Na Orly se chystá Vršovická letka

Naši soupeři
PO 1. 3. 2004
P r a h a - Čtvrtfinálový soupeř Orlů - HC Slavia Praha - má ve svém středu řadu osobností. Bývalou modlu Málka má za úkol nahradit jiný kvalitní gólman Petr Franěk, obraně velí loňský nejlepší obránce extraligy Petr Kadlec a skvělý střelec od modré Jan Novák, po dlouhodobém zranění se do hry vrátil ostřílený "veterán" František Kučera. V útoku se slávisté mohou pochlubit elitní řadou, zvanou Vršovická letka. V centru nejproduktivnější hráč extraligy a kapitán Josef Beránek, na křídlech střelci Michal Sup a David Hruška. Zajímavou postavou série by mohl být "zlý muž" Marek Ivan.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Brankáři

 • Petr Franěk
  6.4. 1975, 182 cm/ 84 kg, hůl L, 8.sezóna v extralize

  Po výměně hrdiny loňské sezóny Málka do Plzně chtěl zprvu trenér Růžička sázet na mladého Hronka, ale tento postoj brzy přehodnotil a z Karlových Varů získala Slavia na přestup Fraňka. Litvínovský odchovanec má za sebou nepříliš šťastnou sezónu, kdy ho sužovala zranění. Poraněné třísla už se zdají být v pořádku, přesto zůstává nad stavem brankářské jedničky otazník. Kvality už však Franěk nejednou prokázal, stejně tak zkušenosti mu nechybí. Otázkou je, co s ním udělají boje v play-off, o kterých si mohl ve Varech tři roky jen zdát. Za Slavii navíc odchytal v základní části jen čtyři zápasy, na souhře s obránci to může být znát. Pokud bude zdravý, měl by být vyhlášený flegmatik očekávanou oporou týmu.

 • Lukáš Hronek
  30.5.1982, 177/ 74, hůl L, 3.sezóna

  Nadějný gólman a odchovanec Slavie prožívá sezónu jak na houpačce. Nejdříve dostával více šancí na úkor kolegy Málka, po jeho výměně se stal jedničkou, ale ne na dlouho. Nakoukl i do reprezentace. S formou šel postupně dolů, v play-off bude opět připraven jako ”dvojka”, krýt záda bude tentokrát Fraňkovi. V brankářském řemeslu se ”potatil”, vyznačuje se klidnou povahou. S boji v play-off nemá prakticky žádné zkušenosti.

 • Zdeněk Šmíd
  3.2. 1980, 185/80, hůl L, 4.sezóna

  Juniorský mistr světa přišel v rámci trejdu za Málka z Plzně, na čas se dokonce mohlo zdát, že by mohl být jedničkou, ale do cesty se mu postavilo letošní prokletí brankářů ve Slavii – zraněná třísla. V utkání 51.kola v Pardubicích se zkoušel vrátit do branky, ale zranění si opět obnovil. V nejhorším případě by však ještě možná mohl být připraven zaskočit z lavičky.

 • Petr Hynek
  24.2. 1984, 188/79, hůl P, O

  Další produkt ze slávistické líhně odchytal sezónu v nižší soutěži, trenér Růžička si ho nechává v záloze v případě zranění ostatních gólmanů, ale nedá se očekávat, že by si připsal už v play-off první start v extralize.

Obránci

 • Petr Kadlec
  5.1. 1977, 179/78, hůl L, 9.sezóna

  Šikovnému zadákovi nevyšel průnik do NHL v dresu Panterů z Floridy, těsně po začátku sezóny se tak vrátil do Slavie a trenér Růžička si může mnout ruce. Reprezentační obránce a účastník loňského MS byl na cestě za mistrovským titulem velkou oporou. V 25-ti letech už hraje svou devátou sezónu v extralize, zkušeností má na rozdávání. Letos mu však ve Slavii chybí osvědčený parťák Jan Hejda. Do formy z loňské sezóny, kdy byl vyhlášen Nejlepším obráncem extraligy, mu něco chybí, ale pořád patří k nadprůměrným bekům nejen ve Slavii. Oplývá především klidem při rozehrávce, ani menší výška mu nedělá problémy v osobních soubojích. Pověstný je svou hrou na modré čáře při přesilovce, typ ”chytrého” beka s přesnou a tvrdou střelou, ještě radši ale rozdává finální pasy.

