7:5
1/3
2/3

Report ze zápasu PLZ vs. ZNO (7:5)

Poslední vystoupení na domácím ledě v této sezóně přilákalo na plzeňský zimní stadion vynikající návštěvu, přestože oficiální údaj o počtu diváků (6486) o tom příliš nevypovídal. Hokejoví fanoušci byli svědky nádherného útočného hokeje plného bruslení, krásných kombinací a přesných přihrávek. Už první minuta naznačila hektický průběh celého zápasu. V desáté vteřině prověřil brankáře Salfického Marek Uram. Ve 43. sekundě sekl plzeňský bitkař Radek Duda Petera Puchera a při cestě na trestnou lavici si hlasitě anglicky zanadával. Vzápětí výstavně zasimuloval Josef Straka a po Kumstátově vyloučení se síly vyrovnaly. Znojmo od začátku výborně bruslilo, nastoupilo se čtyřmi obrannými i útočnými formacemi. Plzeň hrála jen na tři útoky, ze čtvrtého útoku Keramiků naskočil v první třetině jen na jedno střídáí Polášek (místo Kořínka) a hned z toho bylo v hledišti pořádné vzrušení. Bylo to v přesilovce, Polášek pořádně zmasíroval dalšího řezníka, který má rovněž zkušenosti z nižších zámořských soutěží, Libora Švindla, ten oplácel a Plzni se naskytla šance hrát přesilovku pět proti třem. Elitní plzeňský nahrávač Petr Kořínek neviděl Ivana Vlčka, který si najel před poloprázdnou branku, jinou šanci si však plzeňští hráči díky výborné aktivní obraně Orlů nevytvořili. Ukazovala se tradiční bolest plzeňských obránců – neschopnost pohotové střelby. Bezbrankový stav zůstal i po šanci Zbyňka Mařáka, kterému nádherně nezištně přihrál Petr Kaňkovský.

V osmé minutě našel jako za starých plzeňských časů Kořínek nekrytého Řezníčka a Plzeň vedla. Na ledě byla zrovna kompletní čtvrtá pětka Znojemských a zejména Švindl situaci podcenil. O dvě minuty později skončil po skvělém zásahu Řezníčka v brance místo puku Peter Pucher i se svou zlatou helmou. Hned vzápětí po buly a přihrávkách slovenských hvězd Puchera a Urama překvapil Salfického nedávný oslavenec Vladimír Holík a bylo vyrovnáno. V ten moment o sobě dalo notně vědět asi dvacet znojemských fandů i s hlučným bubnem. Návštěvy fanoušků v Plzni nejsou s výjimkou Karlovarských rozhodně běžné…

Ve druhé polovině první třetiny jakoby na Plzeň zapůsobily nepříznivé průběžné stavy na ostatních stadionech (Zlín prohrával s Třincem 0-2, Vítkovice vedly nad Vsetínem 3-0) a velké šance měli v nájezdu dva na jednoho Uram s Pucherem a následně Patrik Fink.

Druhá třetina začala třemi nadějnými střílenými přihrávkami Josefa Řezníčka v přesilovce, ale Eiselt v největší šanci nedal. “Mužstvo Zlína hraje v plném počtu,“ ohlásil hlasatel vzápětí. Plzeň poté špatně střídala a následoval další nájezd slovenských dvojčat Urama a Puchera, ale Pucher nedal. Za půl minuty špatně střídali pro změnu hosté, ale Petr Kořínek nemá v posledním půlroce střeleckou formu a střílel do hrudi brankáře Svobody. Plzeňská první řada poté minutu a půl svírala Znojmo v útočném pásmu, ale její střídání zakončil po brejku a přesné přihrávce Puchera vedoucím gólem Karel Plášek. Ještě v téže minutě po spolupráci Kořínka s Řezníčkem dorazil do poloprázdné branky puk aktivní Radek Duda a bylo srovnáno. Ve 31. minutě měl obrovskou šanci Plášek, ale Salfický předvedl výbroný zákrok.

