Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

Začíná šampionát osmnáctiletých

Začíná šampionát osmnáctiletých

Ve čtvrtek 11.dubna začíná na Slovensku Mistrovství světa hokejistů kategorie do 18 let. Znojemští junioři sice v současné době nedosahují reprezentační úrovně, ale zkušenosti s účastí na vrcholném turnaji této kategorie má hned šest současných hráčů mužského týmu.
Od roku 1968 do roku 1999 se turnaj hrál jako Mistrovství Evropy. Československý tým jej dokázal vyhrát hned pětkrát, naposledy jako ČSFR v roce 1992, kdy byli v sestavě hráči jako Roman Hamrlík, Libor Procházka, David Výborný či Tomáš Vlasák. Poté ještě získali naši mladí hokejisté dvakrát bronz, ale od roku 1994 přijíždějí z tohoto turnaje bez medaile. V roce 1997 hostilo turnaj spolu s Třebíčí i Znojmo, tehdy zvítězili Finové před Švédskem a Švýcarskem.

Od roku 1999 se díky účasti Kanady pořádá turnaj nejlepších osmnáctiletých hokejistů jako Mistrovství světa a díky tomu, že bezprostředně předchází zámořskému draftu, je jednou z nejsledovanějších událostí ve světe hokejových skautů. Mnoho nynějších hvězd NHL nastartovalo svou kariéru právě zde. V letošním českém týmu jsou největšími hvězdami bezesporu obránce Vsetína Ondřej Němec nebo útočníci Hudler (Vsetín), Michálek (České Budějovice) a Koreis (Plzeň), kteří pravidelně nastupovali v extralize. Trenér Břetislav Kopřiva si pochvaluje, že se hráči z tohoto výběru prosazují mezi dospělými už teď, což nebylo dříve pravidlem.

Ze znojemských hokejistů si na nejdůležitějším měření sil osmnáctiletých zahrála pětice hráčů. V pětaosmdesátém si Oldřich Svoboda přivezl z Francie bronzovou medaili, tehdy dělal v týmu dvojku Tóthovi a před ním hráli např. František Kučera, Robert Kron, Ladislav Lubina nebo Martin Hosták. O devět let později se mladíci utkali ve finském Jyväskylä a byl u toho také Patrik Fink. Tým s exznojemským brankářem Kuběnou a současnými hvězdami NHL Hlaváčem, Varaďou, Buzkem, Eliášem, Sýkorou nebo Hrdinou získal bronzové medaile, což byl zatím poslední medailový zisk českého týmu. V pětadevadesátém skončili v Berlíně Ladislav Kudrna a Marek Vorel až pátí, stejné umístění zopakoval i o rok později Václav Benák v ruské Ufě.

V současném týmu není žádný hráč Orlů, ale doufejme, že v brzké době vyroste na znojemském ledě osobnost, která to dotáhne až do reprezentace. Třeba to bude někdo z řad současných hráčů páté třídy, která na právě skončeném celorepublikovém mistrovství obsadila čtvrté místo.