Příprava proběhla úplně v klidu, hodnotí trenér Zajíc

Rozhovory
ÚT 29. 6. 2004
Z n o j m o - Minulý týden ukončil znojemský tým suchou přípravu. Nyní čeká hráče do 19. července dovolená a pak již vyjedou na led. Za dvěma měsíci tréninkové dřiny se ohlíží hlavní trenér Orlů <b>Leoš Zajíc</b>, který v této fázi přípravy viděl sám sebe spíš jako pozorovatele a vyzdvihuje práci svých trenérských asistentů Karla Vaňka a Milana Kastnera. <p> &nbsp;&nbsp;
K týmu jste přišel již před začátkem přípravy. Jakým způsobem jste ji připravovali?
Celou letní přípravu dával dohromady Milan Kastner s Karlem Vaňkem. Vždycky přišli s nějakým nápadem a já už jsem jen rozhodoval, jestli bude realizován. Mě tahleta forma letní přípravy hrozně zajímala, protože jsem ji v této podobě ještě nikdy nezažil. V Německu jsme se vždycky připravovali sami a až prvního srpna jsme se setkali na ledě. Mně se tento způsob kolektivní přípravy hrozně moc zamlouvá a nejvíc to, jak byla poskládaná. Bylo to úplně vynikající. Milan Kastner s Karlem Vaňkem už ji dělají několikátý rok. Mají s tím dobré zkušenosti. Mají to výborně propracované a poskládané tak, aby jedno navazovalo na druhé. Jsou to pro mě ideální asistenti. Vůbec jsem nemusel kolem kluků chodit a třeba počítat kdo kolik udělal kliků, kolikrát zvedl činku. Byl jsem vlastně u letní přípravy jen jako pozorovatel. Osobně mě to velmi zajímalo, jak to vůbec budou dělat, takové to přenesení nápadů z papíru do praxe. A udělali to velice dobře. Já jsem se z toho velmi poučil, celou letní přípravu jsem si napsal a určitě ji budu i dál používat. Na té kostře není třeba nic měnit, dá se velmi dobře přizpůsobit, obměňovat. Milan Kastner přistupoval k celé přípravě velmi moderně, pružně, neměl strach něco vymýšlet, nebo udělat něco nově.

Jak vůbec proběhly ty dva měsíce suchého tréninku, který určitě není u hráčů zrovna oblíbený?
Příprava proběhla úplně v klidu. Byl jsem mile překvapen, jak to v pohodě probíhalo. Stává se, že se hráči snaží ulívat, schovávat, vymlouvat, omlouvat. Tady nic takového nebylo. Podařilo se nám letní přípravu udělat tak, že to kluky bavilo. Zpočátku jsme se zaměřili hlavně na hrubou sílu. Každý den to bylo odpoledne doplňované různými hrami, které vhodně doplňovaly dopolední dřinu. Po čtyřech týdnech následoval jeden týden lehčí, aby hráči strávili ten natrénovaný objem. Pak následoval v červnu rozvoj dynamiky, výbušnosti, rychlosti a rychlé síly. Provádělo se to v kombinaci posilovna, kolo, běh v terénu v krásném prostředí Gránic a třeba velmi oblíbené cyklistické časovky do vrchu.

Byl jste spokojen s podmínkami, které jste tady pro suchou přípravu měli?
Tady je to naprosto ideální, co se víc může chtít. Vezměte si třeba pražské týmy. Kam ti můžou jet na kole? Takové týmy to pak řeší soustředěním, ale to já vůbec neuznávám. Podle mě je to naprosto zbytečná věc. Měli jsme i docela štěstí na počasí, jen jeden den nám naboural déšť.

Vyskytly se nějaké zdravotní problémy? Nějaká zranění?
Nic vážného, jen drobné úrazy, které vždycky letní přípravu provází jako natažený sval, podvrtnutý kotník. Zranění hráči dostali vždycky dost času, aby se mohli doléčit a v té době přiměřeně zatěžovali jiné části těla.

Tím, že jste byl, jak sám říkáte, spíše pozorovatelem, měl jste možnost své svěřence víc sledovat. Udělal jste si o nich už nějaký obrázek?
Po skončení letní přípravy, si myslím, že dokážu odhadnout, co v hráčích je. Když pozorujete hráče, který běží v Gránicích už třeba pátý okruh a vidíte, že nemůže, tak poznáte, co v něm je. Někteří jsou pořád mezi prvními, ale těm to tolik nedá, jako těm, kteří se nadřou už jen třeba proto, že nesou 110 kg váhy. Byla pro mě výhoda, že jsem byl u mužstva hned od začátku, že jsem nepřišel v průběhu sezóny.

Budete ještě nějak doplňovat nebo obměňovat kádr?
Myslím si, že už ne. Jsem přesvědčen, že jsme letos pro to udělali maximum. V podstatě jsme se vyhnuli českému trhu a sehnali jsme, myslím si, že dobré posily odjinud. V současném době bychom mohli postavit kompletních pět pětek, takže asi pět hráčů bude muset kádr opustit, a to ještě nepočítám juniory, kteří s námi přípravu absolvovali.

Máte již představu o složení pětek?
Už to mám v hlavě narýsovaný, ale ještě to neprozradím. Dozvíte se to 20. července v 17:00 na ledě.

Jestliže bude stávka v NHL, přijde určitě do Znojma Eliáš s Vokounem. Počítáte s tím nějak ve svých plánech před sezónou?
Vůbec ne. Mě to zatím vůbec nezajímá, kteří hráči tady budou. Až přijdou, tak budeme podle toho reagovat. Nemá cenu něco plánovat dopředu.

NEWSLETTER