Toman se pomstil vítězným gólem

SO 23. 8. 2003
Už podruhé v letošním Tipsport cupu se proti sobě v pátek postavila Dukla Jihlava a Znojemští Orli. Zatímco v prvním vzájemném souboji si extraligové Znojmo s Duklou doslova pohrálo a poslalo ji domů s debaklem 0:5, na Horáckém zimním stadionu vydřelo vítězství 3:2 až v samotném závěru utkání. Autorství rozhodujícího gólu bylo připsáno <b>Milanu Tomanovi</b>, pro něhož byla přesná trefa z 55. minuty jakousi hojivou náplastí na jinak nepříliš pohodový zápas.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Třiadvacetiletý bek to v pátek v Jihlavě rozhodně neměl jednoduché. Jeden z domácích fanoušků si ho totiž vybral za oběť svých slovních provokací a podle reakcí znojemského hokejisty mu výběr vyšel dokonale. Zpočátku se sice Milan Toman snažil jihlavského provokatéra ignorovat, ovšem s přibývajícím časem a pokřiky se pomalu ale jistě přestával kontrolovat. Pohled "rozlíceného Orla" se čím dál častěji stáčel do hlediště a jeho pohybující se rty prozrazovali, že se snaží "rozvernému" fanouškovi patřičně odpovídat. Chvílemi se dokonce zdálo, že se na pokřikujícího diváka soustředí víc než na samotný hokej. To byla ovšem voda na mlýn jihlavskému publiku a z ochozů se tak co chvíli ozýval pobavený smích. Uklidnit svého svěřence se proto snažil trenér Milan Kastner a koučova slova nakonec zřejmě padla na úrodnou půdu. Milan Toman se totiž v 55. minutě pomstil všem posměváčkům vítězným gólem. Puk vyslaný z jeho hole sice do vlastní sítě usměrnil jeden z domácích hokejistů, ale autorství bylo připsáno právě obránci se sedmadvacítkou na zádech.

O jeden gól více než znojemský bek si na své konto v pátečním zápase připsal jihlavský kapitán Oldřich Bakus. V 27. minutě nejprve srovnal stav na 1:1 a vyrovnávací pak byla i jeho druhá branka z 54. minuty. Na bodový zisk to ale nakonec přeci jen nestačilo. "Myslím, že to byl dobrý zápas, který se musel divákům líbit. Určitě jsme hráli mnohem lépe než ve Znojmě. Škoda jen toho posledního gólu, remíza by byla mnohem příjemnější," hodnotil páteční utkání osmadvacetiletý útočník. Ten se stal po více než čtyřech letech prvním jihlavským hokejistou, kterému se podařilo vstřelit Orlům branku. "Vůbec jsem nevěděl, že jsme Znojmu tak dlouho nedali gól. Ani s klukama jsme se o tom nebavili, takže mě to snad nebude nic stát," usmíval se po zápase jihlavský kapitán.

Pouze jednu třetinu pak odehráli v Jihlavě dva znojemští hokejisté, jejichž původ sahá na Vysočinu. Třebíčského Jiřího Berouna a pelhřimovského odchovance Jaroslava Mareše poslali trenéři na led až ve 41. minutě. "Když člověk dvě třetiny sedí na střídačce, tak se pak jen těžko dostává do hry. Není to zkrátka nic moc naskočit až na poslední třetinu. Navíc byl špatný led a velké teplo," stěžoval si po utkání ještě loni jihlavský útočník Jaroslav Mareš. Právě Mareše, Jiřího Berouna a ještě další dva hokejisty, hodlá znojemské vedení uvolnit v nadcházející sezóně na střídavé starty do první ligy a vydělat by na tom tudíž mohla jak Jihlava, tak i Třebíč. "Dozvěděl jsme se to dnes z novin a s vedením Znojma jsem o tom ještě vůbec nemluvil. Ale každopádně pokud bych měl možnost hrát v Jihlavě, tak bych ji určitě uvítal. Lepší než sedět jenom na střídačce," prohlásil Mareš. Stejně pak vidí celou situaci i jeho spoluhráč Jiří Beroun. "Tak zní dohoda. Pokud se nedostanu do základní sestavy Znojma, budu hrát za Třebíč. Neberu to však nějak tragicky, zahraju si a budu tak mít větší šanci se probojovat do kádru."
O tom, že se zřejmě Jaroslav Mareš do týmu Dukly adaptuje velmi rychle, svědčí i příhoda ze 47. minuty. V čase 46:20 byl totiž znojemský útočník vyloučen a zcela automaticky zamířil na jihlavskou stranu trestné lavice. "To byla pouhá náhoda. Viděl jsem otevřená dvířka, tak jsem do nich zamířil," bránil se naoko rozesmátý forvard. Vzápětí ovšem přiznal. "Ale je možné, že to byla spíš síla zvyku."