Znojemští Orli — smutní králové venkova

Aktuální zprávy
ČT 6. 4. 2006
Z n o j m o - Pokud by v extralize startovala pouze mimopražská mužstva, slavili by Orli titul. Žel, Slavia i Sparta se od neděle v městském derby utkají o zlato a Orli vybojovali "jen" bronzové medaile. Smíšené pocity z historického úspěchu znojemského hokeje a zároveň smutku ze zmařené šance na finále se prolínaly výpovědí jak Jiřího Dopity, tak Miloslava Hořavy. "Kdyby nám před sezónou někdo řekl, že budeme třetí, tak budeme asi spokojeni, ale teď těžko hodnotit," říkal Jiří Dopita. "Možná že ten úspěch doceníme třeba až za půl roku," dodal Miloslav Hořava.

Znojmo se snažilo v posledním semifinálovém zápase dohnat manko, které si přivezlo z pražských soubojů. Jedině výhra jim zachovávala šanci zůstat v boji o finále. Bohužel vysoce efektivní útok Sparty jim tuto naději vzal dvěma rychlými brankami v první třetině. "Šance jsme měli, hlavně ze začátku, dali jsme tyčky, ale dostali jsme dvě branky, nechci říct rovnou šťastné, ale Sparta si jiné šance nevypracovala," litoval Jiří Dopita. "Pak jsme snížili, Sparta ale zase utekla a když jsme neproměnili přesilovku 5:3 a z brejku dostali na 1:4, tak už asi na víc nebyly síly," dodal.

Nevím, jestli se mi poštěstí ještě někdy být u týmu, který bude mít takovou fazónu
— Miloslav Hořava
Jiří Dopita i Miloslav Hořava se shodli na tom, že klíčovým faktorem zápasu i celé série byla produktivita obou týmů. "Sparta nás vyškolila v produktivitě, neměla tlak, ale prostě dávala branky," říkal Dopita. "Dali jsme za čtyři zápasy jen jednu branku, to bylo rozhodující. To štěstí, které se nás drželo ve čtvrtfinále, se od nás odklonilo," doplnil Miloslav Hořava. "Nechci tím ale znevažovat výkon Sparty, hrála dobře, měla skvělé hráče a postoupila zaslouženě."

Podle Jiřího Dopity byl výsledek série pro Znojmo krutý. "Spartě pomohl hodně ten první zápas tady ve Znojmě, kdy vyhrála na penalty. Kdyby to bylo 2:0 na zápasy, tak by se ta série vyvíjela jinak. Kromě jednoho jsme všechny zápasy hráli dobře a někdy jsme byli i lepší, ale co se dá dělat, takový je hokej," hodnotil sérii Jiří Dopita se smutkem v oku.

Jiří Dopita přišel před sezónou do Znojma za novou výzvou. Spolu s Trvajem, Bičánkem a Pucherem vytvořili osu týmu, který doputoval až k bronzovým medailím. "Je to zásluha těch zkušených hráčů, dali celý tým dohromady a dotáhli ho tam, kam ho dotáhli. Jsem strašně rád, že jsem měl příležitost trénovat takhle skvělé mužstvo, nevím jestli se mi poštěstí ještě někdy být u týmu, který bude mít takovou fazónu a bude v takové euforii, jako teď," složil Miloslav Hořava poklonu svým svěřencům.

Sedminásobný mistr ligy Jiří Dopita zatím neví, kam ve své kariéře tento bronz za třetí místo Orlů zařadí. "Je to těžké hodnotit, kdyby nám před sezónou někdo řekl, že budeme třetí, tak budeme asi spokojeni. Třetí místo je pěkné, určitě." To Miloslav Hořava byl o poznání smutnější. "U mě určitě převažuje zklamání Chtěli jsme uspět, udělali jsme pro to všechno," řekl.

Skvělé výkony Jiřího Dopity v play-off mezi fanoušky nastolily diskuse, zda se přece jen Jiří Dopita nedočká pozvánky do národního týmu. Je tedy kapitola Jiří Dopita a reprezentace už definitivně uzavřená? "Já myslím že je," hlesl Dopita na závěr.