59'
33'
58'

Orli nadělili Frýdku povánoční dárek s pěti brankami

Po čase vánočních svátků si nadělili Orli radost v podobě domácí výhry. Již z počátku zápasu začali aktivně, což přineslo své ovoce. Za domácí se trefili Tomáš Svoboda, Jan Berger a hattrickem se prezentoval Petr Beránek. Zároveň brankář Roman Durný prožil svůj první vítězný zápas v dresu Znojma. Dnešní důležitá výhra vyrovnala rovněž situaci v tabulce na spodních příčkách...

Úvodní dějství začali domácí aktivně. Hostující brankář Švančara měl několik příležitostí ukázat své brankářské umění. V následné druhé minutě měli Orli výhodu přesilové hry, nebezpečně pálili Svoboda a Šťovíček. Jejich pokusům už ale chyběla jen závěrečná tečka v podobě branky. První přesilovka zápasu zůstala nevyužita. V sedmé minutě utkání se z poměrně nenápadné šance rozjásaly poprvé znojemské tribuny. Výtisk se snažil na modré čáře domácích přenést hru na druhou stranu kluziště. Jeho nahrávka byla ale vypíchnuta a do samostatného úniku se dostal Petr Beránek. S kotoučem toho příliš nevymýšlel a poslal přesnou střelu nad levé rameno Švančary. Šanci v podobě početní výhody dostali ve druhé polovině třetiny také Frýdečtí. Autorem nejvážnější šance v této situaci byl obránce Kowalczyk, který poslal puk před Durného. Zde byl naštěstí slovenský gólman pozorný a skóre se neměnilo. Změnilo se ovšem v šestnácté minutě. Do úniku se dostali Hruška a Berger. Dvojnásobný extraligový šampion těsně před brankářem Frýdku-Místku posunul puk na druhého jmenovaného, který se za znojemské hokejisty trefil poprvé. V poslední minutě už domácí fanoušci zvedali ruce nad hlavu, jejich naději po střele Martina Šťovíčka překazilo břevno.

Druhá perioda začala opět lépe pro Znojmo. Nahození Erika Mareše stihnul před svatyní Rysů tečovat Petr Beránek a Orli vedli už 3:0. V další zajímavé šanci se zjevil Jakub Masař, z bezprostřední blízkosti ale Švančaru nepřekonal. I hosté si ale našli své silné chvíle. Po střele ex-znojemského Hamana musel vytáhnout další zákrok Roman Durný. Vzápětí přišla vyloučení na obou stranách, která vyústila v přesilovku 4na3 pro Frýdek-Místek. Trojice Zahradníček-Bartko-Berger si ale počínala skvěle. Celou obrannou práci korunovalo několik důležitých zásahů Durného, který za svá záda nepustil žádný z pokusů hostů. V deváté minutě ale znovu nechybělo málo, aby Orli přidali čtvrtou branku. Pokus Adámka ale hostující gólman vyrazil ramenem. O více než minutu později si své slovo vzali Rysové. V rychlém protiútoku poslal Homola nahrávku na Radka Veselého, který uklidil kotouč nad vyrážečku znojemského brankáře. Znojmo se poté snažilo několikrát odpovědět. Příležitost měl Čermák, který si šel za gólem tak hladově, že s sebou vzal i brankáře s brankou. Do další šance se dostal Tomáš Svoboda, který zvolil střelu od modré čáry. Jeho razantní pokus byl zastaven až pod břevnem Švančarovy svatyně, s doprovodem radosti domácích příznivců. Poslední minuty druhé fáze zápasu se hosté ze Slezska snažili vytvořit tlak na branku Znojma. Obrana a brankář ale fungovala jako jeden muž a žádná další změna stavu se nekonala.

Poslední dvacetiminutová část klání se z počátku přelévala ze strany na stranu. Postupně se ale v nebezpečnějších šancích začali ukazovat hráči prohrávajícího týmu. Zejména po svižné střele Hamana se Durný musel znovu ohánět. Poté se hra na menší dobu přerušila z důvodu zranění frýdeckého Havránka. Tento incident se přenesl i do následného průběhu. Poměrně se začalo přiostřovat a souboje se dohrávaly do konce. Na přelomu druhé poloviny periody vznikla nebezpečná šance na straně domácích. Po střele Kowalczyka propadl kotouč za záda znojemského brankáře. Naštěstí si posunujícího se kotouče včas všiml a přikrytou lapačkou zachránil situaci. Zbytek minut se proměnil ve snahu o základ útoku na obou stranách. Na rysí straně se individuálně snažil prosadit Czedzo, zastavil ho ale dobře připravený Adámek. V závěru se hosté pokusili změnit dosavadní průběh utkání při hře bez brankáře. První rozehrávka se jim nepovedla, čehož využil Bukač, jeho pokus letěl těsně vedle tyče. Po další akci se potvrdilo pravidlo "nedáš-dostaneš". Autorem branky se stal znovu Radek Veselý a dal Frýdku-Místku naději. Tento pocit ale následně překazil Petr Beránek, dokázal se uvolnit a do prázdné branky završil hattrick. Zároveň rozhodl o konečné tříbodové výhře domácích Orlů 5:2.

Jiří Beroun (Znojmo): Dnešní zápas hodnotím kladně. I když jsme vyhráli 5:2, byl to těžký zápas. Frýdek má momentálně dobrou formu, ale my jsme se na ně dobře připravili. Kluci plnili to, co jsme si řekli a i když jsme většinu třetí třetiny bránili, výhru jsme si zasloužili. Dneska nám pomohla i skvělá divácká atmosféra. Jsme rádi, že i když jsme ve spodní části tabulky, tak nás fanoušci chodí podporovat a jsou naším šestým hráčem na ledě. Zápasy co budou následovat, budou velmi důležité. My se na to musíme připravit. Hlavně začít sbírat venkovní body a z domácího prostředí udělat nedobytnou pevnost.

Martin Hrnčár (Frýdek-Místek): V první třetině byl soupeř lepší. My jsme měli nekoncentrovaný výkon a myslím si, že právě první třetina rozhodla o průběhu utkání. Našimi chybami jsme dali soupeři šance, které dokázal využít. Ve druhé třetině jsme si vytvořili šance i my, ale na rozdíl od Znojma jsme je nevyužili. Za stavu 4:1 pro domácí jsme se s tím snažili ještě něco udělat. Ve třetí třetině jsme to stáhli jen na tři formace. Podařilo se nám snížit na 4:2, ale to už bylo velmi pozdě. Zápas jsme si prohráli tím, že jsme udělali špatná rozhodnutí a neplnili jsme to, co jsme si řekli.