Poté se na ledě výrazně přitvrdilo. Sváteční rváč Plzně Milan Antoš se poté „popral“ s Jiřím Jantovským. Oba však jako by se svého soupeře báli a po půl minutě vzájemného oťukávání toho nechali. Ve 35. Minutě sundal Duda dvakrát helmu v průběhu jednoho střídání Demelovi, ten se nenechal vyprovokovat a plzeňský útočník šel po druhém zákroku za katr. Těsně po jeho návratu vystřelil od modré po chybě Řezníčka Petr Kaňkovský a Milan Procházka tečoval puk mezi Salfického betony. Druhá asistence byla připsána Hešovi, ale byla spíše dílem hráčova umění mluvit, protože Kaňkovskému rozhodně nepřihrával.

Vyrovnat mohl Jiří Hanzlík, ale tutovku všech tutovek ukázkovým způsobem zazdil. Plzeň poté dostala výhodu přesilové hry, následně byl za úmyslné posunutí branky poněkud sporně vyloučen obránce Holík a Keramika hrála 1:24 pět proti třem. Ve vyložené pozici mířil Kořínek doprostřed branky, poté si Kořínek přihrával s Toužimským a statická a ze strany domácích žalostná přesilovka vyvrcholila vlastním vyhozením puku z útočné třetiny.

Ve třetí třetině hrála Plzeň s rozhodčím Svobodou v zádech. Znojemští hráli prakticky pořád v oslabení a Plzeň výhod využívala ke střelbě branek. Ve 42. minutě konečně protrhl střeleckou smůlu Kořínek, který prostřelil mezi betony Oldřicha Svobodu, a bylo vyrovnáno. Vzápětí po vyloučení Pavola Valka Řezníček oživil předloňský přesilovkový signál zakončený přihrávkou na nekrytého Vostřáka a domácí vedli. V ten moment se diváci na stadionu dsozvěděli, že Zlín senzačně otočil zápas s Třincem na 5-4 a Vsetín snížil ve Vítkovicích na rozdíl jediného gólu… Vypukla obrovská euforie. Za čtyři minuty přidal svůj druhý gól v zápase Kořínek a Svoboda přepustil místo v brance Ladislavu Kudrnovi, který byl do té doby jediným Znojmákem, který nezasáhl do hry. Jedenáct minut před koncem snížil na 5-4 svou druhou brankou v zápase Holík. Asistoval mu Uram, který se touto asistencí probojoval na čelo soutěže produktivity české extraligy. Plzeňští pak brankami Michala a Josefa Strakových do prázdné branky zvýšili až na 7-4, zvláště přihrávka Josefa Řezníčka Michalovi měla oči. To již bylo jasné, že si Plzeň v souboji se Znojmem připíše na své konto své první body v letošní sezóně.

Dušan Salfický se se sezónou rozloučil podobně jako před třemi lety. Tehdy pustil fatální gól Jaromíra Kverky z poloviny hřiště pět sekund před koncem, nyní školácky ujel z branky a umožnil uzavřít brankový účet Zbyňku Mařákovi střelou do zcela odkryté branky. Vzhledem k výhře Vítkovic se plzeňští diváci poté rozloučili s nadějí na play-off, letošní sezónou, svými hokejisty a s odcházejícím trenérem Markem Sýkorou, Znojmo už přemýšlí o play-off.

František Černý (Plzeň): "Znojmo bylo pod dvě třetiny lepším celkem a v posledním zápase to byl asi nejvážnější soupeř. Nám pomohly dva rychlé góly ve třetí třetině, dařily se nám přesilovky. Jsme rádi, že jsme se s diváky rozloučili vítězstvím, protože si to určitě zasloužili."

Pavel Pazourek (Znojmo): "Myslím si, že jsme dnes odehráli dobrý zápas především vzhledem k tomu, že jsme více než polovinu zápasu byli v oslabení. Z dnešního výsledku vzhledem k blížícímu se play off tragédii v žádném případě neděláme."