Nové tváře Orlů V. - Ivan Rachůnek

Portréty
PO 31. 5. 2004
Z n o j m o - Dalším dravým útočníkem, na jehož odolnost se budou moci v následujícím ročníku spoléhat znojemští trenéři, je <b>Ivan Rachůnek</b>. Zlínský odchovanec přišel do Znojma z nevydařeného ročního hostováni v Českých Budějovicích, které mu pokazilo zranění hned v úvodu loňské sezóny. Během své dosavadní kariéry okusil nejen všechny mládežnické reprezentační výběry, ale působil i krátkou dobu v nižší soutěži v zámoří.

Ivan Rachůnek

Narozen: 6.7.1981 v Uherském Brodu
Výška: 174 cm
Váha: 75 kg
Post: útočník
Držení hole: levá

S hokejem začínal v šesti letech společně se svým o něco známějším bratrem Karlem na zlínském zimním stadionu, kam je přivedli rodiče. Zlínu také skoro celou svou dosavadní kariéru zůstal věrný. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi až do extraligy, přerušil ho jen krátkým působením v Americe v roce 1999. „Amerika mě lákala, chtěl jsem to tam zkusit, ale v tom klubu mi to nějak moc nevyšlo, nebyly tam ani dobré podmínky, tak jsem se rád vrátil do extraligy,“ shrnuje svůj start v patnácti zápasech v dresu Windsor Spitfires (OHL). „Bohužel jsem se ale záhy zranil, a to mě odstavilo skoro na celou sezónu. Vypadl jsem taky z nominace dvacítek (v r.2000), která vyhrála mistrovství světa. Titul se mi podařilo získat až v dalším roce,“ vzpomíná Rachůnek na svůj zatím největší hokejový úspěch. V juniorech se mu podařilo nastupovat v jednom mužstvu společně s bratrem, který je o dva roky starší. „Brácha je obránce, protože byl vždycky o hlavu větší,“ dodává s úsměvem.

Na loňskou sezónu, ve které se mu přilepila smůla na paty, nerad vzpomíná: „Hned ve čtvrtém utkání jsem se zranil, ještě jsem ho dohrál. Nastoupil jsem i do dalšího zápasu, chtěl jsem hrát dál, ale protihráč mi lehl na zraněnou nohu a dál už to bohužel nešlo a sezóna pro mě tak skončila. Pro hráče to samozřejmě není nic příjemného, když skoro celou sezónu stojí. Teď už jsem v pohodě. Nohu jsem dostatečně posílil, těším se na led.“

Angažmá ve Znojmě ho překvapilo, nečekal, že se bude opět ze Zlína stěhovat. „Byla to pro mě rána z čistého nebe, abych řekl pravdu. Můj agent byl v Americe a vůbec jsem nečekal, že by se mělo něco dít. V klidu jsem se připravoval sám. Z ničeho nic mi ale zavolal pan Dočekal a už to bylo. Byli už dříve domluveni s mým agentem a ten mi říkal, že to měl pro mě schované jako překvapení. Trochu se to ale vleklo, tak to pan Dočekal nevydržel a zavolal mi osobně,“ objasňuje svůj příchod do týmu Orlů. Se svým novým působištěm je spokojen a těší se na nadcházející sezónu: „Očekávám, že se bude hrát líbivý hokej, že se bude vyhrávat a že všichni okolo hokeje budou spokojeni. Věřím, že do toho budeme dávat všichni všechno.“

Ivan pochází ze sportovní rodiny, oba rodiče hráli basketbal. Otec navíc působil i jako trenér, a tak si basket v mládí vyzkoušeli i oba bratři Rachůnkové. „Víc nás to ale táhlo k hokeji,“ přiznává. Má přítelkyni, bydlí s ní ve Znojmě a její blízkost mu velmi vyhovuje: „Dobře se o mě stará, umí výborně vařit a pečuje o mě, když mě něco bolí nebo jsem zraněný.“ Vyučil se elektrikářem, jako všichni chlapi v rodině. Má rád veškeré druhy sportu, kromě hokeje nejvíce tenis a basketbal, občas si s bráchou zajdou na golf a taky na ryby.

Statistiky
Sezóna  Klub             Z  G  A  B  TM
1998-99 Zlín (E)           5  0  0  0  0
1999-00 Windsor Spitfires (OHL)   15  2  2  4  21
     Zlín (E)           5  0  1  1  2
2000-01 Zlín (E)          50  8  9  17  95
     Zlín (E, p-o)        6  1  0  1  8
2001-02 Zlín (E)          48  9  11  20 141
     Zlín (E, p-o)        11  3  4  7  6
2002-03 Zlín (E)          48  9  16  25  52
2003-04 České Budějovice       5  0  2  2  0

Reprezentace:
1999 Mistrovství světa U18 (Německo) 7  2  3  5  12 5.místo
2001 Mistrovství světa U20 (Rusko)  6  1  0  1  6 1.místo

Draftován v roce 1999 - Tampa Bay Lightning
NEWSLETTER