Haman odehrál v Pardubicích 500. extraligový zápas v dresu Orlů

Rozhovory
ST 29. 10. 2008
<em>Znojmo</em> - Úctyhodnou porci zápasů ve znojemském dresu završil <b>Radek Haman</b> v zápase s pardubickým Moellerem na rovnou pětistovku. V utkání, které Orli zvládli na výbornou, si Haman připsal asistenci u první branky a překvapivě vede kanadského bodování klubu a současně je i nejlepším střelcem Orlů. „Takže už mám letos splněno,“ reagoval žertem zkušený útočník.

Odpoutali jste se od samotného dna tabulky a jako první jste vzali Pardubicím doma všechny tři body. Může to znamenat obrat?
Už předcházející zápas doma se Spartou jsme odehráli velmi dobře, v tempu. Tak, jak jsme chtěli hrát už od začátku sezóny, s nasazením, s bojovností. V tom jsme chtěli pokračovat i v Pardubicích. Tam nám hodně pomohl Jirka Trvaj, který zachytal fantasticky, třeba Pivkovi zneškodnil stoprocentní tutovku. Dali jsme do toho hodně bojovnosti, všichni jsme moc chtěli a tři body jsme si zasloužili.

V posledních zápasech jste hráli pouze na tři pětky…
Vyplynulo to ze situace. Trenér nás nechal v úvodu zápasu se Spartou i v Pardubicích hrát na tři pětky, abychom se do toho víc dostali. Pak ale přijde nějaká přesilovka, čtvrtá lajna už se tam tak často nedostane, tak to tak nechal. I když oba zápasy měly hodně vysoké tempo, tak jsme to v pohodě vydrželi. Natrénovaní jsme dobře a i když se teď hraje hodně často, zvládáme to. Celou sezónu by se tak určitě hrát nedalo.

To znamená, že mnoho nepovedených utkání nebylo otázkou fyzické kondice?
Začátek sezóny nebyl o fyzičce, byla to hlavně otázka psychiky. Mnoho zápasů jsme odehráli velmi dobře, ale třeba nějaká pětiminutovka nám pokazila celý zápas. Neměli jsme štěstíčko, a to se potom promítalo i do dalších zápasů. Málokdy jsme dokázali celých šedesát minut odehrát ve stejném tempu jako teď ty poslední dva zápasy. Vždycky jsme tam měli nějakou jalovou pasáž, za kterou jsme byli okamžitě potrestání.

Jaká byla nálada po vyhraném zápase v Pardubicích, který vás posunul z posledního místa?
Nálada po zápase byla výborná. Ale to, že jsme se odpoutali od posledního místa, nebylo alfou omegou, my jsme tabulku opravdu moc nesledovali. Pro nás bylo důležitější poznat, nebo spíš vyzkoušet si, že umíme hrát dobrý hokej a že na to máme. Poslední dva zápasy už tomu napovídaly. A Jirka Trvaj v nich podal opravdu nadprůměrný výkon.

Máte za sebou nejen 500. zápas, ale vedete i produktivitu týmu a dokonce jste nejlepším střelcem, což u vás nebylo zvykem…
Já už mám letos splněno, už se teď do konce sezóny budu jen bavit! U mě to byla spíš otázka štěstí, že mi tam něco spadlo, navíc dokud mi to tam padalo, tak jsem se snažil střílet odevšad. Některý góly šly opravdu až pod ledem, pod trubkama. Kluci se ale určitě rozstřílí a ocitnu se zase tam, kde bych měl být. O té pětistovce jsem nevěděl a musím přiznat, že je to hezký. Svoje statistiky nesleduju, ani nikdo z rodiny, ale tohle mě potěší. Jsem ale raději za body a za předvedené výkony v posledních zápasech. O to líp se mi o tom mluví. Kdybychom prohráli, tak bych to asi jen okomentoval, hmm dobrý…

A co dál?
No, dál hrajeme v pátek. Nechceme nic měnit. Když se podívám na soupisku, která se za poslední roky měnila minimálně, věřím tomu, že budeme dělat body. Asi se budu opakovat, ale pokud budeme opakovat výkon z posledních dvou zápasů, dáme do toho bojovnost a nasazení, nebudeme hrát na krásu a na to, aby si dal někdo tři góly, nebo abychom soupeře přehrávali, tak to půjde. Vrátili jsme se k jednoduchým věcem a vypadá to, že tato cesta bude asi správná.

Všimli jste si, že znojemští fandové nemyslí na možný konec extraligy ve Znojmě a pustili se s vervou do fandění a chtějí si užívat hokeje?
Samozřejmě, že to hodně vnímáme, je to hrozně znát. Změnil se způsob fandění kotle, jsou nové pokřiky, písničky, chorály. Je to výborný! Navíc jsem si všiml, že fandí úplně celý zápas, celých šedesát minut. Samozřejmě i v prodloužení. Dříve byly hluchý místa i v kotli a teď fandí nonstop. A to jsme byli dlouho poslední. Připadá mi to, že jsou víc slyšet i ti sedící lidi, že se k nim přidali. Je to takový hodně sborový. Míval jsem pocit, že nad naší střídačkou celou dobu sedávali samí negativisti, poslední dobou ale nic neslyšíme, tak se buď uklidnili, anebo si šli sednout někam jinam. Anebo třeba to, co teď předváděli ve čtyřiceti lidech v Pardubicích, bylo úžasný. Čekali na nás pak ještě venku, než odjedeme. Bylo to super!

Jaké to je, když kotel spustí na začátku každé třetiny chorál „Hoši, my vás nikdy neopustíme…“?
Na nás na hráče to dobře působí, je to libozvučný, dobře se to poslouchá. Dodává nám to sílu.

NEWSLETTER