Vídeň
1/3
2/3

Orli doma poprvé prohráli, přesto berou bod

Znojemští hokejisté byli od začátku zápasu aktivnější a odměnou jim byl na konci první třetiny vedoucí gól Tomase. Orli pak před rekordní návštěvou neproměnili obrovské šance a v polovině třetí části dokázal vyrovnat Sharp. Ten stejný hráč v prodloužení rozhodl o tom, že si Vídeň z ledu svého rivala odveze dva body.

Mrazivá atmosféra mezinárodního derby dýchla na více než čtyři tisíce fanoušků na znojemském stadionu už při vstupu. Nabyté ochozy začaly svůj souboj ještě před úvodním buly a svými hlasivkami řádně rozburácely široké okolí. První velký aplaus patřil čerstvě oceněné Mladé hvězdě EBEL měsíce září Liboru Šulákovi, ten další si vysloužili Orli za ubráněné oslabení hned v prvních minutách duelu. Již v plném počtu hráčů na obou stranách se zajiskřilo i na druhé straně kluziště, když po křídle ujíždějící Pucher zakončoval do boční síťky.

Na začátku osmé minuty si i domácí vymohli přesilovou hru. Ta se ale Orlům po vzoru předchozího utkání příliš nevyvedla a více zahrozila až v jejím samotném závěru Pucherova formace. Hosté předvedli skvělé střídání zkraje dvanácté minuty, kdy pro změnu první pětka Vídně zamotala hlavu domácí obraně a Nechvátal měl co dělat při Fraserově bombě od modré i Sharpově zakončení, které jen stěží ohlídal svou vyrážečkou. Znojmo ustálo i další dvě oslabení a následně v závěru třetiny samo otevřelo skóre. Nádhernou kombinaci po ose Pucher-Štach zakončoval Roman Tomas, před nímž se středem kluziště otevřela volná cesta a na jeho tvrdou a dobře umístěnou ránu neměl šanci Lawson reagovat.

Prostřední dějství nebylo od svých prvních vteřin ani náhodou skoupé na gólové šance. A ty se střídaly na obou stranách kluziště. Před Lawsonem zblízka pálil Číp, krátce po něm i Fiala. Nechvátala zase pozlobili zle dotírající Nödl a svou jedovatou tečí i Hartl. Tu největší tutovku ale zazdil Lattner, jenž v naprosto ideální pozici před bránou trefil jen náruč Lawsona. Také další znojemská početní výhoda přišla vniveč a v polovině zápasu na časomíře stále svítilo hubené vedení Orlů 1:0.

Jihomoravané mohli navýšit v dalších dvou přesilových hrách, ale ty jakoby pro Znojmo byly už druhé klání v řadě zakleté. Paradoxně až při hře pět na pět se v tutovce před bránou Vídně objevil zadák Bořuta, ale ani ten nedokázal ideální pas přetavit v gól. A když v další početní výhodě Yellow Horn jen přestřelil z kruhu rakouskou klec, zůstalo skóre stejné jako v závěru předchozí části hry.

Orli vlétli do třetí třetiny při obrovském tlaku, který si vytvořili díky dvěma vyloučením Vídně. Dokonce si zahráli i přesilovku pět na tři, ani v ní však domácí hokejisté nevyslyšeli volání fanoušků o druhou gólovou trefu. Ve zbytku klasické přesilovky ještě další obrovskou šanci promarnil z dorážky po Šulákově bombě Yellow Horn. Na druhé straně, rovněž při výhodě jednoho muže v poli, se několikrát vyznamenal Nechvátal. Nejdříve zničil ránu Iberera od modré čáry, poradil si také s osamoceným Milamem, který z bezprostřední blízkosti mohl zakončovat do odkryté části klece. Znojemský gólman ale vystřihl bravurní zákrok, po puku doslova skočil a sebral vídeňskému útočníkovi gól z hole.

Aktivita, která se usídlila na straně Rakušanů, vyústila ve vyrovnávací branku na začátku 49. minuty. MacGregor Sharp předvedl řádnou dávku důrazu před znojemskou klecí, a přestože byl tísněn, poslal po několika dorážkách kotouč za brankovou čáru. Nervózní závěr utkání tak nabral na obrátkách. Více ze hry měla i nadále Vídeň a domácím několikrát zatrnulo. Na rozhodující gól už ale ani jeden tým nedosáhl.

Znojemští hokejisté i jejich příznivci tak mohli poprvé ochutnat nově koncipované prodloužení, které se mimo dalších změn hraje na sedm minut. V něm byli blíže gólu Orli, ale ani Šedivého teč nenašla cestu za záda pozorného Lawsona. O bodu navíc pro Vídeň tak musel rozhodnout až MacGregor Sharp, jenž našel kotouč na Nechvátalových betonech, ty pak přehodil a kotouč se zatřepetal ve znojemské síti.

Jiří Režnar (Znojmo): Myslím, že jsme odehráli rychlé, dynamické utkání plné šancí a rychlého bruslení, škoda jen, že jsme jej nedotáhli do vítězného konce. V první třetině nám dlouho trvalo, než jsme se dostali do našeho tempa, také nám spoustu sil vzala oslabení, která jsme odehráli. Na to se ale člověk nemůže vymlouvat, fauly tam byly, jen nám pak chyběly síly. Nehráli Beroun s Novákem, kteří jsou na ledě přesně pro takovou černou práci, proto jsme na led museli stavět přesilovková uskupení na oslabení, potom hráčům nezbyly síly na přesilovky.