Ve Znojmě startuje juniorská EBYSL

Juniorský hokej
PÁ 31. 8. 2012
<em>Znojmo</em> - Se začátkem sezóny 2012/2013 se dočká svého spuštění také zbrusu nová hokejová soutěž EBYSL (Erste Bank Young Stars League). Jedním ze členů nové společnosti se stává rovněž juniorský tým znojemských Orlů, který společně s dalšími třinácti mužstvy z Rakouska, Chorvatska, Maďarska a Slovinska napíše premiérový ročník mezinárodní hokejové ligy juniorů. Svoje první utkání odehraje Znojmo již v sobotu 1. září v 17:00 na domácím ledě s Innsbruckem.

Erste Bank Eishockey liga se dočkala po intenzivních fázích přípravy svého juniorského protějšku. Stává se jím Erste Bank Young Stars League, do které zasáhne čtrnáct mužstev z pěti evropských zemí. Své mládežnické zastoupení budou mít v EBYSL všechna mužstva EBEL kromě Dornbirnu, jenž získal pro letošní sezónu výjimku. Soutěž doplní ještě další dva týmy z hokejové akademie Okanagan Hockey School Europe nacházející se v St. Pöltenu poblíž Vídně. Čtrnáctým účastníkem bude juniorský výběr Jesenice.

Herní systém ligy bude odlišný od konceptu EBEL. Účastníci EBYSL jsou rozděleni do dvou skupin po sedmi klubech dle geografického rozmístění. V první fázi odehraje jednotlivý tým čtyři zápasy s každým soupeřem ve své skupině – dvě utkání doma, dvě na ledě protivníka (celkově 24 zápasů) a dvě utkání se soupeři z druhé skupiny systémem jeden zápas doma, jeden venku (celkově 14 zápasů). Poté opustí každou skupinu její nejslabší člen, zůstane v ní tedy již jen šest týmů, ty se mezi sebou opět střetnou systémem jedno utkání doma, jedno venku (celkově 10 zápasů).

Dvě nejlepší mužstva z každé skupiny postoupí do play-off. Semifinále i finále se hrají na dvě vítězná utkání. Celkově je tak každému týmu zaručeno minimálně 38 zápasů, maximálně pak 54.

Skupina A:

HC TWK Innsbruck „die Haie“, SPG Red Bull SBG/EK Zell, SAPA Fehervar AV19, Vienna Capitals Silver, LA Stars Prep Jun., EHC LIWEST Black Wings Linz, HC Orli Znojmo.

Skupina B:

LA Stars Prep, LLZ Stmk. Süd/Graz 99ers, KHL Medveščak Zagreb, Olimpija Ljubljana Junior, EC VSV, EC-KAC, HD Mladi Jesenice.

Svou premiéru na trenérské lavičce si v EBYSL odbude také Radek Haman. Nový kouč znojemských juniorů vstupuje do další etapy své hokejové kariéry s velkou úctou. „Těším se, je to pro mě něco jiného. Skočil jsem do toho jako do neznámého oceánu (úsměv). Těším se moc, je tam takové to vibrování z neznámého, ale samozřejmě také respekt a obava, což je normální. Přirovnal bych to k tomu, jako když jsem chodil na zápas. Také tam bylo nějaké chvění, myslím, že tak je to v pořádku. Zažil jsem něco podobného už při svém prvním přátelském utkání na trenérské lavičce, při startu ligy to budu prožívat minimálně dvakrát tak silně. Prvním buly ale vše opadne, je to stejné jako u hráče, potom už člověk nemá čas přemýšlet o strachu nebo něčem podobném,“ prozradil Radek Haman.

Radek Haman - trenér znojemských juniorů

Se samotnou soutěží se musel podrobně seznámit i trenér. „Je to první ročník této ligy, takže jsme v očekávání, co na nás čeká. Náš zástupce absolvoval nějaké semináře, které se ale týkaly spíše technických věcí – zabezpečení, co má soutěž obsahovat, rozhodčí, jaké ročníky mohou v lize nastupovat, jak se budou řešit transférkarty, počty cizinců apod. V této fázi ještě nemohu říci, zda si kvalitativně polepšíme. Správný krok je to momentálně v tom, že si kluci zahrají mezinárodní soutěž, což je atraktivnější, než jezdit po českých ligových klubech, které už známe,“ přemítá Haman.

Svůj první mistrovský zápas na domácím ledě odehraje znojemská juniorka již v sobotu. „Do startu ligy počítám s osmnácti hráči v poli a dvojicí gólmanů. Další dva hráči se k nám připojí trochu později, tam musíme ještě dořešit administrativní záležitosti. Zranění zatím nemáme žádné, jen nějaké drobnosti, ale to je běžné,“ zhodnotil kouč momentální situaci v kádru.

Spolu se seznamováním se svou novou pozicí v klubu, začal Radek Haman nacházet cestu i ke svým svěřencům. Jak se mu dařilo? „Kluky jsem poznával až v létě, ale určitě na nich vnímám, že i oni se na mezinárodní scénu těší. Oni mě svým přístupem přesvědčili, abych s nimi pracoval. Je na nich vidět, že mají chuť, že se těší, to je teď pro mě ten hlavní hnací motor. Musím je pochválit, co se týče přípravného období a jejich nasazení v něm, tak jsem byl spokojený, odmakali to, jak jen mohli. Občas něco zaskřípe, ale to je stejné jako v životě.“

„Naším cílem je hlavně to, abychom nalákali na zimní stadion nějaké diváky, aby se oni bavili, pokud příjdou. Hrou se chceme samozřejmě bavit i my, chceme co nejvíce vyhrávat. Ze soutěže se nesestupuje, ale není nám jedno, jak ji odehrajeme. Úspěch i neúspěch bude nás všech. Kam to můžeme dotáhnout, to je ještě příliš brzy říct. Jsou to mladí kluci, jde o to, jak k tomu každý z nich přistoupí a co je ochotný hokeji dát,“ uzavřel předsezónní rozhovor Radek Haman.