Orli Znojmo Orli Znojmo

Zahraniční cesta je pro mladého hokejistu lepší, myslí si Tomáš Guman

Zahraniční cesta je pro mladého hokejistu lepší, myslí si Tomáš Guman

Čerstvě dvacetiletý Tomáš Guman je jednou z letních útočných posil Orlů. I přes svůj nízký věk už má za sebou dvě sezóny v dospělém hokeji, když hrál českou WSM ligu v dresu Motoru České Budějovice. Nyní si vyzkouší i Erste Bank Eishockey ligu.
Tomáš Guman odehrál ve WSM lize téměř padesátku zápasů. Foto: hcmotor.cz

Jak probíhalo vyjednávání se Znojmem?
Největší zásluhu na tom má pan Dočekal, sportovní manažer Znojma. S ním jsem jednal už od počátku. Postupně jsem se seznámil i s panem Oherou a s trenérem Romanem Šimíčkem. Měl jsem nabídku na prodloužení v Motoru, ale rozhodl jsem se pro Orly. Myslím si, že jde o nejlepší variantu, kterou jsem mohl udělat.

Inspiroval vás v rozhodnutí Libor Šulák, který se ze Znojma dostal až do NHL?
Četl jsem o tom a sledoval, jak se mu daří. Do Znojma jsem ale šel hlavně díky rozhovorům s panem Dočekalem a s trenéry, protože se mi líbila vize, kterou mi nastínili.

Jak jste se dostal k hokeji?
Mě k tomu přivedl táta. Už ve dvou letech mě postavil na brusle a od té doby hraju hokej (úsměv). Nejsem úplně z hokejové rodiny, vlastně já jediný hraju profesionálně.

Během mládežnických let jste si vyzkoušel také angažmá ve Švédsku. Jak byste porovnal tamní prostředí s tím českým?
Ve Švédsku je to úplně jiné. Celkově, oni mají o úroveň lepší přístup k hokeji, co se týče mládeže. V Česku se ta hokejové výchova nebere tak vážně. V áčku rozdíly už nejsou takové, protože se do něj dostanou jen ti nejlepší – ať už v Česku nebo ve Švédsku.

Prošel jste si i švýcarskou juniorkou…
Ve Švýcarsku jsem strávil tři roky. Začínal jsem tam, když mi bylo čtrnáct let. Šlo o skvělou zkušenost, bylo to tam úžasné. Život v Davosu byl skvělý. Jsem rád, že jsem tam mohl hrát.

Myslíte si tedy, že je pro vývoj hokejisty lepší vydat se zahraniční cestou?
Řekl bych, že momentálně jo. Ve Švédsku i ve Švýcarsku měli pro mládež daleko lepší hokejové programy, než které jsem zažil tady v Česku.

Stihl jste si už projít Znojmo?
Navštívil jsem centrum města a hrozně se mně tady líbí! Je to jedno z nejhezčích měst, které jsem kdy viděl.

V EBEL se hraje rychlý a fyzický hokej. Nebojíte se toho?
Jsem zvědavý na hokej, který se v lize bude hrát. Spíš se těším, než že bych se bál. Celé léto se snažíme fyzicky i psychicky připravit na to, co nás od září čeká.