2/3
60'
44'

První vítězství pro Salzburg, Orli však nedali kůži zadarmo

Znojemští na ledě Red Bullu brzy prohrávali o dva góly, poté ale dokázali rakouské střelce umlčet. V utkání dominovaly výkony obou gólmanů, na straně Orlů dlouho držel naděje skvělý Kantor. Jihomoravané však dokázali jen snížit zásluhou Tomáše Svobody, Býci pak potvrdili svou výhru trefou do prázdné branky, a ujali se tak vedení v sérii.

V salzburgské Eisareně se hrál od prvních minut velmi svižný hokej. Znojemští měli možnost brzké přesilové hry, v níž si sice dokázali vytvořit tlak, avšak bez gólového zakončení. To domácí si počínali razantněji, zasypali Kantora několika střelami a jejich aktivita přinesla ovoce v polovině 7. minuty, kdy vyražený kotouč doklepl z hranice brankoviště do sítě Johannes Järvinen. Orli mohli vzápětí odpovědět, ale dělovku Svobody ukryl gólman Lamoureux ve svém náručí, stejně pohotově pak zareagoval i na kombinaci Prokeše a střílejícího Tejnora.

Red Bullu se podařilo ustát znojemský nápor a znovu udeřil. Ihned po vyhraném buly pálil z kruhu nejlepší snajpr ligy Peter Schneider a brankář Jihomoravanů neměl proti jeho přesně umístěné trefě do horního růžku šanci zasáhnout. Orli se rozhodně nechtěli nechat zatlačit do kouta, útočili z rychlých brejků, ale zároveň i hodně chybovali v rozehrávce a na aktivně hrajícího soupeře zatím nenacházeli recept. Nápomocná nebyla ani druhá početní výhoda. Poslední minuty třetiny opět patřily domácím, kteří si do tak první pauzy nesli náskok 2:0.

Prostřední dějství odstartoval Kvasnica štiplavou ránou do připravené Lamoureuxovy lapačky, o chvíli později se o slovo přihlásil Svoboda, jehož pokus se však nevešel mezi tři tyče rakouské klece. Ani třetí přesilovka Znojma nevedla ke kontaktnímu gólu, naopak krátce po jejím skončení musel Kantor řešit nebezpečnou bekhendovou kličku při úniku Thomase Raffla. Salzburg začal postupně ve druhé periodě dominovat a gólman Kantor měl plné ruce práce, v některých případech při něm také stálo štěstí – jako u Schneiderovy přízemní střely, která těsně minula znojemskou svatyni. Výtečně chytající maskovaný muž Orlů ale podržel v rozhodujících chvílích svůj tým, a ten si mohl nést naději k obratu i do závěrečné části hry.

O drama se pak postaral v čase 43:01 Tomáš Svoboda, jenž nedal svou střelou na lapačku Lamoureuxovi šanci zasáhnout a snížil na rozdíl jediné branky. Orli šli následně poprvé v utkání do čtyř, ale ani soupeř se ve výhodě příliš nepředvedl. Další minuty se odvíjely ve velmi rychlém tempu a rozhodčí jen velmi málo přerušovali hru. Salzburgu se dařilo držet znojemské útočníky daleko od své branky a ti tak hrozili jen zřídka. Jistý Lamoureux tak neměl příliš práce. Jihomoravané si navíc zkomplikovali samotný závěr vyloučením, v němž rozmělnili svůj tlak. Do prázdné klece tak ještě potvrdil vítězství Red Bullu Thomas Raffl. Stav série 1:0.

Matt McIlvane (Salzburg): Zápas byl takový, jaký jsme očekávali. Znojmo nás zkoušelo roztáhnout svým přechodem do útoku, ale myslím, že jsme bránili dobře. Bylo dobře, že jsme brzy skórovali a kromě výpadku ve třetí třetině si celkově myslím, že jsme měli zápas pod kontrolou. Byli jsme hodně na puku v útočné třetině a měli převahu i ve střelách na branku.

Glen Hanlon (Znojmo): V první třetině jsme byli zbytečně pasivní, neměli jsme dobrý pohyb a inkasovali dva góly. Poté už to byl ten výkon, který od týmu chceme, hráli jsme naši hru a zápas byl těsný. Pro některé hráče to je první série v play-off, nebruslili jsme dnes dobře, což se stává, pokud jste nervózní. Podíváme se na video, rozebereme chyby a připravíme na pátek. Je to jen první zápas.