Skončila základní část první ligy, v soutěži startuje i několik Orlů

Dění v hokejovém světě
ST 22. 2. 2006
Z n o j m o - Základní část první ligy je u konce a právě začaly tuhé boje v play-off. První místo jasným způsobem a se ziskem 106 bodů obsadilo mužstvo Ústí nad Labem, které v 1. kole narazí na osmou Olomouc. Další čtvrtfinálové dvojici tvoří Jihlava a Hradec Králové, Mladá Boleslav se utká s Chomutovem a Havířov začne svá vyřazovací utkání na ledě brněnské Komety. Nejlepší z těchto osmi týmů se po finále může těšit na baráž se Vsetínem startující 26. března. Ve druhé nejvyšší soutěži se objevilo i několik současných či bývalých hráčů Znojma.

Hned čtveřice ex-Orlů pomáhá k postupu Lvům z Ústí nad Labem. David Pazourek a Patrik Fink už mají dvojí zkušenosti s takovouto činností - do nejvyšší soutežě pomáhali Znojmu a Kladnu. Každý přispěli do ústecké bodové kasy více než 30 body a patří k předním hráčům svého týmu. Pazourka s Finkem doplňují další útočník Milan Buďa, který část sezóny strávil na hostování v Berouně, a obránce-univerzál Jan Klobouček.

Určitě znepříjemnit cestu do nejvyšší soutěže bude chtít Mladá Boleslav. Jedním z tahounů týmu je Tomáš Hradecký, který ve Znojmě strávil předminulou sezónu. Chvíli hostoval v Prostějově, ale na konec sezóny se do města automobilů vrátil. Před svým přestupem do Karlových Varů odchytal 16 zápasů s průměrem 1,96 a úspěšností 95,5% za Mladou Boleslav i Petr Přikryl.

Třetím z adeptů na vítězství v soutěži je Kometa Brno. Tým s největšími návštěvami v lize prožívá skvělou sezónu a podílí se na ní i Miroslav Barus. Osmý nejproduktivnější hráč stále dokazuje, že i v pětatřiceti letech dokáže střílet branky. Drobné zkušenosti se znojemským dresem mají i další Komeťáci: Oldřich Kališ, Michal Černý, Tomáš Burián a Roman Barták.

Naopak jen o záchranu bude bojovat v dresu Prostějova Richard Kučírek, který svou sezónu rozdělil mezi Jestřáby z Prostějova a druholigové Blansko.

Statistiky bývalých hráčů Znojma

Barus Miroslav	(HC Kometa Group Brno)	   41 17 26 43  16  48
Pazourek David  (HC Slovan Ústí nad Labem) 49 15 22 37  16  88
Hradecký Tomáš  (BK Mladá Boleslav)        49 16 17 33  13  24
Fink Patrik     (HC Slovan Ústí nad Labem) 46 10 21 31   4   6
Klobouček Jan   (HC Slovan Ústí nad Labem) 47  5 12 17  16  92
Buďa Milan      (HC Slovan Ústí nad Labem) 26  4  8 12   4  89
Kučírek Richard (HK Jestřábi Prostějov)    28  2  6  8 -12  30

Před svým přestupem do Karlových Varů odchytal 16 zápasů s průměrem 1,96 a úspěšností 95,5% na Mladou Boleslav i Petr Přikryl. Do jednoho zápasu naskočil i Halvor Harstad-Evjen, celkem odchytal 9 minut na ledě Ústí nad Labem.

Mnohem méně výraznou stopu v první lize zanechali současní mladíci Orlů, kteří ve druhé nejvyšší soutěži sbírají zkušenosti. Nejvíce bodů nasbíral v Třebíči Ondřej Tatarčík, který byl svědkem nevídaného vzestupu svého týmu po novém roce, kdy tehdy předposlední Třebíč dokázala ze 16 zápasů bodovat v plných deseti a posunula se v tabulce na 11. místo. Za zmíněné období získala Horácká Slavia více bodů než první Ústí!

foto/
≡ Lubomír Vaškovič v dresu Jihlavy
Dva hráči se představili v Dukle Jihlava. Obránce Marek Chvátal ztratil velkou část sezóny pro zranění, nyní se však již vrátil na led a půjde s Duklou do play-off proti Hradci Králové. Lubomír Vaškovič přišel do Jihlavy před koncem přestupního termínu, předtím hostoval v Prostějově, a jeho hlavním úkolem byla pomoc jihlavské juniorce v postupu do extraligy. Nastupuje ale také za muže, vstřelil jednu branku.

Finský obránce Ville Varakas vydržel v Olomouci jen 29 zápasů, poté nebyl spokojen se svým nasazováním a vrátil se do Finska, kde posílil IFK Helsinki. Ondřej Šmach jezdil do Olomouce vypomáhat jen na střídavý start, ve dvanácti zápasech přihrál na jednu branku.

Objev sezóny, mladý bek Jan Švrček, sehrál za Prostějov 28 zápasů, k tomu přidal i 13 zápasů za druholigový Přerov. Zajímavý je počet jeho trestních minut, v průměru získal mladý reprezentant více než 3 trestné minuty na zápas.

Statistiky znojemských mladíků na hostování

Tatarčík Ondřej  (SK Horácká Slavia Třebíč) 24	2 3 5   2   6
Burián Tomáš     (HC Kometa Group Brno)     22	1 3 4   7  39