O<sub>2</sub> Extraliga - pá 16. 11. 2007
1:0sn
0:0, 0:0, 0:0 - 0:0

Cenný bod z Liberce

<em>Liberec</em> - Výborné utkání sehráli Orli na severu Čech. I když v průběhu celého utkání a ani v prodloužení nepadla jediná branka, bylo se na co dívat. Rychlý hokej s mnoha slibnými šancemi na obou stranách ale likvidovali bezchybní brankáři. Zvláště <b>Jiří Trvaj</b> s ledovým klidem vyřešil několik nebezpečných nájezdů a závarů před svojí svatyní. Třikrát v zápase zvonila za Pincem tyč po střelách Bičánka, Růžičky a Mudrocha, podobně dobře postavenou branku měl Trvaj ve druhé minutě prodloužení, když se puk z hole Plodka olíznul o břevno jeho branky. Poprvé se tak muselo letos v Liberci o výsledku utkání rozhodovat v samostatných nájezdech. Ve druhé sérii předvedl skvělý bekendový blafák Čermák a zajistil tím Bílým Tygrům bod navíc.

První nebezpečnou střelou utkání se po pár sekundách hry prezentoval znojemský obránce Jareš, branku Marka Pince však těsně minul. Ještě neuběhla ani minuta hry a na trestné lavici už seděl první Tygr. Dvouminutový trest dostal Víšek. Hosté začali přesilovku velmi nebezpečně, Bičánek dokonce od modré nastřelil pravou tyč liberecké branky. Tygři se ale nakonec ubránili. Ve čtvrté minutě zazvonila znovu tyčka u tygří svatyně, tentokrát po střele Martina Růžičky. Domácí hráli ze začátku nervózně. Nedokázali se pořádně prosadit ani v přesilové hře po faulu Martina Růžičky. Až po jejím skončení se začali více tlačit před gólmana Trvaje a bylo z toho hned několik šancí. Hlavně domácí kapitán Stanislav Procházka měl k brance hodně blízko.

Liberecký tlak pokračoval i v následné početní výhodě. Jiří Trvaj ale působil jistým dojmem. Po faulu Milana Bartoviče si zahrálo druhou přesilovku i Znojmo. A znovu zvonila tyč Pincovy brány. Tentokrát se marně natahoval na střelu znojemského obránce Petra Mudrocha. V šestnácté minutě byl ve velké šanci Liberec. Nebezpečně pálil Leoš Čermák, Trvaj však střelu perfektně vyrazil. K dorážce se sice ještě dostal Kašpařík, ani ten ale na brankáře Orlů nevyzrál. Minutu před koncem se hezky uvolnil Víšek, dostal se zpoza branky před Trvaje, ten však znovu uspěl. V první třetině tak branka nepadla, ale především hosté mohli mluvit o velké smůle, když trefili třikrát tyč.

I druhá část začala ve stylu té první. Hrálo se nahoru dolu, což se divákům muselo líbit. V šestadvacáté minutě nebezpečně pálil hostující Kotaška, sražená střela však Pincovu branku těsně minula. Následovala hluchá část hry, kterou utnulo až vyloučení Leoše Čermáka ze třicáté minuty, který dostal dvě minuty za držení. V přesilové hře se Znojemští dostali k několika nebezpečným střelám. Pinc však svůj tým podržel. Čermák si po návratu z trestné lavice vytvořil spolu se Šachlem slušnou příležitost. Skvěle chytající Trvaj ale dobře zasáhl. V pětadvacáté minutě ujel domácí obraně Radim Kucharczyk, na Pince však nevyzrál. Na druhé straně osamocený Pabiška před Trvajem zbrkle přestřelil klec. Necelé dvě minuty před koncem prostřední části ještě dostal menší trest hostující Petr Mudroch. Do kabin se ale nakonec šlo znovu za bezbrankového stavu.

Třetí třetina začala opatrně, oba týmy si byly vědomi, že může rozhodnout jediná branka. V pětačtyřicáté minutě byl vyloučen Tomáš Demel za hákování. Ihned v úvodu přesilovky pálil od modré Zíb, tím však výčet nebezpečných libereckých šancí v této početní výhodě skončil. Tempo hry a touha po vstřelení branky se postupně vytrácely, týmy se začaly soustředit na obranu. Ve třiapadesáté minutě se znovu vylučovalo na znojemské straně. Martin Růžička vyhodil puk z obranného pásma za hrazení a musel na trestnou lavici. Přesilovka domácích zůstala však opět nevyužita. Změnit skóre mohl poté Víšek, znojemští obránci mu ale před Trvajem nedali potřebný prostor. Na druhé straně mohl branku vstřelit půl minuty před koncem třetí třetiny Jiří Dopita. Jeho střelu z levé strany Marek Pinc ukryl ve své lapačce. V normální hrací době tak branka nepadla a následovalo prodloužení. Už před ním ale bylo jisté, že jeden z brankářů udrží v zápase čisté konto.

Ve druhé minutě prodloužení se dostal do samostatného nájezdu domácí Jan Víšek, svou několikátou šanci v zápase však znovu nevyužil. Tentokrát jeho střelu zastavilo břevno Trvajovy branky. Na druhé straně byl sám před Pincem Pavel Selingr, domácí gólman se však zaskvěl skvělým zákrokem. Tempo se v prodloužení opět o něco zvedlo. Bylo vidět, že hráčům větší prostor na ledě vyhovuje. Týmy ale ani další šance nevyužily, následovaly tak samostatné nájezdy.

Po lehké úpravě ledu se s pukem jako první rozjel hostující Jiří Dopita. Udělal Pincovi kličku do bekhendu, ten se však překvapit nenechal. Domácí první nájezd také neproměnili. Žabka volil taktéž kličku do bekhendu a stejně jako Dopita neuspěl. Následný nájezd Martina Růžičky skončil na Pincových betonech, a tak poprvé se objevil puk za zády jednoho z gólmanů až při nájezdu Leoše Čermáka. Ten nekompromisně zakončil pod horní tyčku Trvajovy branky. Když na hostující straně třetí nájezd neproměnil Pavel Selinger, bylo jasné, že Čermákova branka bude vítězná.

Ohlasy trenérů

Vladimír Čermák (Liberec): V utkání jsme měli optický tlak, ale bez větších šancí. A ty, do kterých jsme se dostali, jsme nevyužili. Velký dík patří Marku Pincovi, který nás dotáhnul do nájezdů a také je vychytal.

Václav Sýkora (Znojmo): Myslím, že jsem sehráli dobré utkání. S bodem jsem spokojeni, i když nám chybělo i štěstíčko. V první třetině jsme nastřelili tři tyče a nájezdy jsou vždycky o štěstí.