CHANCE liga - st 17. 1. 2024
Litoměřice
5:4p
2:0, 0:3, 2:1 - 1:0

Porážka v prodloužení vynesla Znojmu jeden bod

Bohužel ani ve třetím vzájemném zápase Orli nedokázali porazit litoměřický Stadion. Znojmu nevyšel úvodní vstup do utkání, po deseti minutách kališníci vedli o dvě branky. Nicméně druhou periodu hosté z Moravy ovládli, a dokonce se dostali do vedení. Poslední třetina byla gólová jen tři minuty. Litoměřice otočily skóre duelu, načež zareagoval vyrovnávací ranou od modré znojemský Štich. V základní hrací době už branka nepadla a zápas tedy dospěl do prodloužení. Zde měli hosté několik slibných příležitostí ke skórování, které ale skončily neúspěšně. Konečným střelcem se nakonec stal v poslední minutě prodloužení Kale Costa. Znojemští hokejisté si tak odváží ze severu Čech jeden bod.

První minuty začali hostující Orli aktivně. Hruškovu střelu ještě gólman Pařík vytěsnil, ale dorážka Jenyše už do branky letěla, puk ale skončil na bránícím hráči. Po čtyřech minutách se už skóre měnilo. Costa objel branku a u pravého kruhu našel Jakuba Černohorského, který se rychlou střelou prosadil a Stadion se dostal jako první tým do vedení. O pět minut přidali domácí další branku. Filip Kuťák poslal do jízdy kotouč na Přemysla Svobodu, který se následně trefil k pravé tyčce. Druhý gól také znamenal konec pro brankáře Groha, který po necelých deseti minutách přepustil místo kolegovi Durnému.

Do druhé třetiny šli tedy spokojenější domácí hráči, ale prostřední dvacetiminutovka jednoznačně patřila Orlům. Na konci 27. minuty se odpoutal zpoza branky Tomáš Svoboda a u pravé tyčky našel úplně volného Pavla Jenyše, který už neměl sebemenší problém překonat natahujícího se Lukáše Paříka. Poté měl Stadion příležitost v podobě přesilovky 5na3. Znojmo ale tuto početní výhodu úspěšně ubránilo a pokračovalo se ve vyrovnaném skóre, ačkoliv blízko branky byl Sihvonen, ketrý nastřelil tyčku. Krátce po skončení přesilovek předvedli hosté z jihu Moravy rychlou akci, na jejímž konci byl litoměřický odchovanec Tomáš Svoboda, který skóroval k pravé tyči. To ale nebylo vše. Necelé dvě minuty před koncem prostřední části ujel všem obráncům Litoměřic Peter Lichanec, a v úniku rychlým zakončením prostřelil Lukáše Paříka, senzační obrat byl tedy na světě.

Třetí třetina ale svůj začátek pro Orly neměla úplně příznivý. Nejdříve se domácí využili přesilovku a vyrovnali. Strůjcem byl tentokrát Lukáš Plos, jehož svižné zakončení se zastavilo až o síť. Uběhlo 48 vteřin od vyrovnávacího gólu a domácí se dostali do vedení. Ton našel mezi kruhy osamoceného Davida Senčáka, který otočil stav utkání ku prospěchu svého týmu. I Orli však v těchto třech minutách plných euforie dokázali vstřelit kotouč do sítě soupeře. Konkrétně se to povedlo Davidu Štichovi, jenž od modré čáry propálil čistým průstřelem Paříka. Pro zkušeného beka zároveň šlo o vůbec první trefu v sezoně. Hosté se pak ještě mohli postarat o třetí obrat duelu, ale Šťovíček bohužel nezvládl trefit prázdnou branku a následnou dorážku z mezikruží pokryl Lukáš Pařík. V posledních minutách mohla duel rozseknout také vlastní branka na straně znojemských, Radim Matuš tečoval nahozený puk, který ale mířil do protipohybu brankáře Durného. Ten ale předvedl pohotový reflexivní zákrok a udržel Znojmo nad vodou. Dvě minuty před koncem dostali hosté možnost v podobě početní výhody, která nebyla sehraná vůbec špatně. I zde se ale několikrát ukázal domácí gólman jako držitel nadějí svého týmu.

Základní hrací doba vítěze nepřinesla a zápas dospěl do prodloužení. V tom měl dva nadějné pokusy Šťovíček, poprvé zakončoval těsně vedle branky. Pak ho vychytal Pařík. Minutu před koncem se ale o vítězství domácího týmu postaral Costa, který dostal přihrávku mezi kruhy a svižným zakončením vystřelil Stadionu bod navíc. Orli Znojmo tak sice vítěznou šňůru neprodloužili, ale z Kalich Areny si odváží alespoň jeden bod do tabulky CHANCE ligy.

Ohlasy trenérů

František Ptáček (Litoměřice): Měli jsme výborný začátek utkání. První třetina proběhla nad očekávání, říkal jsem si, že by to tak mohlo pokračovat, bylo mi jasné, že s tím soupeř bude chtít něco udělat a také že ano. Ve druhé třetině nás Znojmo zatlačilo, po našich chybách se dostalo do vedení, ale důležité bylo, že jsme pořád věřili tomu, že je možné vyhrát, nakonec jsme byli rádi za bod a bonusový bod v prodloužení. Jsme spokojení.

Tomáš Jakeš (Znojmo): V první třetině bylo vidět, že jsme se nemohli dostat do zápasu, ve všech činnostech jsme byli pomalejší. V kabině jsme o tom mluvili a říkali jsme, že musíme hrát tu naší hru. Ve druhé třetině se to otočilo, hra byla diametrálně jiná, šli jsme do toho, Litoměřice byly najednou pod tlakem. Třetí třetinu jsme začali stejně, hráli jsme dobře, aktivně, dostali jsme ale gól, který nás vyhodil z rytmu. Pak jsme dostali další, vrátili jsme se zpátky do hry, kde to bylo otevřené. Myslím si, že zápas byl nahoru dolů, šance byly na obou stranách. Jsme za bod rádi. Přesilovku na konci základní části jsme ale měli využít. Prodloužení už je taková loterie, domácí mají šikovné útočníky, gratulujeme jim a my bojujeme dál.