4'
33'
60'

Orli Vídni drama nedovolili a v závěru ovládli derby

Znojmo v derby s Vídní sice brzy prohrávalo, ale ve druhé třetině se bravurně dokázalo vrátit do utkání a své vedení si v závěru již pohlídalo.

Znojemští si na počátku třetiny počínali aktivněji, dokázali se usadit v útočném pásmu a hned po prvním střeleckém pokusu od modré čáry se kotouč otřel o brankovou konstrukci. Soupeř ale zareagoval výtečným způsobem. Z první větší akce se odražený puk zakutálel na hůl Alexe Walla, který jej šikovně poslal k tyči Kantorovy svatyně. Orli dostali záhy šanci zareagovat v početní výhodě. Tu však trestuhodně promarnili a vůbec se jim nepodařilo ohrozit Kickerta mezi tyčemi rakouské klece. Až při hře pět na pět si domácí vytvořili drtivý tlak, vyrovnáním zaváněla pěkná kombinace Kövera a Kvasnici.

Tlak Znojma vyústil v další přesilovku, která již vypadala o poznání lépe, gólem však opět neskončila. Vídeňští se poté zvládli vykroutit z náporu Orlů a dali o sobě vědět po rychlém Wallově průniku, při němž se rozezvučila levá tyč za znojemským brankářem. Na druhé straně se blizoučko gólu ocitl nejlepší střelec týmu Radek Prokeš, jeho dorážku Kickert s vypětím všech sil pokryl. Domácím se tak nepodařilo protrhnout střeleckou smůlu a do šaten odcházeli s jednobrankovým mankem.

Orli vstoupili i do prostřední dvacetiminutovky početní výhodou a do třetice již nezaváhali. Po milimetrovém přechodu do útočného pásma dostal krásně do kruhu nabito Ryan Culkin a z první napálil kotouč za Kickerta. Vyrovnávací gól hráče viditelně nakopl a brzy se mohli dokonce prodrat do vedení, přečíslení Svobody s Ahlem však do sítě nezapadlo. Znojemští si zcela viditelně šli za dalším přesným zásahem a brzy byli vyslyšeni. Dvojice Luciani a Gorčík vystihla rozehrávku Vídně a po pohledné kombinaci přesně pálil Sebastian Gorčík.

Domácí dostali příležitost navýšit své vedení v další přesilovce, stalo se však to nejhorší, co jen mohlo přijít. Orli propadli v obraně a Vídni se podařilo srovnat krok zásluhou Jamese Shepparda. Tým ale vyrovnávací gól nikterak nepoložil, své následné oslabení zvládl perfektně, navíc Svoboda mohl po vzoru soupeře skórovat po přečíslení. Již při hře pět na pět se v obrovské šanci objevil Gorčík, jenž nadvakrát sám pálil před Kickertem. Ještě v posledních vteřinách třetiny se před vídeňskou klec natlačil Luciani s bránícím hráčem nalepeným na zádech, jeho zakončení pokryl připraveným betonem Kickert.

Do rozhodující části zápasu vlétly týmy velmi bojovně. Hra přeskakovala z jedné strany kluziště na druhou a ani gólmani se nenudili. Za znojemské barvy zahrozil nebezpečným bekhendem Matuš, štiplavý bekhend Neala musel krotit i Kantor. Minuty ale neskutečně rychle ubíhaly a hráči tvrdě zápolili o každý kotouč. Pořádnou euforii do řad Orlů napumpoval devět minut před sirénou Filip Ahl, jenž si přijel až k bráně pro odražený kotouč, nabral jej na hůl a bekhendem propasíroval za Kickertova záda.

Vídeňští logicky převzali iniciativu a nasměrovali veškeré své síly na Kantorovu svatyni. Z tlaku ale nevyprodukovali prakticky žádnou vážnější střelu a naopak otevřeli vrátka do své obrany. Orli toho využili, nastěhovali se před soupeřovu klec a kapitán Radim Matuš nepohrdl přihrávkou do mezikruží, z níž napálil kotouč z první nechytatelně do sítě. Capitals sáhli více jak tři minuty před koncem duelu ke hře bez gólmana a tato varianta jim tentokrát vůbec nevyšla. Po pár vteřinách vyvezl kotouč Sebastian Gorčík a do prázdné klece přidal pátou trefu potvrzující znojemské vítězství. Jen kosmeticky na 5:3 upravil šest vteřin před koncem Luke Moncada. Na domácích oslavách to však nemohlo již nic změnit.

Jiří Beroun (Znojmo): Kluci dnes byli hodně nabuzení, i přestože jsme zápas odehráli na tři pětky. Teď toho mají všichni takříkajíc plný zuby, vydali se. Všechny čtyři zápasy s Vídni se odehrály ve vysokém tempu. S takhle silným týmem je to o proměňování šancí a v tom jme byli tentokrát lepší my. Dnes byla klíčová naše vůle dojít si pro faul. Z přesilovky jsme pak dokázali i skórovat. Na Villach bychom měli mít zase kompletní čtyři pětky. Situaci samozřejmě řešíme, třeba po obránci se díváme už více než měsíc, ale je složité teď někoho přivést. Chci dnes poděkovat týmu za výborný výkon a fanouškům za jejich podporu.

Dave Barr (Vídeň): Po dvaceti minutách jsme vedli 1:0, ale Znojmo nás jasně přehrávalo. Nakonec rozhodla třetí třetina, ale nemyslím si, že jsme dnes hráli dobře. Obecně se nám venku v této sezóně nedaří tak, jak bychom chtěli. Nebyli jsme připraveni čelit tak hladovému týmu. Znám Glena Hanlona, je to tvrdě pracující trenér a tým pod ním přesně takto hraje. Domácí měli spoustu šancí z nebezpečných pozic, některé z nich nakonec proměnili. Dlouho jsme hráli v oslabení. Nejsem si jistý, že souhlasím s některými našimi vyloučeními, nebyly to zákroky hokejkou nebo jasné věci. Pro mě hodně na hraně. To nám samozřejmě sebralo síly. Pokud chceme tyhle zápasy vyhrávat, musíme podat lepší výkon.