Zaostřeno na sezónu 1/2: Rekordní série, lídr soutěže Luciani a tuhý boj o TOP 5

Statistická smršť
NE 15. 3. 2020
Sezóna 2019/2020 je minulostí. Ačkoliv kvůli novému typu koronaviru skončila předčasně, tak nejen ze znojemského pohledu byla pořádně dramatická. Orli zásluhou skvělé série v polovině ročníku bojovali do posledního kola o TOP 5, od kterého jim chyběl jediný úspěšný zápas. Velký podíl na bodech měl Anthony Luciani.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Na lavičce Jihomoravanů setrval v pozici hlavního trenéra Miroslav Fryčer, zkušený kouč se zároveň přesunul také do pozice sportovního manažera. Ten se v nové sezóně již nemohl spolehnout mj. na Jana Lattnera, který poprvé v kariéře vyzkoušel zahraniční angažmá, když zamířil do Innsbrucku. Fryčer naopak již od letní přípravy mohl počítat s dvanácti známými tvářemi, mezi které se zařadili brankář Teemu Lassila, odchovanci David Bartoš a Jakub Stehlík nebo Kanaďan Anthony Luciani.

Tři navrátilci a zámořské posily

Orlí letka se pochopitelně musela rozrůst i o nové tváře. Hned tři z nich byly staronové, do klubu se vrátili Antonín Bořuta, Petr Beránek a Aleš Sova. Do brankářského tandemu přibyl talentovaný Dominik Groh. Dalšími posilami se stali Ondřej Mikliš, Philip McRae, Parker Bowles, Tomáš Svoboda, Kevin Tansey, Matěj Češík a Aaron Berisha. Do ročníku 2019/2020 je na ledě vedl nový kapitán Radim Matuš, který přebral funkci po Davidu Bartošovi.

Před novou sezónou se znojemští hráči představili v sedmi přípravných utkáních, tři z nich zvládli vítězně. Po závěrečných výhrách nad Budapeští a Drážďany vstupovali do EBEL v dobrém rozpoložení. Ačkoliv v úvodním duelu základní části doma prohráli s Grazem 3:6, tak následně se dočkali třech výher v řadě. Skvělé výsledky byly k dosahu i na ledě Salzburgu a doma s Klagenfurtem, v obou případech ale Orli neudrželi vedení 3:0 a padli po samostatných nájezdech.

Rekordní série v EBEL

Na Orly dosedla výsledková krize. Včetně dvou zápasů s předními kluby EBEL se v jedenácti duelech dočkali pouze dvou vítězství po základní hrací době. Vše ale bylo napraveno od 21. kola, v němž se dostavil plný bodový zisk proti Feherváru. Svěřenci Miroslava Fryčera celkově vyhráli šest zápasů v řadě, což pro ně znamenalo nejdelší sérii tříbodových vítězství v EBEL za sebou. Následně sice po prodloužení nestačili na Graz, bodová šňůra však trvala jedenáct zápasů. Zastavila ji až předposlední den roku 2019 Vídeň.

Nový rok byl zahájený suverénní výhrou nad Linzem 7:2. Ve zbytku základní části ovšem znojemští hokejisté vyhráli již jen dvakrát. Boj o touženou TOP 5 se tak pořádně zkomplikoval, ještě v závěrečném kole na ledě Bolzana by jim při souhře ostatních výsledků pomohla výhra za tři body, která však se nakonec neuskutečnila.

Ke konečné osmé příčce po čtyřiceti zápasech Orly výrazně dovedl Anthony Luciani. Devětadvacetiletý útočník znovu potvrdil své kvality, když nevynechal jediný zápas a celkově si připsal třiapadesát bodů za šestnáct branek a sedmatřicet asistencí. Svá největší galapředstavení předvedl v devatenáctém a čtyřiatřicátém kole, v obou případech to schytal Linz (4 a 5 bodů). Bez bodu byl během základní části nejdéle dvě kola v řadě.