Vídeň
1/3
2/3

I přes kvalitní výkon Orli Vídni podlehli

První třetina přinesla dva góly, po jednom na každé straně a vždy v přesilovce. Ve druhé části se dařilo především hostům, kteří po chybách domácí obrany odskočili na rozdíl dvou branek. Orli sice stačili v závěru utkání ještě snížit, ale na vyrovnání už před výbornou kulisou nedosáhli.

Ještě před startem prvního mistrovského zápasu sezóny 2014/2015 rozžhavila více než tři tisíce diváků světelná show a po slavnostním buly mohlo konečně vypuknout dlouho očekávané ligové zápolení. Úvodní minuty patřily hostující Vídni, která se dokázala usadit před znojemským brankovištěm, nicméně Cikánka nijak výrazně neohrozila. Větší závar před domácí klecí přišel až v sedmé minutě, kdy volně povalující se kotouč u brány promáchl Fraser. Poté už Cikánek dokázal situaci uklidnit. V půlce třetiny se utrhl Rosa, ale po průniku vídeňskou obranou volil střelu jen nad horní tyčku. Jeho akce Orly nabudila a o minutu později se pokoušel tečovat Bačovo prudké nahození od modré čáry Šeda.

Na druhé straně pak Carsonovu ránu od modré zachytil Cikánek ve své lapačce a o pár vteřin později přišel i první trest v utkání, který inkasoval znojemský gólman za podražení. A Vídeň dokázala, že přesilovky umí. Po přesné přihrávce od zadního mantinelu do kruhu zavěsil bleskově Matt Watkins. Orli mohli vzápětí vyrovnat, ale po přečíslení pálil Beroun vedle pravé tyčky Zabovy svatyně. Znojmo ale v závěru dějství rovněž ukázalo, že v letošním ročníku budou početní výhody velmi důležitým prvkem. S výhodou jednoho muže v poli se Orli popasovali na výbornou a Ondřej Fiala doklepl odražený puk za záda již dezorientovaného Zaby.

Prostřední část hry odstartovali Jihomoravané v přesilovce. V ní a krátce po ní si dokázali vytvořit několik dobrých střeleckých příležitostí. Největší z nich spálil Pavlikovský, který sám v mezikruží pouze vyprášil Zabovy betony. O chvíli později přerušilo zajímavě vypadají závar před vídeňskou bránou její vychýlení. Z ničeho nic pak udeřilo před Cikánkem. Jonathan Ferland si vyjel nikým nehlídán před znojemskou klec a nadvakrát prostrčil puk do sítě. O chvíli později domácí obrana opět propadla a Cikánek nemohl nic dělat proti ráně Kevina Puschnika, jenž nehlídán zakončoval z mezikruží na lapačku.

S polovinou duelu přišla další znojemská početní výhoda. Ještě v signalizované výhodě napálil ostře Štach betony vídeňského gólmana. V následné přesilové hře se sice Orli dokázali udržet v útočném pásmu, nicméně střely jen létaly kolem klece Vídně. S koncem třetiny se role obrátily a Znojmo se ocitlo ve dvou oslabeních. Cikánek se vyznamenal proti několika střelám z hokejek rakouského týmu, blýskl se hlavně při závaru před svým brankovištěm z 36. minuty. Obrovská šance ke korekci skóre se pak Orlům nabídla pár vteřin před sirénou při přečíslení Bači a Berouna, jehož příliš prudká přihrávka sklouzla po holi slovenského obránce, který tak nemohl efektivně zakončit.

Znojemští hokejisté se na startu třetí třetiny ubránili oslabení a po jeho uplynutí mohli nasměrovat vše do útoku. V dalším domácím přečíslení zakončoval Beroun, na druhé straně Puschnik zblízka přestřelil českou klec. Hra přinášela další šance na obou stranách, ale vyznamenávali se gólmani, navíc znojemská střelba byla i nepřesná jako při ostrém pokusu Sovy od modré čáry. V půli periody provětral Zabovu lapačku štiplavou ránou Grof, o pár vteřin později napálil Pavel Rosa vyražený puk jen do připravené hrudi vídeňského maskovaného muže.

Minuty ale až krutě rychle ubíhaly a Znojmo nemohlo propasírovat puk do vídeňské sítě. Snížení na 2:3 z pohledu Orlů přišlo až v 54. minutě, kdy obrana Vídně nestihla pokrýt Pavla Rosu, jenž z bezprostřední blízkosti propálil Zabu. Znojemské akcie rázem klesly při vyloučení Sovy necelé tři minuty před koncem. Domácí se sice dokázali ubránit, nicméně po návratu vyloučeného na led již nezbýval čas na srovnání stavu.

Jiří Režnar (Znojmo): Dnes není klukům moc co vytknout. Vídeň je rozjetá z Ligy mistrů, to jsme věděli a snažili se prvních deset minut udržet kotouč krátkými přihrávkami na holích. To se nám podařilo, pak se hra srovnala. Ve druhé třetině jsme bohužel vyrobili dvě hloupé individuální chyby. Nejprve nedorozumění centra s bekem po buly, poté nedohrání obránce u zadního mantinelu. Dostali jsme tak dva góly. Tyto chvilkové nepozornosti, které soupeř potrestal, rozhodly zápas.