 • František Kučera
  3.2. 1968, 189/82, hůl L, 12.sezóna

  Zosobnění zkušenosti a přehledu ve hře. Dvojnásobný mistr světa, olympijský šampión, spousta let odehraných v NHL. Ostřílený harcovník sledoval závěr jízdy Slavie za titulem jen v civilu, zranění ho vyřadilo ze hry i letos a to na delší dobu. Operované rameno mu nedovolilo hrát čtyři měsíce, do sestavy se vrátil 13.února v utkání s Kladnem. Trenéři se na něj budou určitě spoléhat v krizových situací, ani ve svých 36-ti letech nemá Kučera problémy s kondicí a naopak poslední zdravotní problémy ho motivují do dalších zápasů a má velkou chuť něco velkého vyhrát. Rychlost už mu trošku někdy chybí, ale tu zas nahrazuje dobrou poziční hrou. Vzadu představuje jistotu, rád si najede ale i před bránu soupeře. Góly střílí i připravuje, dvakrát za sebou byl také vyhlášen nejlepším obráncem MS.

 • Jan Novák
  9.2. 1979, 184/86, hůl P, 7.sezóna

  Jeden ze dvou praváku v obraně Slavie, čehož je hojně využíváno při přesilovkách. Letos hraje v životní formě, nastřílel 12 branek a v produktivitě obránců celé extraligy obsadil třetí místo. Výrazněji se začíná prosazovat v reprezentaci. Jeho tvrdá rána je už pověstná, střílí často, ale někdy na úkor přesnosti. Představuje velkou podporu slávistické ofenzívy z druhé vlny. Naopak v hlavní náplni hry obránci – defenzívě – mu dělají problémy rychlí útočníci a občas se nevyhne chybě v rozehrávce.

 • Pavel Kolařík
  24.10. 1972, 186/94, hůl L, 9.sezóna

  Nenápadný, ale o to víc platný bek. Loni se vrátil ze zámoří do Slavie a určitě nelitoval, získal titul a zahrál si na MS. Poctivý při hře dozadu, k jeho přednostem určitě patří i tvrdá hra do těla. Umí vyvézt puk do útočného pásmu, nebojí se hrát. V současnosti ho však trápí problémy s kolenem, které ho vyřadí minimálně pro začátek čtvrtfinálové série.

 • Jiří Kuntoš
  11.12. 1971, 182/99, hůl L, 14.sezóna

  Řízný bek a takový ”tank” v obraně Slavie. S oblibou bourá hráče soupeře u mantinelu, souboje s ním bolí. Svými fyzickými předpoklady vzbuzuje úctu nejen na ledě, úspěšně fungoval během sezóny jako náhrada za typově podobného obránce Posmyka. Na přesilovky většinou dostávají příležitost jiní. Jeho zkušenosti se můžou určitě hodit, jen si musí dát pozor na drobné štírky a hračičky z řad soupeře.

 • Dominik Graňák
  11.6. 1983, 181/77, hůl L, 2.sezóna

  Jedno z největších překvapení v sestavě Slavie v loňském roce, hned při své premiérové sezóně se radoval z titulu. Na nezkušeného mladíka si vedl celkem dobře a s klidem. Jeho talentu si všímají i trenéři slovenské reprezentace, kteří ho pravidelně zvou na mezinárodní turnaje. Letos už se dostává i častěji k podpoře útoku. Přes svou subtilní postavu dokáže přitvrdit. Stále se v extralize ”učí”, ale brzy z něj může vyrůst komplexní obránce. Chce to jen zapracovat na střelbě a vyvarovat se hrubek.

 • Tomáš Houdek
  30.3. 1981, 186/83, hůl P, 4.sezóna

  Přišel do Slavie z Třince spolu s Ivanem výměnou za Kropáče. Vzhledem k zranění Kolaříka bude asi on nebo Pojkar dostávat šanci ve stabilní šestce obránců. Další pravák se určitě může hodit. K jeho přednostem patří hra do těla, naopak občas jeho výkon sráží individuální hrubky a propady ve hře, pramenící z přemíry snahy či zbrklosti. Vedle zkušeného beka si však své odehraje.

 • David Pojkar
  4.6. 1981, 182/91, hůl L, 5.sezóna

  Typ obránce, který se s nikým nemazlí. V letošní sezóně dostával na rozdíl od těch předchozích od trenéra Růžičky více příležitostí. Není to žádný střelec, na svém kontě má přes sto startů a jediný gól. Platný především v defenzívě.

 • Ondřej Staněk
  19.2. 1984, 191/90, hůl L, 2.sezóna

  Urostlý obránce loni nasával atmosféru v mužstvu. Klubový odchovanec už letos patřil do základního kádru, vstřelil dokonce tři branky, což je slušný počin.

