Znojemské logo aneb od mečů přes orla bělohlavého až k orlu skalnímu

Aktuální zprávy
PÁ 7. 8. 2009
<em>Znojmo</em> - Jedním ze symbolů každého hokejového klubu je logo. Pro to znojemské je již tradiční orel, který se ve znaku znojemského týmu poprvé objevil před jedenácti lety, když vystřídal logo firmy Excalibur. Orel prošel několika změnami a letos dostal zbrusu novou podobu, která je drtivé většině znojemských příznivců sympatická. Jak se podoba loga měnila vám přiblíží následující článek.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024
Logo EXCALIBUR

Se vstupem Jaroslava Vlasáka do znojemského hokeje v roce 1993 došlo nejen k výkonnostnímu posunu, ale klub dostával i novou tvář. Do sezóny 1994 – 1995 se na znojemských dresech ještě objevoval znak města Znojma. Poté ho nahradilo logo hlavního sponzora firmy Excalibur. „To úplně první logo bylo z dob, kdy jsme ještě nebyli Orli a bylo to jen logo firmy Excalibur. My jsme mu říkali „šutrové“ logo,“ zavzpomínal Antonín Míček, výtvarník a grafik, který redakci webu pomohl dohledat všechna loga a sám se na některých podílel.

V následujících dvou sezónách se pohled na znojemské hokejisty moc nezměnil. Dresy stále zdobily meče Excaliburu. Za zmínku jistě stojí, že Znojmo začalo spolupracovat s extraligovými Pardubicemi a Jihlavou, takže dres Orlů oblékl například i Dušan Salfický. Hokej ve Znojmě v této době opravdu táhl a na zápasy chodilo až sedm tisíc lidí, což je na druhou ligu opravdu nevídané.

Orel Excalibur

Až v sezóně 1998 – 1999 se na prsou znojemských hokejistů objevila hlava orla bělohlavého. Ta do Znojma přinesla štěstí, neboť Orli v této sezóně zvítězili v baráži nad slavnou Jihlavou a postoupili do nejvyšší tuzemské hokejové soutěže.

Orel s roztaženými křídly

Vznik nového loga přibližuje Antonín Míček takto: „Pan Vlasák za mnou přišel s požadavkem na nové logo s tím, že se klub bude jmenovat HC EXCALIBUR ZNOJEMŠTÍ ORLI. Z této doby pochází právě orel s roztaženými křídly. Nikdy se oficiálně nepoužíval, jen jsme ho dali na některé návrhy nových dresů. Takhle ztvárněný orel se zdál panu Vlasákovi příliš složitý a z dálky málo zřetelný, proto přišel s novým nápadem vytvořit pouze hlavu orla. Ještě než jsem to ale stačil udělat, tak pan Dočekal, tehdejší manažer, nechal vytisknout plakát s fotografií týmu, kde použil tohle „mezilogo“ – takže je to jediný případ, kdy se tohle logo dostalo na veřejnost. Finální verzí loga, které bylo schváleno a používalo se, je právě ta známá verze s hlavou orla a nápisem HC EXCALIBUR ZNOJEMŠTÍ ORLI.“

Orel s Excaliburem vydržel celkem čtyři roky. V únoru 2002 se klubu podařilo získat nového generální sponzora Jihomoravskou energetiku a její logo vystřídalo nápis Excalibur.

Zmodernizovaná verze orla

Takováto podoba orla se používala do července roku 2003, kdy bylo logo zmodernizováno a přiblížilo se tak k současným grafickým trendům. Do klubových barev se dostala od začátku sezóny 2003 – 2004 také černá barva.

Životnost tohoto loga byla rok a půl. V prosinci 2004 se totiž JME skloubila se společností E-ON. Logo dostalo kruhovitý tvar a hlava orla byla oddělena od samotného sponzora.

Konec působení Jaroslava Vlasáka po sezóně 2008 – 2009 ve znojemském hokeji znamenal i hledání nového loga klubu. Šanci dostali fanoušci, kteří zaslali mnoho návrhů. Nakonec ale logo vytvořila znojemská reklamní agentura Bravissimo. Nové logo již nezdobí orel bělohlavý, ale orel skalní, který v České republice opravdu žije a jednoho je možné vidět i na Znojemsku.

Světlo světa spatřil nový orel 10. července 2009 na fotbalovém utkání mezi znojemskými hokejisty a jejich fan clubem.

Všechna loga klubu od roku 1994 si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.