Úvodních 21 kol aneb těžký únik z posledního místa

Aktuální zprávy
NE 9. 11. 2008
<em>Znojmo</em> - První přestávku v letošním průběhu naší nejvyšší hokejové soutěže zapříčinil finský turnaj Karjala a po jedenadvaceti odehraných kolech si všech čtrnáct klubů může užívat zápasového volna. Znojemští hokejisté jsou na dvanácté příčce, ovšem dlouhou dobu se nacházeli až na samotném chvostu tabulky, z něhož se dokázali odrazit kvalitními výkony v posledních zápasech. Orli však myslí ještě na vyšší příčky a budou se snažit okupovat pozice zajišťující účast v play off.
foto
⇒ Kvůli nemoci chyběl v úvodu sezóny kapitán Bičánek, po svém návratu se opět stal pilířem obrany.

Desátou extraligovou sezónu načali Orli vítězným zápasem s Třincem, ve kterém oblékli retro dresy, jenž připomínaly jejich postup do nejvyšší soutěže. V úvodu soutěže se však museli obejít bez nemocného kapitána Radima Bičánka. Dvě další utkání Znojmo prohrálo a navíc v duelu s Mountfieldem přišlo o Jiřího Dopitu. Další výhry se dočkalo až ve čtvrtém kole proti Zlínu, když v samostatných nájezdech rozhodl uzdravený Bičánek.

Následná šňůra pěti porážek v řadě odsoudila celek z jihu Moravy k poslednímu místu v tabulce. Náznak zlepšení nastal doma proti Plzni, když se Rulíkovi svěřenci mohli konečně radovat z vítězství 3:2. Ovšem těžká série tří venkovních zápasů opět znojemské hráče zbrzdila a potvrdila, že mimo Hostan arénu Orli prozatím nedokáží bodovat. Jedinou pozitivní věcí byl návrat Jiřího Dopity, jehož start v Třinci sice ještě body nepřinesl, ale znamenal herní zlepšení.

foto
⇒ Uzdravený Dopita oživil hru a Orli se odlepili z absolutního dna tabulky.

Pečlivý a poctivý výkon mužstva začínal přinášet kýžené ovoce a po vítězství 1:0 nad Kladnem se Znojmo dočkalo i první výhry z cizího prostředí, když uspělo poměrem 3:1 na ledě Českých Budějovic. Z dalších těžkých zápasů s Pardubicemi, Zlínem a Spartou sice vytěžilo pouze dva body, ale předvedená hra byla velmi kvalitní.

Poslední tři utkání sehráli Orli naprosto precizně, zvítězili v dohrávce čtvrtého kola v Pardubicích, Karlových Varech a v minulém kole si v přímém souboji o dvanáctou pozici poradili s nováčkem z Mladé Boleslavi.

Za výrazným zlepšením stojí také fanoušci, kteří mužstvo nezavrhli a naopak se rozhodli dát znojemským hokejistům ještě více najevo svoji podporu. Vymýšlejí nové způsoby fandění a hráči si jejich „Hoši, my vás nikdy neopustíme…“ pochvalují. „Na nás to dobře působí, je to libozvučné, dobře se to poslouchá. Dodává nám to sílu,“ potvrzuje Radek Haman. Dokonce se v posledních duelech začala i zvedat návštěvnost a v utkání se Spartou letos poprvé překročila třítisícovou hranici.

foto
⇒ Nejvěrnějším a letos překvapivě také nejproduktivnějším Orlem je Radek Haman.

Nejproduktivnějším mužem je s šesti góly a pěti asistencemi překvapivě znojemský srdcař Radek Haman. O bod zpět zůstává se sedmi brankami nejlepší střelec Roman Erat. Zajímavostí je, že o pozici nejlépe střílejícího obránce extraligy se dělí s pěti zásahy Radim Bičánek a Pavel Mojžíš. V statistice +/- si nejlépe stojí pracovitý bek Lubomír Štach s bilancí +6. V posledních zápasech se také dostal do velmi dobré pohody brankář Jiří Trvaj, jenž od divokého souboje v sedmnáctém kole s Pardubicemi nepustil do sítě více než dva góly.

Od startu letošního ročníku dosáhli tři hráči ve znojemském dresu zajímavých hokejových met. Jiří Dopita vstřelil svůj 300. extraligový gól, Radim Tesařík si odbyl 800. zápas v nejvyšší soutěži a Radek Haman odehrál 500. utkání za Znojemské orly.

V dalších bojích, které odstartuje páteční klání v Ostravě proti Vítkovicím, chce mužstvo navázat na poslední velmi dobře sehrané zápasy, protlačit se do klidnějších vod tabulky a vytvořit si dobrou výchozí pozici pro závěrečné souboje o postup do play off.