Tomáš Vokoun přes Švýcarsko do Finska

Aktuální zprávy
SO 25. 12. 2004
Z n o j m o - Poslední zápas ve znojemském dresu odehrál v zápase proti Litvínovu brankář <b>Tomáš Vokoun</b>. Již o příštím víkendu bude na nastupovat za celek IFK Helsinki na Spenglerově poháru ve švýcarském Davosu, mimo jiné proti pražské Spartě. Jeho přestup byl realizován téměř ze dne na den a sám lituje odchodu ze znojemského týmu právě v tomto období. Přesto, že byl vyhlášen jednou z hvězd utkání a pochytal 42 střel, představoval si svou derniéru trochu jinak: „Škoda, že jsme neudrželi vítězství, vypadalo to docela slibně, když jsme dali vedoucí gól šest minut před koncem. Bohužel jsme se pak nechali vyloučit a už jsme to neudrželi. Bod je sice dobrej, ale je mi to líto, že odcházím takhle. Chtěl jsem odejít s vítězstvím, bohužel se to nepovedlo.“
Zápas Litvínovem nepostrádal nic z nasazení, rychlosti a tvrdosti, a proto i Vokoun měl v brance spoustu práce. Mnohdy řešil zapeklité situace s nejvyšším úsilím a bravurou jemu vlastní. Po reprezentační přestávce a téměř týdenním volnu však nebylo snadné se znovu soustředit na mistrovský zápas a zrovna proti tak kvalitnímu soupeři, za nějž nastupuje spousta hvězd z NHL. „Po té pauze, kterou jsme měli, to bylo velice těžké utkání vrátit se do toho zápasového tempa. Myslím si, že zápas byl kvalitní, ale štěstí se nezvrtlo na naši stranu. Nevyužili jsme přesilovky,“ lituje výsledku, který mu trochu ztrpčil odchod ze znojemské kabiny.

Vokoun předpokládal, že v letošní sezóně bude jeho jediným působištěm během výluky tým Znojemských orlů a netušil, že již v průběhu rozehrané sezóny odejde opět do zahraničí. „Myslel jsem si, že tato sezóna bude pro mě víc v pohodě, že nebudu muset nikde pendlovat, ale bohužel situace v NHL je taková, jaká je,“ říká. Ve své kariéře už vystřídal několik působišť a teď poprvé nasaje atmosféru severského hokeje. „V každém mančaftu, ve kterém hraju se snažím plnit co nejlíp své povinnosti. Je mi líto, že odcházím v rozehrané sezóně ze Znojma, ale realita je taková, a když už se člověk jednou rozhodne pro hokej jako zaměstnání, tak už se s tím nedá nic dělat. Jsme profesionálové, tak to člověk musí brát.“

Téměř okamžitě po skončení utkání se rozloučil se svými spoluhráči a během následujícího týdne se přesune do Švýcarska, kde už bude hájit barvy helsinského IFK. Pro tým je účast na Spengler Cupu důležitá, ale Vokoun ji bude brát spíše jako příležitost seznámit se se systémem hry a novými spoluhráči: „Jsem rád, že je teď ten pohár, protože se můžeme trošku sehrát, hlavně v domluvě s obránci a připravit se na pokračování finské soutěže. Ono je to sice pro ně prestižní záležitost, takže určitě si nebudu moct dovolit dělat nějaký velký chyby, ale myslím si, že to zvládnem. Ani jeden ze zápasů tam nebude lehký, doufám, že se mi bude dařit. Budu trénovat dál, budu se snažit,“ věří ve své zkušenosti a schopnosti Tomáš Vokoun.

Nezbývá, než mu popřát v jeho novém působišti hodně úspěchů a trvalou podporu fanoušků, stejně jako v mnoha zápasech ve Znojmě.

NEWSLETTER