Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

Žijeme tím, že můžeme vyhrát extraligu, říká Martin Stloukal

Žijeme tím, že můžeme vyhrát extraligu, říká Martin Stloukal

Znojmo - Juniorka Orlů válí. Po první části soutěže jí v tvrdé konkurenci patří skvělá čtvrtá příčka a zatímco Pardubice, Budějovice nebo Brno reálně řeší sestupové starosti, znojemský klub bojuje o samotné čelo a dál hledá cesty, jak přilákat ty nejtalentovanější hráče. Následující rozhovor s trenérem Martinem Stloukalem tak není jen o juniorech, ale o celé mládeži a současném fungování klubu. „Chceme si vychovávat vlastní hráče a je pro nás priorita, aby z nich byli co nejlepší hokejisti,“ tvrdí.

Začněme ohlédnutím za první částí juniorské extraligy, po níž je Znojmo na čtvrtém místě. Jak jste zatím spokojený?
Jsem spokojený moc. Nerad to říkám, já moc nechválím, neumím to a nejde mi to z pusy, ale musím kluky pochválit, protože ustáli dřinu, kterou jsme tomu věnovali, i tlak, který je na ně vyvíjen ze strany mojí i vedení klubu. Myslím si, že Znojmu dělají radost.

foto
⇒  Čtvrté místo, 40 bodů a 76 vstřelených gólů - dobrá čísla znojemské juniorky

Zmiňujete tlak, který je na hráče vyvíjen. Stanovilo vedení mužstvu konkrétní cíl, kterého by mělo dosáhnout?
Samozřejmě. Oni ví, co jsme si na začátku řekli. Nebyl by to sport, kdybychom nechtěli všechno vyhrát. V kabině žijeme tím, že jdeme vyhrát extraligu. Jestli to tak dopadne nebo ne, už je zase věc druhá. Takovým minimálním cílem je pro nás semifinále, tedy dostat se oproti loňskému roku přes první kolo play off. Myslím, že strategický cíl je tady daný, a to dostat juniorku bodově tak daleko, abychom byli zachráněni, mohli co nejvíce hráčů převést do A-týmu a dali tak najevo, že to tady chceme dělat jinak a vychovávat si vlastní hráče. Všichni kluci v juniorce jsou hráči Znojma, je to naše zboží, naši hráči, a tak je pro nás priorita, aby z nich byli co nejlepší hokejisti.

Během posledního roku a půl do Znojma přišlo velké množství mladých hokejistů odjinud. Jak momentálně v klubu funguje ten systém? Kdo potenciální posily sleduje a vytipovává?
Vytipovávání hráčů byla moje starost, protože o mládeži jsem měl, dá se říct, největší přehled. Konkrétní příklad může být Podešva, kdy jsme s Pavlem Oherou sedli do auta, jeli do Olomouce podívat se na pár hráčů a on nás nějakým způsobem zaujal. Vlastní vyjednávání už je pak práce Pavla Ohery, který to dotáhne do konce finančně i technicky.

Jak jste s hráči, kteří do mužstva přišli v létě před touto sezónou, spokojený?
Určitě jsou to všechno posily a hráči, kteří mají na úrovni extraligy juniorů tu nejvyšší kvalitu. To je asi jasné a myslím si, že i viditelné. Mrzí nás Tomáš Bartejs (osmnáctiletý obránce, který měl přijít před startem sezóny – pozn. red.), který už tady ve Znojmě byl, podali jsme si ruku na to, že tady zůstane, utratili za něj 25 tisíc a on se sbalil a utekl odsud, aniž by se rozloučil. To jsou takové ty nepříjemné věci, které fanoušek neví, a myslím si, že by vědět měl.

foto
⇒  Trenér Martin Stloukal s asistentem Rudolfem Caklem, realizační tým juniorů

Jsou ještě nějací další hráči, o které jste usilovali, a přivést se je nepodařilo, nebo už ve Znojmě nejsou?
Nepodařil se dotáhnout ani další bek, Slovák Ivan Krúpa, ale na druhou stranu ti, kdo tady zůstali, šli hodně nahoru a bez problému ho zastoupili. Teď u nás ještě skončili dva hráči, a to na vlastní žádost Petr Süsser, který jakýmsi způsobem nevstřebal, že se tady hraje jiný, rychlejší hokej, a před pár dny brankář Jakub Kameš. Ten se rozhodl, že končí s hokejem, že už ho hokej tak neoslovuje a tlak na něj je moc velký, což nás mrzí. Já samozřejmě doufám, že si to ještě rozmyslí a třeba se vrátí.

