Znojemský stadión hostí mezistátní utkání

Reprezentace
PO 11. 4. 2005
Z n o j m o - Podruhé v historii se na znojemském ledě divákům představí seniorská reprezentace České republiky v mezistátním přípravném utkání. Od neděle zde totiž trénuje výběr kouče Vladimíra Růžičky, který má za úkol sestavit tým pro letošní Mistrovství světa ve Vídni. V tomto týdnu čekají hráče dva zápasy s národním mužstvem hostitele šampionátu, Rakouskem. První z nich se uskuteční v úterý od 18.00 hod. v Břeclavi, druhý ve čtvrtek v témže čase ve Znojmě. Vstupenky je možno zakoupit ve sportovní prodejně vedle Hostan arény za 130,- a 200,- Kč. Permanentky na toto utkání neplatí.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Téměř před šesti lety, konkrétně 31. srpna 1999 hostil znojemský zimní stadión přátelské utkání před zahájením sezóny 1999-2000 mezi týmy České republiky a Slovenska. Výběr Česka tehdy porazil svého tradičního rivala poměrem 6:3 a v sestavě trenérů Hlinky, Augusty a Martince figurovala jména jako Čechmánek, F. Kučera, Vykoukal, Reichel, Čaloun, Dopita, Čajánek, D. Výborný nebo Šimíček, ale také pozdější Znojemští orli Martin Prusek, Tomáš Kucharčík a Václav Král. Za tým Slovenska, vedený trenéry Filcem a Bokrošem, nastoupili dva hráči, kteří měli ve Znojmě podepsanou smlouvu pro první extraligovou sezónu – Pavol Rybár a Peter Pucher. Další tři útočníci se stali Orly až později – Marek Uram, Ján Plch a Ján Pardavý.

Současný tým má již za sebou dva přípravné duely právě s východními sousedy. V tom prvním jim Češi v Nitře podlehli 0:5, v brněnské odvetě pak Slováky zdolali 2:1. Před příjezdem do Znojma už několik hráčů soustředění opustilo (Pöpperle, Mensator, Ptáček, Ševc, M. Hořava, L. Havel, Netík a R. Dlouhý), jiní se naopak nově přidali (Hnilička, A. Svoboda, Fischer, Židlický, Kubina, Kotalík, R. Vrbata, Prospal, R. Dvořák, Ručinský a Varaďa). Kouč Růžička má k dispozici celkem 26 jmen, z nichž většina se pere o místo v sestavě pro MS. Navíc očekává ještě Jaromíra Jágra a pět finalistů z Pardubic (Hejduka, Hemského, Průchu) a Zlína (R. Hamrlíka a Čajánka). Ti by se měli k týmu připojit až 18. dubna v Praze.

Několik hráčů se pak bude muset s mužstvem rozloučit. Jisté je, že sparťanský mladík Olesz odehraje už jen utkání v Břeclavi, stejně tak David Ludvík se představí již pouze ve čtvrtek před svým domácím publikem. Kromě něj budou znojemští fanoušci moci zhlédnout i další dva hráče, kteří letos prošli kádrem Orlů – brankáře Vokouna, který v průběhu sezóny odešel do Finska, a útočníka Havláta, jenž okusil ruské angažmá a ročník dohrál ve Spartě. Je však pravděpodobné, že před Vokounem, který odchytal oba zápasy proti Slovákům, dostane přednost někdo z dvojice Hnilička – A. Svoboda.

Celek Rakouska má za sebou zatím pouze přípravu s Itálií, v níž svěřenci trenéra Herberta Pöcka zvítězili 3:0. Původní kádr již rovněž doznal několika změn. Brankáře Penkera a Prohasku by měli nahradit zkušenější Dalpiaz a Brückler. Rakouská jednička Divis, kmenový hráč St. Louis Blues, je zraněný, stejně tak obránce Brandner z Minnesoty, resp. Houstonu. V sestavě dostává příležitost několik nováčků, mezi nimi i původem český obránce Jiří Hála. Naturalizovaných hráčů je v týmu více, především kanadští rodáci Stewart a Tropper. K týmu by se před začátkem MS mělo připojit ještě několik posil ze zámoří a také z mužstev Vídně a Klagenfurtu, které hrály finále rakouské ligy.

Aktuální sestava České republiky:

Brankáři: Hnilička (Liberec), Vokoun (IFK Helsinki), A. Svoboda (Norimberk).

Obránci: T. Kaberle (Kladno), F. Kaberle (MoDo), Šlégr (Litvínov), Špaček (Slavia), Pilař (Sparta), Fischer (Liberec), Kubina (Vítkovice), Hejda (CSKA Moskva), Židlický (IFK Helsinki).

Útočníci: Havlát, Hlaváč, D. Výborný, Olesz (všichni Sparta), R. Vrbata, Kotalík (oba Liberec), Prospal, R. Dvořák (oba Č. Budějovice), M. Straka (Plzeň), Varaďa (Vítkovice), Ručinský (Litvínov), P. Sýkora (Magnitogorsk), Vašíček (Slavia), Ludvík (Znojmo).

Trenéři: Růžička, Weissmann, Rulík.

Aktuální sestava Rakouska:

Brankáři: Dalpiaz (Innsbruck), Brückler (University of Wisconsin), Penker (Salzburg), Prohaska (Villach).

Obránci: Gruber, Hála, Iberer (všichni Graz), Klimbacher, Schwitzer, Unterluggauer, Mellitzer (všichni Innsbruck), Stewart (Villach), Ulrich (Düsseldorf).

Útočníci: Raimund Divis, Hohenberger, Kaspitz, Mössmer, Schönberger (všichni Innsbruck), Auer, P. Harand, Pewal (všichni Salzburg), C. Harand, Szücz (oba Linec), Pollross, Tropper (oba Graz), Koch (Lulea).
Náhradníci: Göttfried (Graz), Petrik, Wiedmaier (oba Villach).

Trenéři: Pöck, Bergström, Siitarinen, Keckeis.