EBEL 2012/13

Fakta o sezóně
Název týmu: HC Orli Znojmo
Umístění: 8. místo (ZČ 7. místo), čtvrtfinále play-off (Vídeň 1:4)
» Tabulka 2012/2013
Hlavní trenér, asistent: Martin Stloukal, Petr Kučírek
Nejproduktivnější hráč: ZČ: Richard Jarůšek, 51 bodů (25 + 26);
PLAY-OFF: Kim Strömberg a Ondřej Fiala, oba 5 bodů (1 + 4)
Největší hvězdy: Peter Pucher, Bryan Bickell, Ondřej Kacetl
Soupiska: » Soupiska týmu 2012/2013
Rozlosování: » Rozpis soutěže 2012/2013
Změny v kádru:
Statistiky: » Statistiky týmu 2012/2013
Průměrná domácí návštěvnost: 2 435

Se zahraniční legií a vítězem Stanley Cupu

Druhá sezóna Orlů v mezinárodní lize se nesla ve znamení stabilizace a ambicích na vyšší příčky. V týmu působila s různými úspěchy početná zahraniční skupina hračů - tři Kanaďané a dva Finové. V průběhu sezóny přišel během výluky v NHL také další Kanaďan, útočník Bryan Bickell. Ten ve znojemském dresu působil až do ledna a po návratu do NHL patřil k vůdčím postavám Chicaga v jeho tažení za ziskem Stanleyova poháru. V samotné EBEL se Znojmu začalo dařit na ledě soupeřů a po většinu sezóny se pohybovalo v první šestce zajišťující přímou účast v play-off. Po dramatickém závěru ale nakonec o bod skončilo sedmé.

Nadstavbovou skupinu však Orli zvládli s lehkostí a suverénně ji vyhráli. Ve čtvrtfinále play-off čekala novinka: volba soupeře. Jako vítěz základní části jako první volila Vídeň a vzhledem k blízkosti i dobré vzájemné bilanci si vybrala právě Znojmo. Čtvrtfinálová série byla vyvrcholením celé sezóny. V atraktivních zápasech se skvělou diváckou kulisou měli ambiciozní a finančně silní Capitals navrch. Přesto Znojmo dokázalo vůbec poprvé v play-off zvítězit, zkušený soupeř ale nezaváhal a v sérii uspěl poměrem 4:1 na zápasy. Silná generace znojemských odchovanců si ale znovu řekla o pozornost a v průběhu sezóny či po ní se do extraligy stěhovali hned tři hráči vychovaní ve Znojmě: brankář Ondřej Kacetl (Mountfield) a obránci Jakub Stehlík (Chomutov) a Martin Pláněk (Mountfield).