EBEL - pá 11. 10. 2019
Vídeň

Orli v derby dohnali dvougólové manko, po šesti zápasech jsou ale nyní bez bodu

První derby sezóny znojemskému týmu nevyšlo. Ačkoliv se mu podařilo stáhnout dvoubrankové vedení Vídně, záhy padla rozhodující branka zápasu, po které již Orli nedokázali nepříznivý výsledek zvrátit.

Oba týmy nabídly od prvních minut svižnou a atraktivní podívanou. Na šance to ale bylo zpočátku zcela jasně ve prospěch Vídně. Domácí v bráně s Lassilou odrazili několik rychlých brejků, nejvíce všem zatrnulo při přečíslení, po němž z druhé vlny zakončoval Wukovits jen do připraveného gólmana. Hosté si ale již na startu páté minuty vysloužili početní výhodu. Tu ještě Orli skvěle ubránili, ale těsně po vypršení trestu poslal od modré čáry pozdrav Alex Wall a Lassilovi propadl kotouč mezi betony. Znojmo se rozhodně nesložilo, naopak v dalších minutách se usadilo před klecí Vídně. Všechny střelecké pokusy však vyšly naprázdno, navíc v samostatném úniku byl Luciani čistě odstaven od puku. Závěr třetiny už znovu patřil žlutočerným, kteří ostřelovali bránu, ale skórem pohnout nedokázali.

Příchod prostředního dějství byl tentokrát v režii Orlů, jimž pomohla také brzká přesilovka. Vídeňská defenzíva s výtečným Zapolskim ale nebyla ochotna jen tak kapitulovat. Stačil pak jeden šikovný přechod do rakouského útočného pásma a z ničeho dokázali hosté vytvořit svou druhou přesnou trefu. Ty Loney se z rohu prodral až před Lassilu a zamířil přesně do horního růžku. Hra se vyrovnala, znojemští hokejisté po ledě doslova létali, ale přesnost a jistota v koncovce se ne a ne usídlit na holích. Když ani po samostatné akci Bowlese neskončil kotouč za brankovou čárou, zdálo se, že Jihomoravané odejdou do šaten opět s nulou na své straně. To ale nechtěl připustit Aaron Berisha, jenž vzal vše do svých rukou a po ráně z vrcholu kruhu se puk zastavil až v síti.

Ani závěrečná třetina neztratila na atraktivitě. Akce střídala akci, Znojmo prahlo po vyrovnání, kterému byl nejblíže Bartoš při nastřelení tyče. Také Lassila se musel činit, poradil si s přečíslením soupeře a ve střehu byla také jeho lapačka. To vše rámovala výtečná atmosféra, o kterou se staraly oba tábory fanoušků. Ta navíc ještě vygradovala po vyrovnávací trefě Radima Matuše, jenž bleskově využil znojemskou přesilovku. Vídni se ale nerozklepala kolena, za Lassilou brzy zvonila další tyč a po nedorozumění domácích před bránou se opět měnilo skóre. Obrovskou minelu bez okolků potrestal Julian Großlercher. Závěrečný tlak Orlů ještě přiživen dvěma početními výhodami už k dalšímu srovnání nevedl. Zkušený rakouský tým si tak dokráčel pro těsné vítězství.

Ohlasy trenérů

Miroslav Fryčer (trenér Znojma): Zápas se mi těžko hodnotí. Je to pro nás větší zklamání, než minulý týden s Klagenfurtem. Odehráli jsme dobrý zápas, zachytal nám brankář, ale nedokázali jsme využít šance, do kterých jsme se dostali. To se soupeři povedlo. První třetina byla v jeho režii, ale pak jsme byli kolikrát lepší my. Individuální chyby nás stály body.

Dylan Beston (asistent trenéra Vídně): Jsme spokojeni. Dokázali jsme pokrýt ofenzivní akce Znojma, byli jsme na ně připraveni a tým před nimi varovali. Myslím si, že kdybychom proměnili některé šance, které jsme si vypracovali, mohl být pro nás zápas poklidnější. Ale musíme uznat sílu soupeře, Znojmo je dobrý tým a každý zápas proti nim je těžký.