40'
48'
57'

Domácí neporazitelnost ukončil Villach

Orli vstoupili do utkání aktivně a již ve třetí minutě se radovali z první branky. Od půlky zápasu však tahali za kratší konec a museli mazat vedení Villachu, což se jim do závěrečné sirény nepovedlo, a tak poprvé v letošní sezóně odcházejí z domácího ledu bez bodu.

Utkání klubů s dravcem na hrudi začalo velmi útočně. Již v první minutě se dostal do ideální pozice před znojemskou bránou Collins, ale Kantor proti němu vytáhl bravurní zákrok. Ihned z protiútoku zahrozilo i na druhé straně po střele Hamana od modré čáry, poskakující kotouč poté tečoval Brittain těsně vedle rakouské klece. Přesto jsme na první trefu čekali jen do času 2:07, kdy si před brankovištěm Villachu počkal na odražený kotouč Radek Prokeš a pohotově jej doklepl do sítě. Znojmo úvodní gól nakopl a bylo o poznání aktivnější. Blízko k navýšení skóre měl při přečíslení zakončující Vojtěch Němec, do hezké šance se propracoval i Samuel Fejes, ale v těsné blízkosti před bránou, navíc tísněn, nedokázal přesně zakončit.

Postupem času začalo gólových příležitostí ubývat, Znojemským několikrát nevyšla kombinace v útočném pásmu, a tak se do slibné šance prodrali i hosté – Flemmingův pokus od modré čáry byl několikrát tečován, naštěstí pro Orly ale skončil na hrudi Kantora. Poslední pětiminutovka třetiny však přinesla hned několik zajímavých momentů! Nejdříve sám před Bernardem nezvládl ideálně zakončit Matuš, poté sehráli domácí hráči hodně nevyvedenou početní výhodu, při níž nemusel rakouský gólman zasahovat. Těsně po návratu vyloučeného Richtera se celek z Villachu krátce usadil před Kantorem, kterého trochu zaskočil střelou z úhlu nad rameno Anton Karlsson. Po první siréně tak odcházely týmy z ledu smírně.

Také start do prostředního dějství byl divácky atraktivní. Po faulu ve středním pásmu se strhla bitka, s níž měli rozhodčí poměrně dost práce. Nakonec však potrestali jen úvodní prohřešek Southorna dvěma minutami. V ostřejší atmosféře se brzy síly na ledě srovnaly a velká šance se zrodila na holi Brittaina, jenž orazítkoval tyč Bernardovy svatyně. Hra nabízela vyrovnanou podívanou a také hosté byli velmi blízko vedení - Jamie Fraser přihrával před zcela odkrytou bránu, dojíždějící spoluhráč ale přihrávku promáchl. Co se nepovedlo kapitánovi Villachu, zvládl perfektně Kevin Moderer, jenž ihned po vyhraném buly mířil přesně k bližší tyčce Kantorovy klece.

Ani toto skóre ale nevydrželo dlouho. K radosti domácích fanoušků rychle srovnal po individuální akci střelou na vyrážečku gólmana Villachu Samuel Fejes. Útočná podívaná pokračovala i nadále, oba týmy se rychle hnaly do útoku a dokázaly svému soupeři zatopit. Orly ale mohlo mrzet hned několik prohřešků v rozehrávce, které hosté nepotrestali zvláště díky Kantorovi, který v těchto chvílích podržel své barvy. V poslední minutě třetiny ale přišla další hrubka, po které dostal namazáno do samostatného úniku Chris Collins, jenž bekhendem propálil Kantora mezi betony.

Orli se i závěrečnou část utkání snažili začít aktivně, ale chyběla potřebná lehkost v zakončení. Hra šla postupem času s atraktivitou dolů a gólové šance aby člověk pohledal. Trochu překvapivě tak udeřilo před znojemskou klecí. Rychlého přenesení hry do útočného pásma využil Renars Krastenbergs a prudkou ránou na vyrážečku zvýšil na 4:2 pro Villach. Domácí zápas rozhodně nezabalili, dál se snažili útočit, ale velkým problémem bylo udržet se delší dobu před Bernardem. Hosté zase hrozili hlavně z bleskových brejků, v jednom z nich tváří v tvář před Kantorem neuspěl Kosmachuk.

V závěrečných sedmi minutách stupňovali Znojemští svůj tlak. Rozhodčí byli v utkání poměrně benevolentní k některým zákrokům, takže velké rozčarování přineslo vyloučení Matuše za vysokou hůl. To se znojemskému kapitánovi nelíbilo, a tak si navíc odnesl další dvě minuty za nesportovní chování a osobní trest. Pro Orly to byl prakticky konec snažení o to, ještě nějakým způsobem pohnout s výsledkem. Dlouhou přesilovku využil po necelé minutě obléhání domácí klece Chris Collins. Jihomoravané tedy i dál pokračovali v oslabení, které již zvládli bez dalšího inkasovaného gólu. Ve zbývajícím čase už si Villach tři body pohlídal.

Jiří Beroun (Znojmo): Nemyslím si, že bychom v prvních deseti minutách byli lepším týmem. Šance tam některé byly, ale i oni jich měli spoustu, Kantor toho ale spoustu pochytal. Byli jsme nedůrazní, prohrávali spoustu osobních soubojů a ani do nich moc nechodili. Když jsme šli za stavu 2:3 do třetí třetiny, nedodržovali jsme, co jsme chtěli. Několikrát nám pak Villach ujel do přečíslení, to se nám nesmí stávat. Nemůžeme hrát pořád exhibiční hokej.

Rob Daum (Villach): Ve Znojmě se nikdy nehraje lehce, Orli jsou navíc jeden z nejlepších týmů v lize. Pro nás dnes bylo důležité, že jsme se dostali do vedení. Bylo to snad poprvé v sezóně, kdy jsme venku vedli. A to nám dalo velkou mentální vzpruhu a zápas jsme dovedli do vítězného konce. Byl to podobný zápas jako před dvěma týdny u nás. Těsnější, než napovídá skóre. Jsme spokojeni.