Znojmo jede na pohár do Jindřichova Hradce

Aktuální zprávy
ÚT 11. 2. 2003
Z n o j m o - Znojemští Orli sehrají v úterý od 18 hodin střetnutí prvního kola Tipsport cupu v Jindřichově Hradci s místním Vajgarem. Do města, které před deseti lety slavilo postup do extraligy, tak opět přijede celek z nejvyšší soutěže odehrát soutěžní utkání...
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Klub SHC Vajgar Jindřichův Hradec byl založen v roce 1929 pod jménem VBK Vajgar (veslařsko-bruslařský klub). Dlouho klub hrál svá utkání na rybníku Vajgar, první utkání na umělé ploše se hrálo ve městě proslulém Krýzovými jesličkami v roce 1973. Až do roku 1989 byli jindřichohradečtí hokejisté pravidelným účastníkem krajského přeboru. Pak nastal jejich raketový vzestup vzhůru. Po dvou letech ve druhé lize, postoupili hned jako jako nováček první ligy do baráže, kde v nejnapínavějším barážovém souboji od bitvy Trenčín - Plzeň v 70. letech udolali v rozhodujícím zápase na samostatné nájezdy Kometu Brno.

V extralize však sehráli hokejisté z malebného města pouze epizodní úlohu. Sezóna 1993/94 byla v nejvyšší soutěži jediná. Za Jindřichův Hradec tehdy chytal Vladimír Hudáček, v obraně nastupoval Rudolf Suchánek, který už tehdy pomýšlel na konec aktivní kariéry, v útoku svou první extraligovou sezónu odehrál Petr Sailer. Po sestupu Hradce do první ligy přišel ještě jeden neuvěřitelný úspěch Vajgaru. Před pěti lety jindřichohradečtí junioři dokázali postoupit do finále extraligy juniorů! V první lize se potáceli na spodku tabulky... Ve finále nešťastně podlehli Slavii Praha.

Na úspěchu se tehdy podíleli nyní žilinský obránce Robert Procházka, třinecký Jan Marek, Michal Oliverius, Jakub Kraus či Lukáš Zátopek. K postupu do extraligy pomáhali i dva cizinci - Francouz Christian Elian, jenž nyní hraje francouzskou Elite za Grenoble, a Švýcar Patrick Giroud, který se před letošní sezónou do Jindřichova Hradce vrátil na studia a také do hokejového mužstva. V sezóně 1999/00 se mužstvu nedařilo, skončilo předposlední a nakonec narozdíl od posledního Šumperka nezvládlo ani baráž. Mužstvo velmi finančně vyčerpala extraliga a finanční problémy se s mužstvem táhly i po sestupu. Pád do druhé ligy znamenal velký odliv hokejistů, po letech konsolidace však hokej v Jindřichově Hradci má stoupající úroveň. Nyní mužstvo hraje na čele skupiny střed druhé ligy.

Oporou týmu je gólman Josef Kučera. Druhému brankáři Českých Budějovic je teprve jednadvacet let, proto se na něj žádný limit počtu odehraných zápasů na střídavý start nevztahuje. V obraně tvrdí muziku zkušený Pavel Bláha (dříve např. České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary), jenž dvěma góly pomohl porazit v předkole Tipsport cupu prvoligovou Třebíč. Hlavní postavou útoku je vítěz kanadského bodování české extraligy v sezóně 1996/97 Roman Horák, kterého po jednom přípravném zápase generální manažer Jaroslav Pařízek označil za nejlepšího hráče týmu hostujícího v mužstvu z Českých Budějovic.

Z extraligového týmu u Vajgaru hostují kromě gólmana Kučery útočníci Jiří Lála ml., Jan Řehoř, Vladimír Škoda, Jiří Brož, Dan Hlávka, Jan Žákovský a obránci Ján Mucha, Martin Klimeš a Lukáš Chaloupka. Dlouholetými oporami týmu, kteří v týmu zůstali i po sestupu z první ligy jsou Aleš Skokan, který okusil první ligu i v Brně, obránce Jiří Blažek a útočník Marek Dvořák. Letos se vrátil Švýcar Patrick Giroud.

Jindřichův Hradec porazil v předkole Třebíč 4:2, dvě branky dával Pavel Bláha, po jedné přidali Michal Ištvánik a Aleš Skokan. Vajgar Jindřichův Hradec jinak vede skupinu střed druhé ligy.

Předpokládaná sestava:
brankáři: Josef Kučera (35), připraven: Martin Pavlík (76)
obránci: Martin Vašíček (77), Ján Mucha (5), Martin Matečný (20), Pavel Bláha (36), Martin Klimeš (11), Jiří Blažek (18), Stanislav Šalanda (22), Lukáš Chaloupka (7)
útočníci: Jiří Lála ml. (19), Roman Horák (23), Jan Řehoř (15), Vladimír Škoda (10), Jiří Brož (93), Marek Dvořák (12), Aleš Skokan (89), David Kupec (21), Dan Hlávka (25), Michal Ištvánik (26), Patrik Giroud (24), Jan Žákovský (9)