 • Připraveni naskočit jsou ještě junioři:
 • Petr Braniš
  30.3. 1983, 177/79, hůl L

 • Jakub Šulc
  16.12. 1985, 177/71, hůl L

 • Jiří Drtina
  1.3. 1985, 181/84, hůl L

Útočníci

 • David Hruška
  8.1. 1977, 180/94, hůl P, 9.sezóna

  Skvěle doplnil v elitním útoku Beránka se Supem. Do Slavie přicházel s vizitkou nejlepšího střelce, loni upoutal statečným výkonem v play-off, kdy nastupoval se zlomenou rukou, kterou mu tedy pod rukavicí zdobila sádra. V přípravě na sezónu výrazně zapracoval. Výborně silově vybavený útočník, špatně se mu odebírá kotouč. Změnil už také, jistě také pod vlivem trenéra Růžičky, svůj herní projev a hraje už i více dozadu. Kanonýrské schopnosti však neztratil.

 • Josef Beránek
  25.10. 1969, 188/90, hůl L, 10.sezóna

  Přirozený vůdce týmu, obrovský bojovník a kapitán na správném místě. Letos prožívá skvělou sezónu, což se odráží na jeho pohodě. Patří k největším hecířům a bavičům v týmu. Vyhrál kanadské bodování extraligy – více slov asi netřeba. Spolu s Davidem Hruškou a Michalem Supem vytvořil nadprůměrně údernou lajnu, která se do statistik zapisovala s železnou pravidelností. Beránek především připravoval šance pro oba kamarády. Pozornost gólmanů často rád zkouší svou jedovatou střelou rychlým švihem, mnohdy z překvapivých pozic. Jedním ze způsobů jeho eliminace může být nepříjemná hra do těla, slávistický kapitán se nechá občas vyprovokovat.

 • Michal Sup
  24.9. 1973, 179/78, hůl L, 13.sezóna

  Už dávno není jen ”dělníkem ledu”. Typické levé křídlo sice pořád nijak nešidí hru dozadu, ale poslední dvě sezóny sklízí sladké plody tvrdé práce. Jen o dva góly zůstal za nejlepším střelcem extraligy Balaštíkem ze Zlína. ”Je zkrátka všude, vepředu, vzadu, má nevyčerpatelný fyzický fond,” říká na jeho adresu trenér Růžička. Zároveň dodává, že pro Slavii je v současnosti nenahraditelným hráčem. Jeho pohyb na ledě také trefně označil slovy: občas se tam honí za pukem jak za diamantem. Nebojí se jít do mlýnice před bránou, góly dává prakticky ze všech pozic a na mnoho způsobů. Navíc je u něj platí – čím starší, tím lepší. Sup je také coby slávista-srdcař jasnou jedničkou mezi fanoušky.

 • Aleš Krátoška
  6.10. 1974, 179/83, hůl L, 6.sezóna

  Loni přišel do Slavie spolu s Radkem Dudou výměnou za Ujčíka a výrazně pomohl k zisku titulu, i když v závěru ho ze hry vyřadilo zranění. Po sezóně se vrátil na západ Čech, trenér Růžička však netajil zájem o jeho služby. Jako vysněnou posilu se mu ho povedlo získat ještě v bombastičtější výměně než loni – spolu s brankářem Šmídem putoval Krátoška do Edenu za Romana Málka. Je spíše typem nenápadného útočníka, spoustu práce odvede při forčekingu a v oslabení. V play-off by opět mohly přijít jeho chvíle.

 • Patrik Martinec
  4.1. 1971, 173/73, hůl L, 13.sezóna

  Subtilní centr přišel do Slavie před sezónou ze Sparty. Skvěle technicky vybavený útočník sbírá každý rok hodně bodů, stal se už také nejproduktivnějším hráčem soutěže. Letos ho v úvodu zbrzdilo zranění, které ho trápilo trochu i v závěru. Platným hráčem je při přesilovkách, šance spíš připravuje pro spoluhráče. Jako vůdce druhé řady by měl výrazně odlehčit elitní první pětce, aby vše nezůstávalo jen na ní. Nevyhledává osobní souboje, ví jak dokonale využít svých zkušeností.

 • Milan Antoš
  5.3. 1970, 186/92, hůl P, 10.sezóna

  Pro tým velice užitečný hráč, pro soupeře naopak nepříjemný. Na ledě rozdá i schytá spoustu ran, je tak trošku provokatér. Brankáři svou dotěrností v brankovišti dokáže dovést až k nepříčetnosti. Umí se postavit ve správný čas na správné místo a vstřelit důležitou branku. Zachovává tradici levých bránících křídel ve Slavii. Bojovník, který se nerad vzdává za každého stavu. Slavia pro něj znamená srdcovou záležitost, je odchovancem klubu.

