Tlaku se nebojím, rád výzvy přijímám, tvrdí Roman Tomas

Rozhovory
PO 3. 8. 2015
Již druhým rokem bude brázdit kluziště EBEL čtyřiatřicetiletý slovenský forvard ve znojemském dresu. Roman Tomas se vloni v základní části stal třetím nejproduktivnějším hráčem týmu, letos má ambice minimálně stejné, stejně jako vidí ambice týmu. „Když vše sladíme do ideálu, tak můžeme hrát hodně vysoko," hlásí zkušený útočník.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jak jste strávil léto?
Částečně s rodinou, přes sezonu se tolik nevidíme, ale hlavně jsem trénoval. Už pátý rok mám individuální přípravu, na kterou jsem si již zvykl. Takhle mi to vyhovuje, odtrénuju si svoji porci, pak mám čas na rodinu.

Roman Tomas vloni v základní části zaznamenal 42 bodů

Udělal jste ve své přípravě nějakou změnu oproti minulým sezonám?
Neudělal, zůstávám věrný svému stylu. Určitě jsem strávil spoustu hodin v posilovně, kde jsem piloval sílu a výbušnost, ale hlavně jsem jezdil na kole. Jsem z Popradu, takže mám Tatry jakožto ideální tréninkový prostor na kolo rovnou na dlani. Kolo je podle mě velmi důležitý prvek v přípravě mnoha sportovců, v hokeji by to mělo platit ještě víc. Nohy jsou pořád v zápřahu, což se hokejistům hodí. Byl bych hloupý, kdybych nevyužil horský terén, kde padesát minut stoupání není problém.

Jak jste se připravoval na následující rok psychicky?
Nadchází můj druhý rok v dresu Znojma, takže už vím, co mám čekat jednak od klubu, jednak od soutěže. Tím to pro mě bude jednodušší. Na druhou stranu je pravděpodobné, že na mou osobu bude vyvíjen větší tlak. Rozhodně se však nebojím, rád výzvy přijímám.

Sledoval jste změny v týmu? Jak byste je zhodnotil?
Byl jsem v kontaktu s jak s trenérem, tak s vedením klubu, změny jsem se zájmem sledoval. Znojmo se vydalo cestou omlazování kádru, přišli skvělí kluci a kvalitní hokejisté, to může Orlům jedině prospět. Budeme potřebovat velké, fyzicky založené hráče, abychom mohli konkurovat kanadskému stylu v soutěži, zároveň je ale vyžadováno rychlé bruslení. Zároveň je tu pár starších hráčů, aby do hry přidali trochu toho českého rozumu. Když vše sladíme do ideálu, tak můžeme hrát hodně vysoko.

Konkurenceschopnost týmu tedy vidíte dobře?
Rozhodně, každým rokem se tu zlepšuje. Disponujeme čtyřmi kvalitními pětkami, každý tu může každého nahradit. Jak jsem již řekl, Znojmo jde správným směrem. Omladit, zrychlit a fyzicky zesílit mužstvo, to nám určitě prospěje.

Jaké jsou vaše pocity po prvním týdnu na bruslích?
Po čtyřech měsících to není nic moc, mám nové brusle, rukavice... Ale vše zvládám, týden je ideální doba na zajetí nové výstroje.

Na co se nyní zaměřujete ve společné přípravě na ledě?
Trénujeme dvoufázově, abychom před soutěží nabrali kondičku. Musíme opět získat praxi na ledě, abychom v srpnu v přípravě měli z čeho brát. Musíme hodit únavu za hlavu, pilně trénovat a v soutěži se nám to zaručeně vrátí.

V přípravných zápasech vás čekají zahraniční soupeři, nebojíte se dlouhých cest?
Ne, z minulé sezony jsem zvyklý. Do Litvínova je to blízko, delší bude pravděpodobně trip do Švýcarska. Myslím, že nám to nemůže ublížit, můžeme je to brát jako takový trénink na jízdý do Dornbirnu nebo Bolzana. Navíc nám takové zápasy se silnými mužstvy mohou jedině pomoci.

Zmínil jste zápas s Litvínovem, jak vnímáte souboj s českým mistrem?
Už minulý rok jsme se s nimi střetli, tehdy to byl pro ně i pro nás poslední test před začátkem soutěže. Neodehráli jsme duel vůbec špatně, od toho se musíme odrazit. Evidentně byli spokojení, když s námi chtějí hrát znovu. Přeci jen je to nejlepší tým v České republice, pro nás to může znamenat jen krok dopředu. Pro ně ale také, protože budeme reprezentovat úplně jiný styl hokeje, než na jaký jsou zvyklí.