58'
54'
60'

Bravo! Orli berou po napínavém závěru tři body z derby

Po gólech Karlssona a Hrušky vstupovalo Znojmo do závěrečné dvacetiminutovky s pohodlným náskokem. Jihlava našla recept na Groha až v padesáté čtvrté minutě, ale naděje na vyrovnání potopil dvě a půl minuty před koncem Bartko. Gól Dukly při závěrečné power play již na rozdělení bodů vliv neměl.

Znojemští odstartovali utkání aktivněji než soupeř, k čemuž jim dopomohlo i vcelku brzké vyloučení na straně Jihlavy. Od páté minuty si tak Orli zahráli solidně vypadající početní výhodu, v níž si dokázali vytvořit velký tlak. Z něj vyústilo několik slibných příležitostí, tu největší měl na své hokejce obránce Bartko. Stejnou možnost přesilovky dostala obratem i Dukla, ale ani ona nedokázala vyzrát na Groha ve znojemské bráně. Až v plném počtu hráčů na obou stranách přišla úvodní trefa duelu. Postaral se o ni domácí útočník Anton Karlsson, jenž využil minely v rozehrávce před jihlavskou bránou a bekhendem překonal Berana. Vzápětí mohl ještě navýšit Jan Hruška, z bezprostřední blízkosti ale tentokrát maskovaného muže v červenožlutém dresu nezaskočil.

Hosté se dostali pod krátký nápor Orlů, z kterého se jim ale podařilo rychle vymanit. Závěr třetiny tak patřil právě hráčům z Vysočiny. Ti se snažili o vyrovnání, kterému byli blízko po dorážce Jelínka z hranice brankoviště, slibně také vypadalo přečíslení, na jehož konci však pálil Šik mimo tři tyče. Poslední minuty před odchodem do šaten odehráli Jihlavští v početní výhodě. Ale z očekávaného náporu na domácí svatyni nebylo prakticky nic, a Znojmo tak odcházelo do kabin za potlesku tribun.

Prostřední dějství dlouho žádné góly nenabízelo, nicméně bylo bohaté na gólové šance. A to na obou stranách kluziště. Hosté zahrozili nebezpečnou akcí, na jejímž konci musel brankář Groh likvidovat kličku Šika, Znojemští zase usilovali o potvrzení svého vedení při zakončení Svobody z kruhu, blízko trefě byl i Šťovíček. Přeci jen o něco aktivnější Jihlava ale stále narážela na dobrou práci znojemské defenzívy, která se snažila drtit veškeré útočné snahy soupeře. Orli zase profitovali z rychlých brejků, případně z přečíslení. A přestože jsme na další přesný zásah museli čekat až do 36. minuty, rozhodně stál za to a na jih Moravy přinesl obrovskou dávku radosti. Matuš perfektně vystihl rozehrávku Dukly, puk doputoval na hůl Tomáše Svobody, který se ocitl spolu s Janem Hruškou před jihlavskou klecí. Pro domácího střelce už bylo jen lahůdkou zasunout mezi betony Berana.

Orli mohli v závěru třetiny svůj náskok ještě více přikrmit, ale dlouhá výhoda pět na tři, přestože se z velké části odehrála ve znojemském útočném pásmu a nabídla několik hezkých kombinací, zůstala nevyužita. Navíc v závěru klasické přesilovky se řítil na Groha aktivní Dundáček, tísněn Stránským však nedokázal přesně zakončit.

Třetí část zápasu s sebou nesla jasné očekávaní, tedy snahu Jihlavských po otočce ve skóre. A aktivita se hostům rozhodně upřít nedala. Znojmo ale stále předvádělo solidní obrannou práci a pro ježky bylo těžké prokousávat se skrz střední pásmo. K velkým šancím se tak ne a ne dostat. Až 52. minuta nabídla Dukle početní výhodu. Tu ještě dokázali Jihomoravané s vypětím všech sil ustát, i když velmi blízko snížení byl Brož, který zakončoval do odkryté brány Groha. Již ve hře pět na pět však unavení Znojemští nedokázali reagovat na dlouhotrvající nápor a Vítězslav Brož se postaral o pořádné drama.

Orli ale žádné velké nepříjemnosti nehodlali připustit. Nejdříve vypukla předčasná radost po gólu, který rozhodčí následně neuznal, jelikož byl dosažen vysokou holí. O dvě minuty později už ale mohla vypuknout ta nefalšovaná euforie, další chyba Jihlavy v rozehrávce byla gólově potrestána Janem Bartkem. Hosté ještě sáhli k dlouhé hře bez gólmana a 31 vteřin před sirénou jim tento taktický manévr vyšel. Richard Cachnín tak upravil skóre zápasu na konečných 3:2, na víc už hráčům z Vysočiny čas nezbyl.

Václav Baďouček (Znojmo): Jsem rád za vítězství nad silnou Jihlavou. Na našem týmu bylo vidět, že tu nelichotivou sérii porážek chce ukončit a podařilo se konečně proměňovat ty šance, co jsme měli. Navíc kluci zblokovali neskutečné množství střel soupeře a zcela zaslouženě bereme tři body. Sice se nevyužila dlouhá přesilovka pět na tři, která ale nebyla špatně zahraná, jen chybělo lépe umístit střely.

Už je hlavně poznat, že tým pochopil po šesti zápasech, co chceme hrát. Máme za sebou takové jako přípravné zápasy a teď už by ten systém v té hře měl být čím dál více vidět. To blokování střel k tomu patří a tým by to měl mít v sobě zažité. Dát to do každého střídání v každém zápase. Za to je potřeba klukům dát velké uznání.

Karel Nekvasil (Jihlava): Vstup do utkání nebyl špatný, udělali jsme ale spoustu chyb a už v první třetině jsme soupeři nahráli na gól. Od té doby se obraz hry měnil, domácí začali více bruslit. Ve druhé části zápasu se to opakovalo. Druhá přihrávka Znojmu na gól, další trefa. Orli pak začali bránit a bylo těžké se přes ně dostat. Pak jsme sice zkusili powerplay, v níž jsme mohli vyrovnat. Zase nám ale nevyšla koncovka. Tím, že jsme umožnili soupeři vstřelit první gól, jsme jej hodně nakopli, čímž přidal, víc bruslil a umlátil to doma. My mu můžeme jen pogratulovat a poučit se z chyb.