Byl tady taky Michal Hellar, náš hráč, který rovněž přišel s tím, že hrát hokej nebude a chce v Praze chodit do školy. No a podívejme se, hraje za Slavii. Takže Pavel Ohera ho vyměnil za Honzu Česneka, který je dnes naším hráčem, a myslím, že se shodneme v tom, že je lepší než Hellar.

Snažíte se hledat a přivádět nové hráče i nyní v průběhu sezóny?
Tento týden k nám má přijít gólman Richard Čiliak ze Slovenska. Je to ročník 93, což je výhoda, protože v případě potřeby může pomoci i dorostu. Snažíme se průběžně doplňovat, už máme vytipované hráče na příští rok, pokud se tady bude hokej dělat dál a radnice se k tomu postaví tak, jak má. Jsme připraveni projekt dotáhnout do absolutoria, což znamená mít co nejmladší tým mužů v první lize za co nejméně peněz, ale zároveň hrát co nejlepší hokej.

Co většina fanoušků určitě neví, je to, že tři mladí hráči patřící Znojmu momentálně hrají v zahraničí. Kdy jste tuto trojici získali a proč působí za hranicemi?
Patří Znojmu od léta. Petr Beránek a Petr Stloukal jsou ročník 93, brankář Dominik Hrachovina ročník 94. Tyhle ročníky tady samozřejmě nejsou tak silné, proto jsme se dohodli, že budou působit v zámoří, respektive v případě Hrachoviny ve Finsku. (Petr Beránek hraje za Barrie Colts v Kanadě, Petr Stloukal za Chicago Steel v USA a Dominik Hrachovina za TuTo Turku ve Finsku – pozn. red. Více info ZDE).

Vraťme se k letošní sezóně a kádru, který máte k dispozici v juniorské kategorii. Co považujete za nejsilnější stránku týmu? V porovnání s ostatními dostáváte málo gólů, je to tedy obrana?
No... Když jsme začali hrát přípravné zápasy, byl jsem napadaný, že nebráníme a nechce se nám vzadu ukazovat. Ono to tak není. Každý hráč má svou psychiku, svůj charakter, je to individualita, která musí zapadnout, a nemůžete začít trénovat defenzivu, když on neví, co po něm chcete. Osobně zastávám názor, že nemůžu začít s obranou, když mi hráč nevěří. Ve chvíli, kdy ho pak postavím do obrany, má strach, že nebude dávat góly, a těžko se s ním dál pracuje. Proto jsme obranu začali trénovat až těsně před sezónou.

foto
⇒  Richard Jarůšek

Hráč, o kterém se hodně mluví, je Richard Jarůšek, který ještě v srpnu a září trénoval s A-týmem. V několika zápasech juniorky jste směrem k němu na střídačce měl hodně důrazných připomínek, například v duelu v Brně, nebo doma s Kladnem...
Ríša je extrémně ctižádostivý kluk, který si neprošel jednoduchým obdobím. Byl v Americe a cítil, že je hrozně blízko nějakého snu, který ale potom nevyšel, což ho hrozně srazilo dolů. To je potřeba si uvědomit, být v jeho případě trpělivý a počkat si, až se s tím trochu srovná. Teď už se trochu chytá, znovu jde nahoru a já věřím, že v nejhorším případě bude odvádět kvalitní služby tady ve Znojmě.

Poslední otázka, na kterou se zeptat prostě musím. Jak s odstupem několika dní hodnotíte utkání v Opavě, kde jste na začátku třetí třetiny odešli z ledu a zápas nedohráli?
Říkám to na rovinu, odmítám hrát zmanipulovaný zápas. Od Opavy jsme koupili dva hráče, které nám tehdy neprodávali zrovna fér, tak jak by to podle řádů mělo být. Hrával tam Beránek, můj syn, Šaur nebo Dufek, ale dohody, které tam byly, se ze strany Opavy neplnily. Nemáme s nimi ideální vztahy, takže jsme věděli, že zápas bude vyhecovaný. Nepočítali jsme ale s tím, že se někdo sníží k tomu, že se domluví s rozhodčím, a ten nás potom nepustí do hry. To odmítám a u takové věci nemíníme asistovat.

Foto: 2x Martin Kocourek (hc-kometa.cz)