Nové tváře Orlů - Ivo Kotaška

Portréty
ČT 1. 6. 2006
Z n o j m o - První novou orlí posilou se stal obránce Ivo Kotaška a poprvé ve své kariéře mění klubovou příslušnost. Touha po změně jej přivedla do Znojma z Českých Budějovic, se kterými zažil pád do první ligy i návrat zpět mezi hokejovou elitu. Jeho počáteční dojmy ze Znojma jsou jen pozitivní: „Opravdu se mi tady líbí, město je krásné, nečekal jsem to. Krásné prostředí, jsem mile překvapen a spokojen. Je tady dobré zázemí, fajn lidi,“ říká s nehranou upřímností.
Nábor do hokejových tříd oslovil v první třídě českobudějovického rodáka Ivo Kotašku, aby zkusil nejrychlejší kolektivní hru na světě. Už odmala v něm pěstoval vztah ke sportu jeho otec: „Táta mě vedl ke sportu obecně, spíš tíhl k fotbalu. Já ale moc rád neběhám, tak se mi více líbil hokej. Fotbal jsem hrál až do dorostu, pak už zbýval čas jen pro hokej,“ vzpomíná na své začátky.

Celou dosavadní kariéru byl hráčem Českých Budějovic. V šestnácti letech byl v širším výběru mládežnické reprezentace, ale její dres nakonec neoblékl. Z juniorské extraligy přešel do extraligy mužů, kde střídavě hrál první ligu v Písku.

Do kariéry mu zasáhlo zranění zad, když si nárazem do mantinelu zlomil tři obratle. Nejhorší chvíle pro něj ale byly, když Budějovice v r. 2004 sestoupily do první ligy: „Sestup byl hrozný, člověk má pocit, že se zbořil celý svět. Nejistota, nikdo neví, co bude dál, kde bude pokračovat…“

Pád do nižší soutěže znamenal změny ve vedení jihočeského klubu a ty vedly k návratu zpět do extraligy. „Naštěstí to vzali do ruky dobří lidé, zejména pan David. Dali všemu pevný řád a režim. A najednou to zase šlo,“ popisuje události, které nastaly po nevydařené sezóně.

Staronový nováček nejvyšší soutěže si po svém návratu vedl dobře. Splnil cíl postupu do play-off a navrch přidal vyřazení ambiciózních Bílých Tygrů z Liberce, vítěze základní části. „Poslední sezóna se Budějovicím povedla skvěle, to nikdo nečekal,“ hodnotí.

I přes vydařenou sezónu se odhodlal ke svému prvnímu přestupu „Celý život jsem strávil v Budějovicích, tak už jsem toužil po změně. Každá nová zkušenost je dobrá. Měl jsem i jiné nabídky z dalších extraligových klubů, ale Znojmo vedlo serioznější a rychlejší jednání a to mě přesvědčilo.“

Cíl ve svém novém angažmá vidí jasně: „Postup do play-off a pak už je to jen o štěstí. Přál bych si, aby se dařilo celému týmu. A když se to povede, budu určitě spokojený.“ A ke svému osobnímu hokejovému cílu říká: „Co nejdéle hrát hokej a zůstat zdravý.“

Góly střílí jen výjimečně. „Jsem typ defenzivního obránce, snažím se hrát do těla, je to moje práce,“ přibližuje ve zkratce svůj herní projev.

Absolvent obchodní akademie je v rodině je jediný, který se věnuje vrcholovému sportu. Jeho starší bratr hrával fotbal, ale jen jako koníček, stejně jako jejich otec. Volné chvíle tráví sportem, zůstala v něm láska k fotbalu, rád si zahraje tenis a potěší ho dobré jídlo, zejména maso. „Buchty ne, ty jsou dobré jen k snídani,“ komentuje s úsměvem, který mu není cizí. Je ženatý, zatím bezdětný.

NEWSLETTER