22'
24'
30'

Znojmo slaví výhru v prvním československém derby!

Orli zažili doslova pohádkový vstup do utkání, když již v páté minutě vedli o tři branky. Bratislava však flintu do žita nehodila a ve druhém dějství náskok domácích postupně smazala. Pak už bylo na řadě opět Znojmo, které si dvěma góly zajistilo vítězství v historicky prvním československém derby v ICEHL.

Na jihomoravském ledě se od úvodního vhazování hrálo velmi aktivně. V první šanci se objevil bratislavský útočník Levin, který ale ve slibné šanci před brankovištěm ztroskotal na připraveném Kantorovi. Pak už se ale dostali ke slovu Orli a začaly se dít věc. O znojemské vedení se již ve druhé minutě postaral přesnou ránou obránce Jordon Southorn. Ještě ani nedozněly oslavy první trefy a už to tribunami bouřilo znovu. Tentokrát Adam Sedlák zvedl ze svých míst domácí fanoušky po krásné a přesné ráně z kruhu. V drtivém tlaku ale Znojemští pokračovali, puk létal před slovenskou bránou ze strany na stranu a Lacouvee se měl co ohánět. V čase 4:56 však kapituloval potřetí. Po rychlé přihrávce zakončoval do odkryté klece ze své oblíbené pozice Anthony Luciani.

Hostující střídačka sáhla po necelých pěti minutách hry po oddechovém času a mezi tři tyče se postavil Samuel Baroš. Dění na ledě se poté přeci jen uklidnilo a na kotouč si po delším časovém úseku sáhl i Pavel Kantor, který vytasil proti ráně Dávida Buce efektní zákrok lapačkou. Bratislavští se snažili více kombinovat v útočném pásmu, větší šance ale nepřicházely. To na druhé straně byli blízko gólu Tomáš Svoboda nebo Anthony Luciani, po jehož zakončení došlo před bránou i k malému pošťuchování. Vladimír Oščádal dokonce orazítkoval tyč! Znojmo tak odcházelo do kabin s třígólovým náskokem.

To ale přestalo platit velmi brzy po startu prostředního dějství. Nejdříve se před bratislavskou svatyni natlačil Luciani, s jehož bekhendovým blafákem si Baroš dokázal poradit. Z protiakce se však před Kantorem objevil neprokrytý Roman Faith, pro kterého nebyl problém zamést odražený kotouč do sítě. A další studená sprcha pro Orly na sebe nenechala dlouho čekat. Mezi kruhy si počkal na svou příležitost David Bondra a střelou pod horní tyč překonal Kantora podruhé během necelých dvou minut. Znojemští mohli odpovědět v početní výhodě, kterou sice sehráli aktivně, ale bez gólového efektu.

A aby toho nebylo málo, s příchodem poloviny utkání přišlo také vyrovnání. Nejprve si ještě Kantor poradil se samostatným únikem Buce, po nepřesnostech ve znojemském obranném pásmu ale přišel nekompromisní trest z hole Romana Faitha. Orli se však nehodlali složit a brzy si vzali ukradené vedení zpět. Po krásné přihrávce skrz pásmo zakončoval z první Anthony Luciani a Baroš neměl šanci zasáhnout. I po druhé třetině tedy odcházeli Znojemští do šaten s vedením v zádech, tentokrát už ale jen jednobrankovým.

Brzy po návratu na led mohl náskok svých barev navýšit Samuel Fejes, jenž dlouho bušil do Barošových betonů, kotouč však skrz ně neprocedil. Hra se na další minuty přesunula před Pavla Kantora, který si připsal po střelách převážně z větší vzdálenosti pár pěkných zákroků. Poradit si ale musel i s přečíslením a následným zakončením Bondry, spolu s obránci ustál i dvouminutové oslabení. Do konce třetí třetiny zbývalo deset minut a obrovský krok k vítězství udělalo Znojmo zásluhou Huntera Fejese, jenž dostal nabito do mezikruží a svou dělovkou propálil gólmana Bratislavy.

Orli, hnáni mohutným povzbuzováním téměř tří tisícovek diváků, se dál hnali do útoku. Slovenskému týmu velmi rychle utíkal čas a usadit se před Kantorem byl velký problém. Definitivně rozhodnout mohl Luciani ve svém samostatném úniku, Baroš ale perfektně zasáhl na brankové čáře. Na druhé straně kluziště se do slibné šance probojoval Arniel, jeho snaha byla zmařena posunou brankou. Rozhodčí začali v samotném závěru vylučovat a hra se kouskovala, což hrálo do karet domácím. V jednu chvíli tak seděli na trestné lavici Znojma dva hráči, na té slovenské pak dokonce čtyři. Na výhře Orlů v poměru 5:3 se však již nic nezměnilo.

Jiří Beroun (Znojmo): Měli jsme dobrý start do zápasu, dali tři góly a první třetina vyšla podle plánu. Pak jsme ale dvakrát, třikrát propadli a rázem bylo zase vyrovnáno. Musíme zlepšit defenzivní činnost, hlavně ve venkovních zápasech, ale i dnes přišel opět výpadek. I proto budeme v příštím zápase v Grazu hrát defenzivněji.

Jiří Šolc (Bratislava): První třetina se nám vůbec nepovedla, dostali jsme rychlé tři góly a nechytli start duelu. Od druhé třetiny to bylo lepší, dostali jsme se do zápasu a srovnali krok, bohužel opět přišla hrubá individuální chyba a gól na 4:3. Ve zbytku zápasu jsme se snažili zvrátit duel na naši stranu, ale nepovedlo se.