Nepřišel jsem s tím, že tady budu Pán Bůh, říká Lukáš Sáblík

Rozhovory
ČT 11. 8. 2011
<em>Znojmo</em> - Dlouhé roky jej hokejoví příznivci mohli vídat v dresu extraligových Karlových Varů. Nyní přichází do Znojma a podobně jako na západě Čech ho čeká boj o pozici jedničky v brance. Lukáš Sáblík pomyslně soupeří s dvojicí mladíků, kteří jsou o celých čtrnáct, resp. patnáct let mladší než on. Pětatřicetiletý brankář přesto ví, že nemá nic jisté. „Musím se do brány dostat svými výkony," prohlašuje.

Jak a kde jste s hokejem začínal a kdo vás k němu přivedl?
Pocházím z Jihlavy, s hokejem jsem začínal tam. Víceméně jsem se k němu přivedl sám, bavilo mě to, navíc Jihlava je hokejové město a hokej je tam sport číslo jedna. Chodil jsem na základní školu, kde byly přímo hokejové třídy a někdy ve druhé třídě jsem se do ní přihlásil. Od té doby hraju hokej.

Máte za sebou už poměrně bohatou kariéru. Mohl byste stručně zrekapitulovat, kterými kluby jste dosud prošel?
Prošel jsem mládežnickými celky v Jihlavě a poté tam postupně zakotvil v A-týmu. Mezitím byly nějaké střídavé starty, nemůžu nevzpomenout třeba právě Znojmo, poté Třebíč, Kometa Brno, extraligový Zlín a nějaký zápas jsem odchytal i za Havlíčkův Brod. Po osmi letech v Jihlavě jsem přestoupil na tři roky do prvoligového Ústí a v té době už jezdil na střídavé starty do Karlových Varů. Po skončení smlouvy jsem do Varů přestoupil a byl tam pět sezón až dosud. Samozřejmě i tam mě čekalo ježdění po střídavých startech do Mostu, Kadaně, odchytal jsem jeden zápas i za Chomutov. Snad jsem na nějaký klub nezapomněl.

foto
⇒  Lukáš Sáblík v prvním přípravném utkání proti Třebíči

Co tedy rozhodlo, že právě Znojmo bude vaší další štací?
V Karlových Varech mně skončila smlouva. Trénoval jsem doma v Jihlavě a agent mi hledal angažmá, bohužel nic nenašel. Vlastně až na poslední chvíli se vyskytla nabídka Znojma a ještě jednoho klubu ze Slovenska. Dal jsem přednost Znojmu, dohodli jsme se na konci července.

Jaké jsou první dojmy přímo tady na místě?
Zimák znám, několikrát jsem tu byl a před mnoha lety dokonce za Znojmo pár zápasů chytal, takže jsem věděl, kam jdu. Není to pro mě neznámé prostředí.

Orli se chystají jako první český klub na zahraniční soutěž. Co na ni říkáte?
Erste Bank liga bude kvalitní, určitě kvalitnější než první liga v České republice. Máme se na co těšit, zároveň nás to zavazuje. Samozřejmě to nebude nic lehkého. Hraje tam spousta Kanaďanů, Američanů i dalších hráčů, kteří prošli tvrdým zámořským hokejem, a podle toho budou vypadat i zápasy. Nebude to sranda, ale náročná utkání v tempu.

Jak vidíte svoji pozici v mužstvu? V kádru jsou momentálně tři brankáři a dá se očekávat, že všichni budou chtít chytat.
Určitě. Nemám nic jasného. Nepřišel jsem s tím, že tady budu Pán Bůh a budu chytat. Musím se do brány dostat svými výkony. Co jsem se díval, mladí kluci jsou tady velice šikovní, mají kariéru před sebou a teď se mohou otrkat. Tahle soutěž nám všem bude ku prospěchu.

Už jste absolvoval i první zápasový test, v prvním přípravném duelu proti Třebíči jste prohráli 2:3. Jaké jsou dojmy z první ostré zátěže na ledě?
Pocity nejsou nic moc, protože jsme prohráli. V závěru nám chyběla šťáva, hráli jsme jen na tři pětky, zatímco Třebíč na čtyři. Zároveň si ale myslím, že tam byly i světlé okamžiky. Náš vstup do utkání byl výborný a ve vysokém tempu, i když se to asi nedá vydržet celý zápas. Bylo to první utkání a já doufám, že naše výkony už teď budou jen lepší a půjdou nahoru.

NEWSLETTER