Zemřel dlouholetý redaktor Orlů Zdeněk Gaja

Aktuální zprávy
ÚT 6. 4. 2021
Ve věku 63 let zemřel v sobotu ve znojemské nemocnici dlouholetý redaktor internetových stránek Orlů Zdeněk Gaja.

Zdeněk Gaja, kterému nikdo neřekl jinak než "Gajus", patřil k velkým fanouškům znojemského hokeje, který stál u zrodu prvních internetových stránek klubu, v té době jedněch z prvních v republice. Psal, fotil a dělal rozhovory od roku 2002 až do roku 2009.

V extraligových dobách měl na starosti přípravu zápasových bulletinů, moderoval tiskové konference. Na stadionu jej znali všichni a jak s oblibou říkával, nepotřeboval nikdy akreditaci, protože všude chodil "na ksicht". Povoláním učitel si plnými doušky užíval pohyb v hokejovém zákulisí. Televizním reportérům vodil z kabiny respondenty, ať už šlo o juniora ze čtvrté lajny, nebo o hvězdy NHL. Svou přátelskou a klidnou povahou si dokázal získat i ty největší bručouny a málokdy slyšel ne. Trefně to shrnul jeden současný extraligový trenér: "Gajus, k tobě bych přišel na tiskovku kdykoliv."

V roce 2009 byl on a jeho kolegyně Romana Holišová uvedeni do Síně slávy firmy eSports, která se stará o weby drtivé většiny českých hokejových klubů.

Většinu současných členů redakce orlího webu Gajus v redakční práci "zaučoval", bral je s sebou do kabiny mezi hráče i do často emotivních vteřin v tunelu po závěru utkání. Občas je nechal i "vykoupat" v něčem, co neuměli, tím jim ale dával tu nejlepší školu a zkušenost nejen do redakční práce. Nebál se velkých jmen, zároveň na sebe nestrhával pozornost. Nedělal to kvůli fotkám nebo selfíčkům s olympijskými vítězi. Mnohem víc ho bavilo, že měl o čem vyprávět, na co vzpomínat. A to on uměl.

Svou reportérskou kariéru symbolicky zakončil na posledním extraligovém zápase Znojma v Mladé Boleslavi účastí na tiskové konferenci po zápase v barevné paruce a s dresem na hrudi. Nikomu to nevadilo. Svou životní pouť zakončil příliš brzy, v dubnu 2021 vinou celosvětové pandemie koronaviru. Tak Gajus, snad tam nahoře budou mít dobrý pivo.