 • Michal Vondrka
  17.5. 1982, 184/80, hůl L, 4.sezóna

  Na začátku sezóny přišel výměnou za Fadrného z Českých Budějovicích. Do hry Slavie vnesl oživení. Svým pohybem a zrychlením na ledě dělá problémy všem obráncům, je navíc univerzálním hráčem a může hrát na jakémkoliv postu v útoku. Co zlepšovat má v koncovce, přitom už nejednou dokázal, že umí střílet krásné branky. K dispozici má šikovné ruce. Na pravém křídle ”mladých pušek” by mohl nahradit Petra Jaroše.

 • Milan Kopecký
  11.5. 1981, 183/79, hůl L, 5.sezóna

  Typický centr hrající se zvednutou hlavou. Útoku ”mladých pušek” se snaží dávat myšlenku. Rozjezd sezóny měl pomalejší, na Baltice se spolu s parťáky Jarošem a Dlouhým dočkal debutu v seniorské reprezentaci. V závěru základní části se rozstřílel, je platný při kombinaci. Stejně jako všichni mladíci ve slávistickém dresu se vyžívá v důrazném forčekingu a tzv.vířivém pohybu po ledě.

 • Radek Dlouhý
  13.1. 1983, 185/79, hůl L, 5.sezóna

  Jeho místo je na levém křídle a to také předurčuje jeho úkoly na ledě. Z trojice ”mladých pušek”, tolik úspěšných z loňského play-off, se v reprezentaci prosadil nejvíce a jel i na další akce. Zdravě drzý hráč, už dávno není žádný zelenáč a nic se nenechá líbit, dvakrát se v sezóně popral. Vždy se včas vrátí vypomoct obráncům, rád dává ale i góly a umí se prosadit.

 • Jakub Klepiš
  5.6. 1984, 185/91, hůl P, 2.sezóna

  Jeden z velkých talentů českého hokeje poslední doby. Má před sebou světlou budoucnost, záleží jen na něm. Šestnáctka předloňského draftu, kdy si ho vybrala Ottawa (práva nyní už patří Buffalu). Loni se vrátil do Slavie po působení v juniorské zámořské soutěži, kde si navykl na tvrdý a důrazný styl hokeje. K tomu však dovede přidat typickou českou chytrost v kombinaci, různé finty a kličky. S pukem si rád hraje, potřebuje už jen získat větší jistotu v zakončení.

 • Marek Ivan
  17.11. 1978, 187/88, hůl L, 5.sezóna

  Jeho roli v týmu naznačil jeden z posledních zápasů základní části. Litvínovský bek Krstev si nebral servítky v soubojích s hvězdou týmu Beránkem, Ivan neváhal shodit rukavice a vyprovokovat bitku. Nečekají se od něj góly, ale spousta ”černé” práce a na led bude určitě chodit ve chvílích, kdy to bude jiskřit. V mládí poznal tvrdý zámořský chlebíček, který ho zocelil. Pro veřejnost působí rozporuplným dojmem. Jedno jasné – Ivana nebudou mít soupeři v play-off rádi. Ale i takoví hráči jsou potřební.

 • Marek Tomica
  1.1. 1981, 184/83, hůl L, 5.sezóna

  Nesmírně poctivý dříč a opravdu ideální levé bránící křídlo. Na ledě najezdí spoustu kilometrů, v podstatě ve hře všech levých křídel má Slavia velké plus. Juniorský mistr světa, v draftu si ho vybral Dallas. Jeho výkony jen kazí neefektivní koncovka. Do šancí se dokáže prodrat, ale promění minimum.

 • K dispozici mají trenéři Slavie ještě řadu šikovných juniorů, jmenujme alespoň tři:
 • Petr Kukla
  8.6. 1983, 179/72, hůl P

 • Roman Červenka
  10.12. 1985, 180/74, hůl L

 • Marek Kvapil
  5.1. 1985, 177/80, hůl P

Pravděpodobná sestava pro začátek play-off:

Franěk (Hronek) – Kadlec, Kučera, J.Novák, Graňák, Kuntoš, Houdek, Pojkar – D.Hruška, Beránek, Sup – Krátoška, P.Martinec, Antoš – Vondrka, M.Kopecký, R.Dlouhý – Ivan, Klepiš, Tomica.

Trenéři: Růžička, Weissmann, Kalous.

Marodka: Kolařík (koleno – zraněné vážnějšího charakteru)

NEWSLETTER