Vzpomínka na mistry světa

Aktuální zprávy
ST 7. 9. 2011
„Vedení hokejového klubu Orli Znojmo, všichni hráči, trenéři a celý realizační tým jsou hluboce zarmouceni tragédií, která postihla tým Jaroslavle, a vyjadřují upřímnou soustrast rodinám a pozůstalým všech zesnulých hokejistů. Čeští reprezentanti Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek, který oblékal znojemský dres při výluce NHL, navždy zůstanou v našich srdcích a vzpomínkách. Je to nesmírná ztráta nejen pro český hokej, ale pro celý národ."

Karel Rachůnek

Zlínský odchovanec Karel Rachůnek začínal s hokejem v šesti letech a ještě před dovršením svých osmnáctých narozenin si vyzkoušel seniorskou první ligu v Prostějově.

V roce 1997 byl draftován Ottawou Senators. Větší část své první sezóny 1998/99 strávil na farmě v Grand Rapids. Další dva ročníky nastupoval v zadních řadách Ottawy již poměrně pravidelně. V sezóně 2002/03 zkusil krátké angažmá v ruské Jaroslavli, potom se vrátil za oceán.

foto
Karel Rachůnek ve znojemském dresu

Stávka mezi vlastníky NHL a asociací hráčů NHLPA ho v sezóně 2004-05 zavála do Znojma. „Byli jsme s panem Vlasákem domluveni zhruba od Vánoc, že bych tady mohl eventuálně nastoupit. Ve Zlíně nebyl zájem, tak jsem přišel sem,“ řekl tehdy urostlý bek.

Z jihu Moravy zamířil Rachůnek znovu do ruské Jaroslavli a již v sezóně 2005/06 získal s týmem mistrovský titul. Následovaly dva roky v zámoří. Nejprve v dresu již zmiňovaných New York Rangers a rok na to odešel do New Jersey Devils.

Od sezóny 2008/09 působil český mistr světa již jen v Rusku. Nejprve v Dynamu Moskva a v sezóně 2010/11 se potřetí objevil v Jaroslavli. Na konci ročníku se rozhodoval, zda přestoupí do pražské Sparty, kde by si zahrál se svými dvěma bratry Ivanem a Tomášem. Rozhodl se však zůstat v Rusku.

Do paměti fanoušků se vepsal především svým vyrovnávacím gólem na šampionátu v Německu 2010 sedm sekund před koncem semifinálového zápasu se Švédskem. Kromě tří mistrovství světa v ledním hokeji se Rachůnek účastnil i světových šampionátů v in-line hokeji. Na tom posledním v Pardubicích získal s týmem zlaté medaile.

Jan Marek

Rodák z Jindřichova Hradce se vypracoval mezi nejlepší české hokejisty v Třinci. Odtud zamířil do Sparty, kde se v sezóně 2005/06 stal nejproduktivnějším hráčem a výrazně pomohl k zisku titulu.

Po přesunu do Ruska působil několik let v Magnitogorsku. Pokud mohl, účastnil se každé reprezentační akce a vypracoval se v klíčového hráče národního týmu. Je mistrem světa z roku 2010, kde vítězným gólem rozhodl čtvrtfinále i semifinále.

V červenci se stal otcem, narodil se mu syn.

Josef Vašíček

Havlíčkobrodský rodák je seniorským mistrem světa z roku 2005, k tomu také juniorským šampionem z roku 2000 a vítězem Stanley Cupu, na který si v roce 2006 sáhl v dresu Caroliny Hurricanes. Ve finále mistrovství světa ve Vídni proti Kanadě dokonce vstřelil gól.

Od roku 2008 působil v ruské Jaroslavli, kde byl jedním z nejproduktivnějších hráčů a vůdcem týmu. Pravidelně reprezentoval, zahrál si mimo jiné na olympiádě ve Vancouveru.

NEWSLETTER