Znojmo posiluje ledový muž s maskou: Sasu Hovi

Aktuální zprávy
NE 22. 9. 2013
Velkou posilu do brankoviště ulovili Orli Znojmo. Na jih Moravy přichází jednatřicetiletý finský brankář Sasu Hovi, dvojnásobný vítěz slovenské extraligy, vicemistr české i finské nejvyšší soutěže. Podepsal smlouvu do konce sezóny a k týmu se připojí už v pondělí.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

„Po nevyrovnaných výkonech brankářů v úvodu soutěže se trenérský tým rozhodl požádat o příchod jasné jedničky mezi tři tyče,“ vysvětluje manažer klubu Petr Veselý. „Vedení klubu se podařilo angažovat Sasu Hoviho, což je brankář špičkové evropské úrovně. Měl nabídky z české extraligy i finské nejvyšší soutěže, přesto dal přednost nabídce Znojma,“ pokračuje.

Finský brankářský fantom ověnčený medailemi ze slovenské, finské i české ligy působil naposledy v Kometě Brno v sezóně 2011/12. V loňské sezóně nechytal, ve Finsku chtěl dokončit studium na univerzitě a psychicky si odpočinout. „Letošní přípravu absolvoval v dresu Ilves Tampere. Odchytal několik přípravných utkání, kde působil velmi jistě. Tyto zápasy jsme zhlédli na videu, máme i reference přímo z Finska. Měl by být připraven okamžitě naskočit do zápasů, do brankoviště přinést především jistotu a přenést ji i na tým,“ říká hlavní kouč Orlů Jiří Režnar.

Hovi se tak připojí k trojici Jakub Čech, Filip Landsman a Richard Ullberg, která o místo v brance bojovala doposud. „Jsme si vědomi toho, že v současnosti je na brankářském postu velký přetlak. Na začátku týdne absolvujeme se všemi třemi gólmany pohovory a rozhodneme se, kdo zde zůstane. Dva budou muset odejít,“ vysvětluje Petr Veselý.

Profil Sasu Hoviho

» Sasu Hovi
  • 2x mistr slovenské extraligy
  • vicemistr české extraligy
  • vicemistr finské SM-liigy
  • účastník hokejové Ligy mistrů 2008/09

Sasu Hovi začínal s hokejem ve finském Tampere. V české extralize se poprvé objevil v roce 2005, kdy posílil tehdy tápající Vsetín. Klub spadl do baráže, kde čekalo ambiciózní Ústí, to navíc ještě angažovalo tehdy výtečného Romana Málka. Hovi se ale nezalekl a v jednom z nejznámějších brankářských soubojů Málka překonal. Podceňovaný Vsetin dokázal extraligu uhájit, když vyhrál barážovou sérii s výrazným přispěním Hoviho 4:2 na zápasy.

Po vsetínské anabázi na talentovaného brankáře čekal bratislavský Slovan a začátek nejlepšího období kariéry. V hlavním městě Slovenska uválčil dva tituly a stal se nejlepším brankářem soutěže. Podobné pocty se mu dostalo i na turnaji evropských mistrů European Champions Cup v lednu 2008. Bonusově k tomu se pak stal jedním z hrstky gólmanů, který dokázal vstřelit branku! To se mu povedlo v semifinále play-off proti Trenčínu.

V létě 2009 si jej vyhlédla brněnská Kometa. V ní se tři sezóny dělil o místo jedničky s Jiřím Trvajem. Hned ročníku 2009/10 se stal nejúspěšnějším brankářem extraligy v úspěšnosti zásahů, o dva roky později se podílel na zisku stříbrných medailí. Poté se s klubem dohodl na ukončení spolupráce a odcestoval zpět do Finska. Novou kapitolu své kariéry začíná nyní v dresu Znojma.

» Více informací a statistiky zde

Krejčiřík končí, jedná se o Procházkovi

Novinky v týmu Orlů se týkají i dalších postů. V týmu končí obránce Filip Krejčiřík. „Nepodařilo se jej vhodně zapracovat do týmu. Místo něj je tu nyní Oldřich Horák ze Zlína. Po uplynutí měsíční zkoušky se bude jednat o jeho případném setrvání. Pokud by nenastala dohoda, poohlédli bychom se po vhodném doplnění,“ konstatuje trenér Jiří Režnar. Jako obránce bude nastupovat také mladý univerzál Jan Müller.

V útočných řadách se v následujících dnech rozhodne o dalším angažmá Milana Procházky, který do Znojma přišel původně na měsíc, stejně jako o působení Juraje Rožníka nebo Lukáše Finsterleho, nové tváře ze Zlína. „Chtěli bychom mít stabilně hrajících třináct útočníků,“ podotkl Režnar.

S přispěním hc-kometa.cz. Foto: Michal Eger a Ivo Dostál, hc-kometa.cz