Tomáš Jakeš opouští Znojmo

Aktuální zprávy
ST 10. 4. 2002
První výraznou změnou v kádru Orlů je odchod obránce Tomáše Jakeše do druholigového německého Wolfsburgu. Šestadvacetiletý hokejista se po třech letech dobrých služeb ve Znojmě rozhodl zkusit své štěstí v cizině.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Manažer Orlů Roman Kaňkovský k přestupu uvedl, že Znojmo mělo o další služby Tomáše Jakeše zájem. "Tomáš od nás obdržel nabídku smlouvy, ale nakonec se rozhodl pro zahraniční angažmá," dodal. To potvrzuje i Tomáš Jakeš: "Znojmo mi nabídlo dobrou smlouvu na další působení, probíhala nějaká jednání. Nabídky jsem měl i z dalších extraligových klubů a i z Finska, snažil jsem se je všechny dobře rozvážit. Nakonec jsem se rozhodl pro Německo."

Hlavním důvodem nebyly podle Tomáše Jakeše jen peníze, ale i celkový dojem z klubu a jednání s ním. "Jako hokejista se dívám do budoucnosti a přišlo mi, že nabídka Wolfsburgu byla nejzajímavější. Podepsal jsem smlouvu na jeden rok a pak se uvidí. V Česku zůstávám pořád hráčem Znojma," dodal.

Wolfsburg je v Německu jeden z mála klubů, které nezaměstnávají Kanaďany, a spíše dává přednost česko-slovenské hokejové škole. "To byl také jeden z motivů. Wolfsburg má slovenského trenéra a dá se čekat, že nebude praktikovat kanadský typ hokeje, který je v Německu rozšířený. Navíc budu mít české a slovenské spoluhráče, takže si snad vyhovíme," těšil se do svého nového působiště Jakeš.

Ze svých nových spoluhráčů se zná s útočníkem Janem Žůrkem. "Byl jsem krátce na hostování v Opavě, kde hrál právě Honza. Takže s tím se znám dobře," vzpomínal. Ve Wolfsburgu hrál v uplynulé sezóně také jeho bývalý spoluhráč ze Vsetína Tomáš Sršeň. S ním se ale Tomáš Jakeš o novém působišti moc nebavil: "Tomáš je můj dobrý kamarád a mluvili jsme spolu, ale v těchto otázkách ohledně nového angažmá spíš hokejista spoléhá na sebe a na svého agenta. Ten mu zprostředkuje kontakt s novým klubem a ve Wolfsburgu to bylo bez problémů."

Při přestupu do ciziny bývá občas problémem otázka adaptace nebo neznalosti jazyka. "Myslím, že v tomhle problém nebude," řekl Jakeš, "když se člověk pohybuje v hokejovém prostředí, tak se se spoluhráči na základních věcech domluví rychle. Určitě v běžném životě nějaké zádrhely nastanou, ale doufám, že na ledě se přizpůsobím rychle. Snad se mi bude dařit."

EHC Wolfsburg se v posledních letech, hlavně díky podpoře automobilky Škoda Auto, vyhoupl z regionální soutěže až do 1. Bundesligy, tedy druhé nejvyšší soutěže v Německu. Není se co divit, ve městě má sídlo celý koncern Volkswagen, jehož je Škoda součástí.

V posledním ročníku ligy skončil tým Grizzly Adams, jak je nazýván, na šestém místě. V play off potom vypadl ve čtvrtfinále 2:3 na zápasy s týmem SC Bietigheim-Bissingen. V týmu hrají velkou roli potomci česko-slovenské hokejové školy. Celý vzestup z regionální ligy zažil na lavičce slovenský trenér Štefan Mikeš a jelikož podepsal nedávno novou smlouvu, bude u týmu i nadále, což je v dnešním hokeji málo vídaný jev. V brance je jedničkou další Slovák, Marek Mastič a k pilířům obrany patří Roman Veber, který hrál extraligu v bratislavském Slovanu a také v Jindřichově Hradci.

V útoku se tým potom opírá o nejlepšího střelce Jana Žůrka, který si v Česku zahrál extraligu v Opavě. S dalšími Čechy se již Tomáš Jakeš v týmu nepotká. Jeho dávný spoluhráč ze Vsetína Tomáš Sršeň, který za Wolfsburg odehrál uplynulou sezónu, smlouvu neprodloužil, z rodinných důvodů se domů také vrací českobudějovický Arpád Györi. Právě Györi spolu s Karolem Rusznyakem (dříve např. Pardubice) patřili vedle Žůrka k tahounům týmu a oblíbencům fanoušků, naopak Sršňovi byla při jeho skvělé technice vytýkána menší rychlost a srdce fanoušků si úplně nezískal. Dalším Slovákem, který tým opouští, je útočník Miloš Melicherík, který se u nás krátce mihnul v Prostějově a Havířově.

EHC Wolfsburg vyznává oranžovo-černé barvy dresů. Na zápasy Gryzzliů v 1. Bundeslize ale nechodí tolik fanoušků jako v české extralize, průměr se pohybuje kolem tří tisíc. Na bouřící znojemský kotel tedy bude muset Tomáš Jakeš nejméně jeden rok jen vzpomínat. Internetové stránky Wolfsburgu najdete na www.ehc-wolfsburg.de.