si totiž sami zvolí soupeře z pátého až osmého místa pro play-off. Přednost při volbě má samozřejmě nejlépe umístěný celek. Čtvrtý tým se utká se „zbylým“ soupeřem z páté až osmé příčky (takový systém praktikují například i ve Švédsku - pozn. redakce).
Semifinále i finále se hraje již podle obvyklého řádu. Nejlépe umístěný celek ze základní části se střetne s tím nejhůře postaveným. Play-off startuje 24. února 2013, mistr ligy bude znám nejpozději 11. dubna 2013.